Xερι μέσα στο κλουβί με java

Συζήτηση με θέμα Xερι μέσα στο κλουβί με java, που ξεκίνησε από Mpikis, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 25 Δεκ 2008.

1. Mpikis

Mpikis PB New Member

Καλησπέρα σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους!Σήμερα είχα την πρώτη επαφή με ενα απο τα πιγκουινάκια μου!έχουν μεγαλώσει τα νύχια τους και έκανα μια απόπειρα να πιάσω ένα να τα δώ απο κοντά!Οταν έβαλα το χέρι μου μέσα 'εγινε ένας χαμός..Ενώ με έχουν μάθει, τους τελευταιους περιπου δυο μήνες που τα έχω είμαι τουλάχιστον 4 ωρες τη μέρα δίπλα τους, όταν έβαλα το χέρι μου μέσα εγινε χαλασμός!το ένα πουλάκι έφυγε απο το κλουβί και ενω πέταξε λίγο στο δωμάτιο (ήρεμο απιστευτα πεταγμα και όχι στα χαμενα...)επέστρεψε στο κλουβί!Οταν τελικά κατάφερα και έπιασα ένα άρχησε να με τσιμπάει αλλα το χάιδευα στο κεφαλι και λιγο(ελάχιστα) ηρέμησε.Είδα τα νύχια άλαλ δε κατάλαβα πολλά οπότε θα απευθυνθώ σε ειδικό!Διάβασα οτι όταν μπαίνει το χέρι στο κλουβί τα στρεσσάρει πολυ!τώρα τους έχω τη πόρτα ανοιχτή άμα θέλουν να βγούν να ξεπιαστουν!ΤΙ ΛΑΘΗ ΕΚΑΝΑ???Κατα τη προσπάθεια να πιάσω κάποιο έπεσε ενα πουπουλο απο τα φτερά...τώρα το ένα πουλάκι το πήρε απο κάτω και άρχησε να το μασουλάει..είναι φυσιλογικο?Και μία ακόμη ερώτηση:το κλουβί είναι 54 μηκος 46 ύψος 30 πλάτος έχω δλυο αρσενικά,θα μπορούσα να τους βάλω δυο θυληκά???Θα βρούν το καθένα το ταίρι του η θα γίνει χαμός!Τα λατρεύω αυτά τα πουλια και υπάρχουν σχέδια για πολυ μεγαλύτερο εξωτερικό κλουβι για το καλοκαιρί!Απλά είχα σκοπό να δώσω το ένα αλλα έχω δεθεί συναισθηματικά και δε μπορώ να το αποχωριστώ!

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Για το κοψιμο των νυχιων δες αυτο: https://petbirds.gr/threads/Κόψιμο-νυχιών-καναρινιών-πριν-το-ζευγάρωμα.1626/ αλλα αν δεν αισθανεσαι σιγουρος, τοτε καλυτερα να το πας σε πτηνιατρο.
    Το στρες ειναι αναγκαιο κακο μερικες φορες, οταν πρεπει να τα πιασεις στο χερι για ενα σοβαρο λογο οπως αυτον. Θα το ξεπερασει! Αρκει να μην τα ενοχλεις χωρις λογο.
    Οσο για το φτερο, ναι ειναι φυσιολογικο, πολλα πουλια το κανουν.

Αν θα αρχισεις να τα βγαζεις εξω, πρεπει ο χωρος του δωματιου να ειναι ασφαλης. Δηλαδη: κλειστες κουρτινες και παραθυρα, να μην υπαρχουν αιχμηρα αντικειμενα, μακρια απο αναμμενα ματια κουζινας, δοχεια με νερο κλπ κλπ... Η λογικη ειναι να αποφυγεις στο χωρο οτι μπορει να βλαψει το πουλακι! Επισης πρεπει να τα βγαζεις μονο οταν εισαι κι εσυ παρων

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Επισης δυο θηλυκιες μπορεις να βαλεις μεσα οχι ομως για αναπαραγωγη μονο για να γινουν ζευγαρια...
    Αν σκεφτεσαι την αναπαραγωγη τοτε πρεπει να τα χωρισεις τα πουλια και να βαλεις καθε ζευγαρι σε δικο του κλουβι.
    Αλλα αν θες να τα αναπαραγεις στο μεγαλο κλουβι που ετοιμαζεις για το καλοκαιρι μπορεις να τα βαλεις μαζι με την προυποθεση οτι θα χεις τουλαχιστον δυο φωλιες για το καθε ζευγαρι ωστε να μπορουν να επιλεξουν τι θελουν, κι οτι δεν θα τα βαλεις για αναπαραγωγη το καλοκαιρι λογω ζεστης!

Καλη επιτυχια σ οτι και να επιλεξεις!:)

4. Mpikis

Mpikis PB New Member

Οπότε είμαστε οκ με τις διαστάσεις του κλουβιού και θα μπορέσει να φιλοξενήσει ακόμα δύο κοριτσια!Πιγκάκι ο χώρος πτήσης ήταν όπως είπες,ήταν απόλυτα ασφαλής και ήμουν κι εγω εκεί!Όσο για τα νύχια θα παω σε ειδικό...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...