Παρουσίαση The "Lancashire" Canary

Συζήτηση με θέμα The "Lancashire" Canary, που ξεκίνησε από kostantakis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 13 Ιαν 2014.

1. kostantakis

kostantakis PB Member

Το πρώτο μου ζευγάρι (2013 δαχτυλίδι) ράτσας Lancashire αποκτήθηκε !

Ο βαθμός δυσκολίας στην διαχείριση και την αναπαραγωγή της συγκεκριμένης ράτσας, είναι πρόκληση για εμένα που αρέσκομαι στα δύσκολα !

Τα Lincashire απαιτούν ένα μεγάλο χώρο. Έτσι αποφάσισα να μπουν στην νέα κλούβα που είχα φτιάξει πρόσφατα. Ένας χώρος διαστάσεων 2.10 μήκος Χ 1.20 βάθος Χ 2.20 ύψος !

πηγή ---> http://gardeli.blogspot.gr/2014/01/lancashire.html

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν καλές αναπαραγωγές!

Συνημμένα Αρχεία:

3. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

πολυ ομορφα τα πουλακια αλεξανδρε
    καλα ζευγαρωματα να εχεις καλους απογονους

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ωραίος Αλεξ! Με το καλό να τα εκατοστήσεις.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Να σου ζήσουν! Πανέμορφα και ντελικάτα πουλιά! Μακάρι να σε αποζημιώσουν!

6. dourios

dourios Banned

ωραια πουλια αλεξανδρε :)

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσο όμορφα! να τα χαίρεσαι! Αυτά είναι τα πιο μεγαλόσωμα καναρίνια έτσι δεν είναι?? Έχω διαβάσει ότι είναι λιγότερα κινητικά από τα υπόλοιπα.. Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Χρειάζονται ιδιαίτερη περιποίηση ή διατροφή?? Ως προς την αναπαραγωγή τους πρέπει να προσέξεις κάτι? Μ' ενδιαφέρει πολύ σαν ράτσα και θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται! Τι καλύτερο από κάποιον που αγαπάει τόσο πολύ τα πουλιά!

8. kostantakis

kostantakis PB Member

Καλημέρα Αλίκη ! Βασικά ακόμα ενημερώνομαι όσο μπορώ περισσότερο για το συγκεκριμένο καναρίνι, οπότε δεν μπορώ να πω ότι γνωρίζω αρκετά !

Από τα λίγα που έχω μάθει είναι ότι το πουλί φτάνει στα 20-22 εκατοστά σε μέγεθος ! Τα yorksire αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα μεγαλύτερα

Κινητικά Ναι δεν είναι και τόσο.... Είναι αλήθεια και το παρατήρησα από την πρώτη στιγμή που τα έβαλα στον τεράστιο χώρο τους. Σχεδόν κατάφερνα να τα πιάνω με άνεση ακόμα και εν ώρα πτήσης ! :)

Διατροφικά έχουν ανάγκη από παραπάνω πρωτεΐνη σε σχέση με τα άλλα κυρίως στην πτερρόρια !
    Χρειάζονται αρκετό όσο περισσότερο χώρο γίνεται και είναι εφικτό ! Μια κλούβα δηλαδή 1.20 μήκος χ 50 χ 50 νομίζω ότι είναι ιδανικά !

Στο ζευγάρωμα είναι ιδιαίτερα δύσκολα πουλιά λόγο χαρακτήρα ! Οι περισσότερη που επιχειρούν την εκτροφή τους αντιμετωπίζουν προβλήματα στο τάισμα των νεοσσών ! Τεμπέλικα... πουλιά παιδί μου.... χαχαχαχα
    Γιαυτό λοιπόν οι εκτροφείς προνοούν και κρατούν καλές παραμάνες (έχω προνοήσει και εγώ...)

Είναι και μερικά άλλα ακόμα που θα γράψω το απόγευμα, γιατί πρέπει να φύγω για δουλίτσα ! :D

Αν παρόλα αυτά έχει κάποιος "δουλέψει" την συγκεκριμένη ράτσα και έχει να δώσει συμβουλές, ας βοηθήσει !

9. Acipenser

Acipenser PB New Member

Εύχομαι και γω με τη σειρά μου καλορίζικα και καλούς απογόνους. Από μια γρήγορη ματιά στο google, έχεις διαβάσει το μάθημα σου! :)
    Προνόησες ακόμα και το ζευγάρι σου να αποτελείται από ένα με "κορώνα" και ένα χωρίς... όπως πρέπει!

