Tι ρατσα ειναι; (καρδερινοκαναρο)

Συζήτηση με θέμα Tι ρατσα ειναι; (καρδερινοκαναρο), που ξεκίνησε από toykaki, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Μαρ 2014.

1. toykaki

toykaki PB New Member

Ενας φιλος μου πηρε το παρακατω,ειναι οντως καρδερινοκαναρο?

rsz_1cats1.jpg cats2.jpg cats3.jpg rsz_cats4.jpg

2. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ναι καρδερινοκάνορο είναι.;)

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ναι Σταύρο, είναι. Γιατί αμφιβάλλεις όμως;

4. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

καρδερινοκάναρο και κατά πάσα πιθανότητα αρσενικό

5. plavos

plavos PB New Member

παιδια το πουλακι αυτο ειναι δικο μου το πηρα χθες αλλα επειδη εβλεπα στο ιντερνετ διαφορα καρδερινοκαναρα παρατηρησα οτι το δικο μου ειναι καπως διαφορετικο και φοβηθικα μηπως τελικα δεν ηταν καρδερινοκαναρο.....

6. toykaki

toykaki PB New Member

απο οσο ξερω δεν μπορει να ζευγαρωσει..??ή λαθος ξερω?

7. tassos

tassos PB New Member

Πολύ σωστά.Δεν είναι γόνιμο.

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Kώστα, σωστά σου κάνει εντύπωση σε σχέση με άλλα που βλέπεις ..αλλά νομίζω ότι εύκολα μπορείς και μόνος σου να καταλάβεις την ''αιτία'' της ελαφράς διαφορετικότητας..
    Να το βάλουμε quiz ?...αλλά είναι πολύ εύκολο να απαντηθεί ...

9. m@kis

m@kis PB New Member

δεν έχω ιδέα γιατί :p πείτε και σε μας τους άσχετους

10. Paianas

Άστο λίγο ...το ξέρουν πολλοί, απλά δεν έχει τύχει να μπουν στο νήμα ..
    Δείτε άλλα καρδερινοκάναρα στο youtube, σε τι διαφέρουν (και φαίνεται αμέσως) ?

11. plavos

plavos PB New Member

mhpws o mpampas tou den htan kitrinos kai htan kai autos kapws kokkinopws den kserw pragmatika den exw idea.

12. Paianas

O μπαμπάς του είναι καρδερίνα, με τα χρώματα που έχει η καρδερίνα ...Απλά το συγκεκριμένο πουλί έχει ''φάει'' τόση χρωστική που εκτός από τη μάσκα, έχουν γίνει πορτοκαλί και τα φτερά πτήσης..
    Ελπίζω να μην το πλήρωσες περισσότερο επειδή κοκκίνιζε..
    Καλό θα ήταν να περιελάμβανες στη διατροφή του αποτοξινωτικά και ηπατοπροστατευτικά φυτά η ουσίες π.χ. ταραξάκο/πικραλίδα ΒΟΤΑΝΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ: αγριοράδικο το πολύτιμο - αλλιώς και ταράξακο , γαϊδουράγκαθο ΒΟΤΑΝΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ: γαϊδουράγκαθο ή Silybum marianum το ισχυρότερο ηπατοπροστατευτικό - το καλοκαιράκι είναι εύκολο να βρεις και το λουλούδι του- αλλιώς πάρε σπόρους από κάποιο εξιδεικευμένο πετ(δεν έχουν όλα) , σπάσ'τους στο μπλέντερ και βάλτου σε ξεχωριστή ταϊστρα.. η χρησιμοποίησε σκευάσματα όπως epatosil η detoxicum είτε της ornitalia είτε της geavet.
    Ανεξάρτητα από το πόσο έχει επιβαρυνθεί το συκώτι του από τις χρωστικές, τα παραπάνω βοηθάνε για να διατηρείς συνεχώς καλή την υγεία του πουλιού σου ..αν και τα καρδερινοκάναρα είναι ''σκυλιά'' . Αντέχουν πολύ και αρρωσταίνουν δύσκολα.

13. plavos

plavos PB New Member

εντομεταξυ το εχω εδω και δυο μερες και δεν κελαηδαει καθολου μονο τσιου κανει μηπως δεν θα κελαηδισει μηπως ειναι θυλικο δεν ξερω.

14. m@kis

m@kis PB New Member

Δώστου λίγες μέρες να προσαρμοστεί στο καινούργιο περιβάλλον ;)

15. plavos

plavos PB New Member

υπαρχει περιπτωση να ειναι αρσενικο και μην μπορει να κελαηδησει?

16. toykaki

toykaki PB New Member

Κατι ακομα που ειπαν στον φιλο μου (μελος Plavos),αυτος που του το πουλησε το ειχε σε αγωνες φωνης ,βγηκε 2ο του ειπε με 96 ψηφους...Ελπιζω να μην εχουν περασει καποια δυσκολια αυτα τα πουλια,απο οσο ειδα απο το δαχτυλιδι ειναι περσινο με μαυρο δαχτυλιδι...

17. Paianas

Που γίνονται αυτοί οι αγώνες ..ποιοί παίρνουν μέρος και ποιός κρίνει ...να μάθουμε κι εμείς..
    ΑΧΧΧΧ...τι άλλο θ'ακούσουμε ακόμα !

18. toykaki

toykaki PB New Member

μαλιστα.....αααχχχ!τι να πεισ...σε ευχαριστουμε φιλε

19. Paianas

Για να είναι φωνητικά αξιόλογο ένα καρδερινοκάναρο, θα πρέπει να ''λέει'' μόνο καρδερίνα η καρδερίνα και άλλα άγρια.
    Για να μείνει ''αξιόλογο'', θα πρέπει στην 1η πτερόροια που πιθανώς να χάσει η να χαλάσει φωνές, να εκπαιδευτεί μαθαίνοντας εξ αρχής η εμπλουτίζοντας το ρεπερτόριο του και με άλλες φωνές.
    Τα περισσότερα καρδερινοκάναρα πάντως λένε περισσότερο καναρίνι.

20. toykaki

toykaki PB New Member

οταν λετε οτι ειναι βαμμενο αυτο το συγκεκριμενο,πως δηλαδη τα αλλαζεις χρωμα...το βαφουν?γιατι αν ειναι μεσο τροφης λογικα εαν σταματησει να χορηγειται η τροφη θα αλλαξει και χρωμα το πουλι...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...