White eyed conure ή Σενεγαλης για διαμερισμα;

Συζήτηση με θέμα White eyed conure ή Σενεγαλης για διαμερισμα;, που ξεκίνησε από NICK0, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Απρ 2009.

1. NICK0

NICK0 PB New Member

καλησπερα θελω την γνωμη σας για τα δυο ειδη.ποιο ειναι ποιο καταληλο για διαμερισμα?επιπεδο θορυβου γιατι υπαρχει και ενα μωρακι 5 μηνων σπιτι?ποιο ειναι φιλικο με τα μικρα παιδια γιατι λογικα μεγαλωνοντας θα ασχοληθει μαζη του? και ποιο εκπαιδεβεται ποιο ευκολα και μπορει να πει κανα δυο λεξουλες.συγνωμη αν σας κουρασα.

2. billy_kouts

billy_kouts PB New Member

εγώ μόνο απο γνωσεις και οχι απο εμπειρια μπορω να σου πω πως το conure ειναι σαφώς πιο θυριβωδες απο τον σενεγαλης.

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μιας και κατέχω και τα δύο είδη που αναφέρεις μπορώ να πω μετα βεβαιότητας οτι το επίπεδο θορύβου, που είναι και το πιο βασικό τώρα,οτι είναι μηδενικό, όσον αφορά τα δικά μου. Φυσικά ένα conure αν φωνάξει βγάζει πολλά dB σε σχέση με τον σενεγάλης. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ φιλήσυχα και τα δύο, αρκετά σκανδαλιάρικα σαν πουλιά και οι ικανότητες ομιλίες είναι στο ίδιο επίπεδο με λίγο περισσότερο προβάδισμα στον Σενεγάλης. Όσων αφορά την σχέση παιδιού με παπαγάλο, αν το πουλί προέρχεται απο κάποιον εκτροφέα και είναι ήρεμο, τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στο μέλλον, φυσικά πάντα υπο επίβλεψη (ο σενεγάλης αν δαγκώσει δεν αστειεύεται!)

4. gio-pepe

gio-pepe PB New Member

λογο του οτι εχω μια πολυ μικρη εμπειρια απο σενεγαλης μπορω να πω οτι οντως το δαγκωμα του ειναι ολιγον τι αγριο ΑΝ και ΟΤΑΝ δαγκωσει.επισης ειναι παρα μα παρα πολυ ησυχος τουλαχιστον ο δικος μου σε σημειο που μπορει να ξεχασω οτι υπαρχει(λεμε τωρα)

5. NICK0

NICK0 PB New Member

οποτε λετε να κοιταξω για σενεγαλης?τι τιμες εχουνε που μπορω να βρω εναν εδω στην Αθήνα.υπαρχει καποιο καλο πετ σοπ να παω?θελω να δω και απο κοντα μερικα πουλια και οχι μονο απο φωτογραφιες.

6. zwitsas

zwitsas PB New Member

εγω οσα σενεγαλησ εχω δει απο κοντα δν εκαναν κ πολυ 8ορυβο ...κ ειναι κ ορεα πουλακια

7. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Ο σενεγάλης κατά την γνώμη μου είναι άριστο πουλί για αυτά που αναζητάς. Οι τιμές είναι απο 400-600 ευρώ (πουλιά ταισμένα στο χέρι) για πουλιά ταισμένα απο γονείς οι τιμές είναι πιο χαμηλές, αλλά θα έχεις λίγο πρόβλημα στην εξημέρωση. Καλό θα είναι να ψάξεις εκτροφέα παπαγάλων και όχι απο πετ, εκτός και αν το πετ είναι αρκετά καλό για τα είδη πουλιών που φέρνει ή εισάγει. Στο φόρουμ έχουν αναφερθεί κατα καιρούς εκτροφείς, μια αναζήτηση θα σου δώσει τα αποτελέσματα που ψάχνεις.

8. NICK0

NICK0 PB New Member

καλησπερα κανοντας μια βολτα σε κποια πετ σοπ βρηκα εναν Ρεντ Γουίνκγτ Redwinged Parrot και μου αρεσε πολυ.λετε να τον παρω?ο μαγαζατορας που ειπε οτι ειναι ειδος που δεν φωναζει πολυ και μπορει να μιλισει καποιες λεξεις.γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενω ειδως?ευχαριστω.

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Eιναι μεγαλωμενο απο ανθρωπους το πουλακι? Τι ηλικια εχει? Δαχτυλιδι φοραει? Απ'οσο γνωριζω αυτα δεν μιλανε καθολου.

10. Sofia P

Sofia P Banned

τα white eyed conures είναι ασυγκριτα (by nature) πιο φιλικά με τα παιδιά...απλά αν δεν εκπαιδευτούν μπορεί να φωνάζουν δυνατά.τα senegals είναι πιο ήσυχα αλλά πιο beaky..πιστεύω πως οι leucopthalmus k οι blue crown ειναι τα καλύτερα conures.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...