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να τα χαιρεσαι Αλεξανδρε και καλη κι ευκολη εκτροφη σου ευχομαι! Οντως μεγαλα για καναρινια αφου λες οτι κυμαινονται στα 20- 22 εκατοστα! Αυτο ειναι μεγεθος παπαγαλου! :p Ο μεγαλος χωρος απαιτειται για να αναγκαζονται να πεταξουν λιγο και να καινε καμια θερμιδα? Μιας κι αφου δεν ειναι πολυ ενεργητικα θα παχαινουν σχετικα ευκολα, ετσι δεν ειναι?

11. kostantakis

kostantakis PB Member

Να σε καλά Φοίβο !

Λόγο του ότι είναι... δυσκίνητα πουλιά, ας τα φανταστούμε σε μια ζευγαρώστρα 60αρα ! Νομίζω είναι προτιμότερο να τους παρέχουμε το ελάχιστο, κλουβιά του μέτρου σε μήκος και μάλιστα μόνο με 2 πατήθρες (μια δεξιά και μια αριστερά) για να καίνε λίπος και καμιά θερμίδα όπως σωστά λες !

Να προσθέσω λοιπόν στα παραπάνω που έχω μάθει ένα πολύ σημαντικό παράγοντα στην περίοδο αναπαραγωγής τους, που είναι το κούρεμα τους στην επίμαχη περιοχή και των 2 φύλλων το οποίο κούρεμα είναι διαφορετικό !
    Κούρεμα αρσενικού
    12776471.jpg
    Κούρεμα Θηλυκού
    216590604.gif
    Κατά την διάρκεια του κουρέματος πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτική ώστε να μην κόψουμε τα φτερά που βρίσκονται στο άκρο της αμάρας διότι αποτελούν τον "οδηγό" για την αίσθηση της αφής του ενός καναρινιού με το άλλο !
    30fu0.jpg
    4o9NsKdJ.jpg

Την ίδια προσοχή εννοείτε και σε μερικά ακόμα καναρίνια πλούσια σε φτέρωμα όπως είναι τα CREST, ta GLOSTER, ta Yorksire k.a.

12. kostantakis

kostantakis PB Member

Ερώτηση !

Μου δίνουν ένα θηλυκό (2013 χωρίς δαχτυλίδι) lancashire (ανταλλαγή με 2 φετινά αρσενικά κοινά καναρίνια μου) !

Θα έχω πρόβλημα αν βάλω την θηλυκιά μαζί με το υπάρχον ζευγάρι μου ?? Δηλαδή 2 θηλυκά με 1 αρσενικό.

13. Stavros

Ο χώρος είναι μεγάλος, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πώς θα ξέρεις όμως από ποιους γονείς θα προέρχονται τα νέα πουλιά;

14. kostantakis

kostantakis PB Member

Από τον ένα αρσενικό μου, και την κανάρα που θα βρίσκεται σε διαδικασία αναπαραγωγής Σταύρο ! Ακόμα και οι 2 κανάρες να βατευτούν, (λέμε τώρα... απίθανο...) από έναν πατέρα θα είναι ! :D

Κυρίως της συμπεριφορές φοβάμαι, αλλά όπως λες ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και "λογικά" δεν έχω θέμα.... :rolleyes:

15. Stavros

Καλά, σε καμιά ώρα να δεις τι θα γράφω απ' τη νύστα. :D

16. kostantakis

kostantakis PB Member

χαχαχαχα άμε να θέσεις (σ.σ. πήγαινε για ύπνο) :D

17. agnos7

agnos7 PB New Member

Υπέροχα πουλιά Αλέξανδρε να σου ζήσουν και καλή επιτυχία στην εκτροφή τους

18. kostantakis

kostantakis PB Member

Αν και δεν μου έχουν δώσει ακόμα δείγματα ζευγαριού, η φωλιά στρώθηκε από την θηλυκιά !

Εν αναμονή εξελίξεων.... :)

19. Ian32

Ian32 PB New Member

Με το καλό Αλεξ! Εύχομαι να βγάλεις όσα θες και να ναι όπως τα θες!
    Καλή συνέχεια!

20. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

με το καλο αλεξανδρε να κατσει κιολας
    καλη συνεχεια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...