Παρουσίαση To budgie μου ο Κίτσος

Συζήτηση με θέμα To budgie μου ο Κίτσος, που ξεκίνησε από niva2gr, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Ιουν 2009.

1. niva2gr

niva2gr PB New Member

Μόλις μπήκα σπίτι παρέα με τον Κίτσο, ένα μουσταρδί (ναί, μουσταρδί) αρσενικό Budgie!
    Όμως πρώτα να σας βάλω στο κλίμα...
    Πριν απο 10 περίπου μέρες βρήκα μία κοπέλα που χαρίζει το θηλυκό της Budgie, επειδή φεύγει για εξωτερικό. Η μικρή της, η Μπουμπουκίτσα, μέχρι πριν απο 2 μήνες ζούσε με το ταίρι της, ένα άλλο θηλυκό, το οποίο αρρώστησε απότομα και πέθανε. Απο τότε η μικρή Μπουμπού μαράζωσε και αδυνάτησε, γιατί έμεινε μόνη της. Επειδή και εγώ είχα στο νου μου μιά παρέα για την Κίμπα, έστω για να "κουβεντιάζουν" μέσα απο τα κλουβιά τους, αποφάσισα να την πάρω. Όμως η Μπουμπού έχει ζήσει όλη της τη ζωή στο κλουβί και, αν και γενικώς είναι ήρεμης ιδιοσυγκρασίας, δεν είναι εξημερωμένη. Έτσι και αποφάσισα να της πάρω έναν "άντρα".
    Τον Κίτσο τον είχα σταμπάρει εδώ και ένα μήνα, λόγω του περίεργου χρωματισμού του. Σήμερα λοιπόν πήγα και τον πήρα. Η μικρή Μπουμπού θα μου έρθει λογικά το επόμενο Σάββατο αλλά εννοείται οτι δεν θα γνωρίσει τον Κίτσο πριν περάσει η καραντίνα.
    Προς το παρόν φωτογραφίες δεν έχω απο τον άντρακλα, γιατί είναι τρελά σοκαρισμένος και δεν θέλω να τον στρεσσάρω άλλο. Θα προσπαθήσω να τον φωτογραφήσω το βράδυ, και τότε θα σας τον δείξω. Προς το παρόν ορίστε μιά φωτογραφία της Μπουμπούς με το πρώην ταίρι της: Η Μπουμπού είναι αριστερά.

Συνημμένα Αρχεία:

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

να τον χαιρεσε τον κιτσο...και με το καλο και η κουκλιτσα!

3. niva2gr

niva2gr PB New Member

Νάτος ο Κιτσάρας!
    Τα φτεράκια του είναι κομμένα. Ο (τάχαμου-δήθεν) κτηνίατρος έλεγε οτι ήξερε απο πουλιά αλλά δεν ήξερε καν πώς να τον πιάσει. Κοινώς του τα μάδησε!

Συνημμένα Αρχεία:

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ρε τι μουσταρδι?αυτο εχει πολυ γλυκα χρωματα...και ειναι κουκλος!λουτινο οπως ειπες δεν ειναι...

5. niva2gr

niva2gr PB New Member

Είναι κάπως αχαρακτήριστο το χρώμα του. Είναι κίτρινο προς το γκρι σε διάφορες αποχρώσεις. Πάντως τέτοιο μπουρδούκλωμα σε χρώμα δεν έχω ξαναβρει! Ελπίζω να τα βρει με την Μπουμπού! Θα ήθελα να μου κάνουν μωράκια μόνο και μόνο απο περιέργεια για το πώς θα βγουν!

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εγω υποστηριζω την Μπουκιτσα που λογω ονοματος σου ρχεται να την φας:D

Ειναι κουκλα και αυτη και ο Κιτσος.Να την χαιρεσαι!

