Yorkshire καναρινι και κλουβι

Συζήτηση με θέμα Yorkshire καναρινι και κλουβι, που ξεκίνησε από DimasYiannis, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 21 Αυγ 2015.

1. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Καλημέρα σας.
    Θα αποκτήσω ενα γιορκσαιρ,και θα ήθελα να μου προτείνετε μια διάσταση κλουβιού,προκειμένου να ειναι άνετο.
    Και όποιες άλλες συμβουλες,ευπρόσδεκτες.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Λόγω μεγέθους χρειάζεται ελαφρώς μεγαλύτερο κλουβί...
    Ένα κλουβί 45-50 εκατοστά είναι κατάλληλο....
    Με το καλό να το αποκτήσεις και φυσικά με φωτογραφίες να μας το δείξεις....

3. DimasYiannis

Σε ευχαριστώ πολύ.
    Φυσικά θα βάλω φωτογραφίες.

4. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

...με το καλό, πατιθρες 12mm πάχος ,και ίσος καλυτερα θα είναι να του βάλεις και ανοιχτές ταιστρες.

5. DimasYiannis

Παιδιά καλησπέρα,μέσα από αυτό το θέμα.
    Πιστεύω κατά τα τέλη του μηνός,να έχω το γιορκσαιρ που σας ανέφερα,και σε παλιότερο ποστ.
    Να πάρω ένα άραγε,η θεωρείται καλύτερα δύο?
    Θα πάρω ζευγαρωστρα για κλουβί,λόγω χώρου και άνεσης του πουλιού.
    Αν μου προτείνετε καλύτερα δύο,θα πάρω μια ακόμα.
    Μπορώ να διατηρήσω και τα δύο σε μια ζευγαρωστρα?
    Αν κατάλαβα σε κάποιο τοπικ,προτείνεται να μην βλεποντε,αλλά μάλλον για ίδιο φύλλο?

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Με το καλο να το δεχτεις λοιπον!

Προτεινω εαν σκοπευεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγη, να παρεις απο τον εκτροφεα 2 που φυσικα να μην εχουν συγγενεια.
    Θα τα βαλεις σε ξεχωριστα κλουβια, αν μπορεις και μακρια το ενα απο το αλλο και θα τα φερεις κοντα / χρησιμοποιησεις την μια ζευγαρωστρα μονο οταν σκοπευεις να κανεις τη γνωριμια για να ζευγαρωσουν. Καλο ειναι να μη βλεπονται και να μην ακουγονται, για να μην αναστατωνονται :)

7. an.nicolaou

an.nicolaou PB New Member

Παιδιά πιο είναι το καλύτερο σε μέγεθος κλουβί για να ζευγαρωσει ένα ζευγάρι yiorkshire;

8. an.nicolaou

51cm x37cmx37cm είναι αρκετό για να ζευγαρωσω yiorkshire canaries?

9. TheBigL

TheBigL PB Member

Είναι λίγο μικρό φίλε μου δεδομένου ότι είναι πιο μεγαλόσωμο από άλλα καναρίνια.

10. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Εγώ τα εχω σε ένα 76-46-45 και είναι μια χαρα

11. an.nicolaou

μπορώ να ενώσω 2 ζευγαρώστρες 51χ37χ37 και να γίνει 102χ37χ37εκ. όταν γεννήσει το ζευγάρι να το χωρήσω σε 2 με τέλι ενδιάμεσα για να μπορουν οι γονείς να ταίζουν από το τέλι.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Νομίζω πως είναι μια χαρά το πως σκέφτεσαι! Ίσως στη δεύτερη γέννα να είναι λίγο στριμωχτά, αλλά μόλις τα μικρά δεν έχουν ανάγκη πια τους γονείς τους μπορείς να τα βάλεις σε άλλη ζευγαρώστρα ή κλούβα και να αφήσεις όλο το χώρο για τα νέα μικρά! ;)

13. an.nicolaou

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Φοβόμουν ότι το 102εκ είναι πολύ μεγάλο και τα πουλιά δεν θα μπορούσαν να ζευγαρώσουν.

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η ευρυχωρία δεν είναι πρόβλημα, να μην ανησυχείς γι' αυτό.

15. evans

evans PB Member

Γιατί να μην ζευγαρώνουν ;Τα άγρια ξαδέρφια τους δηλαδή στη φύση που χουν άπλετο χώρο δεν ζευγαρώνουν; Οπως είπε και ο Σταύρος......

16. an.nicolaou

οκ ευχαριστώ πολύ

17. an.nicolaou

ο λόγος που έθεσα το ερώτημα με το μέγεθος των κλουβιών για ζευγάρωμα των καναρινιών yiorkshire είναι γιατί πολλοί εκτροφείς λένε ότι ζευγαρώνουν σε κλουβιά με μήκος 40-50εκ όπως ανάφερε και στη αρχή του θέματος ο κ. Γιάννης.

18. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το μέγεθος του κλουβιού που πρότεινα ήταν καθαρά για τη διαμονή ενός και μόνο πουλιού.
    Για το ζευγάρωμά τους σίγουρα χρειάζεται μεγαλύτερος χώρος...
    Παρακολουθώντας τους καταξιωμένους εκτροφείς αυτής της ράτσας έχω βγάλει το συμπέρασμα πως οι τριπλή ζευγαρώστρα με διαστάσεις 90x44x35cm, δίνει αρκετό χώρο για να συνυπάρξουν δυο θηλυκά με ένα αρσενικό καναρίνι. Κατά συνέπεια καλύπτει και το ένα ζευγάρι.Οτιδήποτε μεγαλύτερο δεν κάνει απαραίτητα κακό ....
    Επίσης το ίδιο σίγουρα για μένα είναι πως δεν επαρκούν σε χώρο οι απλές ζευγαρώστρες που έχουν διαστάσεις 60x35x27cm για τη συγκεκριμένη ράτσα πουλιών.

19. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όταν αναφέρουμε ένα μέγεθος κλουβιού, εννοούμε το ελάχιστο. Κατά τα άλλα, όσον αφορά στους χώρους ο κανόνας είναι, όσο μεγαλύτερος χώρος τόσο καλύτερα.

Πάντως, τα όποια προβλήματα συναντήσεις ίσως στην αναπαραγωγή αυτών των πουλιών, θα αφορούν περισσότερο την επώαση και την ανατροφή των νεοσσών παρά τις διαστάσεις του χώρου. Είναι κάπως ιδιόρρυθμα πουλιά στην αναπαραγωγή τους αλλά είναι και τόσο εντυπωσιακά που νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσεις.

20. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

..αρκετοί βάζουν παραμάνες στην εκτροφή Γιόρκσαϊρ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...