7. niva2gr

niva2gr PB New Member

Η κοπέλα που την έχει τώρα την λέει "Μπουμπού". Εγώ, λόγω οτι είναι μικρόσωμη προτιμώ να την λέω "Μπουκίτσα". Και του Κίτσου το όνομα δεν είναι τυχαίο! Το ζεύγος θα το λέω "Κίτσο" και "Κίτσα", και τα πιθανά μικρά "Κιτσάκια"!

8. evaluieva

evaluieva PB Member

να τα χαιρεσαι μαρια :D
    η μικρη ειναι ολο ναζι κ ο κιτσος κουκλος
    σιγουρα θα βρεθεις συντομα ...[​IMG]με πολλα κιτσάκια...[​IMG]

9. fragos

fragos PB Member

να τα χαιρεσαι ειναι πολλη ωραια.

10. niva2gr

niva2gr PB New Member

Χιχι! Ευχαριστώ παιδιά! Φραγκίσκο, προς το παρόν χαίρομαι μόνο τον Κίτσο. Την Μπουμπού απο βδομάδα!
    Εύα, το πρώτο μωρό του ζευγαριού,ως κουμπάρα, σου το παραχωρώ να το βαφτισεις! Ξέρω, προτρέχω! Μιλάω για του χρόνου τέτοια μέρα σαν να μιλάω για μεθαύριο. Τί να κάνω όμως; Έχω ενθουσιαστεί!

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

:)Να τα χαιρεσαι Μαρια!Ευχομαι να γινουν ενα ταιριαστο ζευγαρι!:D

12. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ευχαριστώ Σίσσυ!
    Έχω και άλλα νέα! Κατά πάσα πιθανότητα την Μπουμπού θα μου τη στείλουν αύριο κιόλας!

13. evaluieva

evaluieva PB Member

χεχε
    σιγα κ ...δεν αρνηθηκα! τσεκαπικωμενο απο τωρα!
    ειδικα για το πρωτο μωρο
    που ειναι κ μεγαλη η τιμη θα βαλω τα δυνατα μου
    θα βρω ονομα ...να σκιζει...:D!
    δεν το βλεπω ομως να ..πολυισχυει αυτο το" του χρονου...":p
    αμα βρεθουν αυτα, ετσι ζουζουλια που ειναι,... αντε να τα συγκρατησεις :p
    after καραντινας
    τρεχω να ραψω "φορεμα" για τα βαφτισια χαχα

14. niva2gr

niva2gr PB New Member

Αν και ο Κίτσος είναι αγαπιάρης σαν τη Μπουμπού θα του τα κόψω τα καμώματα! Άκου καλοκαιριάτικα να κάνουν και απογόνους! Και εγώ που θέλω να μάθω στα μωρά να μην φοβούνται τους ανθρώπους πότε θα προλάβω να πάω διακοπές; Αα, δεν έχει! Θα φορέσω στη Μπουμπού ζώνη αγνότητος και θα κρύψω το κλειδί μέχρι Σεπτέμβριο!

15. evaluieva

evaluieva PB Member

.

---------:p-----------

16. mariah

mariah PB Member

Mαρακι να χαιρεσαι την Μπουμπου και τον Κιτσο!Θα ειναι ενα ταιριαστο ζευγαρακι!Περιμενουμε και αλλες φωτογραφιες!

17. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Φιλεναδα πολυ ομορφο το ζευγαρακι σου..
    Οχι και μουσταρδι ο λεμονο κουκλος χιχχιχιχι

18. niva2gr

niva2gr PB New Member

Eίναι κίτρινος πρασινίζων! Πάντως με έχει ανησυχήσει σήμερα. Έχει διάρροια (αλλά αυτό μάλλον λόγω άγχους) και δεν έχει φάει καθόλου απο την στιγμή που τον πήρα.

19. ΝΤΙΝΑ

ΝΤΙΝΑ PB New Member

το όνομα είναι κλεμένο :( :(

20. niva2gr

niva2gr PB New Member

Απο πού καλέ; Έμπνευση της στιγμής ήταν το όνομα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...