Tι πουλακι ειναι;

Συζήτηση με θέμα Tι πουλακι ειναι;, που ξεκίνησε από Ryu, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 27 Ιουλ 2009.

1. Ryu

Ryu PB New Member

πριν απο λιγες ωρες βρηκε στον δρομο ο αδερφος μου αυτο το μικρουλι...το εβαλα σε ενα κλουβακι,του εβαλα νερο κ επεσε με τα μουτρα...του εβαλα φιραμα αλλα δεν εχει φαει καθολου,συνεχεια προσπαθει να βγει(βαζει την μυτη του αναμεσα στο συρμα)κοτοπουλο παντως δεν πρεπει να ναι,αφου δεν εχει ληρι αλλα ενα στρογγυλο καρουμπαλακι,κ το σχυμα του κεφαλιου του ειναι ποιο μακροστενο..μηπως ειναι γαλοπουλο η φαραωνη?

[x]

[x]

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ξερω αλλα νομιζω πως ειναι γαλοπουλακι. Δες τι βρηκα οταν πατησα στην αναζητηση στο google, white turkey chicks... ;)

Συνημμένα Αρχεία:

3. fragos

fragos PB Member

συμφωνω γαλοπουλακι μικρο πρεπει να ειναι παντως εχει πολυ πλακα!

4. Tweety

Tweety PB New Member

Και εγω λεω πως ειναι γαλοπουλο.Ενα ασπρο γαλοπουλο.Ειναι πολυ χαριτωμενο!Να το προσεχεις.Αν εχεις αυλη μπορεις αργοτερα μολις θα βγαλει φτερα να το βγαλεις εξω για να βοσκαει.Τρελαινονται για πρασιναδα!

5. κουκλακι ειναι να σας ζησει

6. Mpikis

Mpikis PB New Member

Γαλοπουλάκι πρέπει να είναι και είνια μια γλύκα...εχουν πολύ γέλιο γιατι σε νομίζουν για τη μαμα τους..και οπού πάς έρχονται απο πίσω σου σαν ουρά!Ειχα ένα παπάκι παλιότερα και αν δεν κοιμόταν μαζί μου γινόταν χαμός...ΝΑ σου ζήσει!

7. vasileia

vasileia PB New Member

άχου τι γλυκούλι που είναι,γαλοπουλάκι πρέπει να είναι γιατί είχε κ η γιαγιά μου :)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Καλε τι ομορφο δωρακι ηταν αυτο που βρηκες?!
    Να σου ζησει!
    Ελπιζω να εχεις αυλη για να τρεχει...

9. Frania

Frania PB Member

Χαχα! να το χαιρεσαι!πες μας αν θελεις τι εγινε με το μικρουλι!

10. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Kαλορίζικο, να το χαίρεσαι! Έχει πλάκα! Πώς βρέθηκε στο δρόμο? Το έσκασε?

11. Ryu

Ryu PB New Member

το μικρο ειναι μια χαρα..τρωει πινει κ κοιματε στα χερια μου
    το πως βρεθηκε στον δρομο,λογικα θα επεσε απο κανενα φορτιγο που τα πουλανε...

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τυχερό ηταν που το βρήκες!
    Θα περιμένουμε να μας ενημερωνεις για την πορεία του

13. Ryu

Ryu PB New Member

το μικρο ειναι πολυ καλα..τις πρωτες μερες ηθελε συνεχεια παρεα κ με ειχε τρελανει..τωρα εχει ηρεμισει καπως...ειναι τσαχπινεις,τσιμπαει οτι γυαλιστερο δει κ του αρεσει να κοιματε στα χερια μου η κατω απο σεντονια κ ρουχα!

[x]
    [x]

[x]

[x]
    [x]

Συνημμένα Αρχεία:

14. fragos

fragos PB Member

πολυ ωραιο ειναι!και μεγαλωνη αργα αργα.

15. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλα ειναι τελειο το γαλοπουλακι!
    Πρωτη φορα βλεπω μικρουλι!

Που να το φανταζοταν οτι απο το δρομο για σφαγειο θα κατεληγε σε μαξιλαρια και σεντονια;;;
    Τυχεροτατο!

16. Frania

Frania PB Member

Ειναι οι πιο ομορφες φωτογραφιες απο γαλοπουλακι που εχω δει.Η προτιμηση του να "χωνεται" στα σεντονια δειχνει οτι καταφερε να βρει την ζεστασια και την ασφαλεια "κατω" απο τις φτερουγες της μανουλας του.Ποιος ξερει τι προλαβε να δει το μικρο πουλακι.Ο τροπος που κοιμαται κατω απο το χερι σου ειναι η αποδειξη οτι τωρα σε θεωρει μαμα του.Θαθελα πολυ να καταφερνα και γω να κρατησω αυτες τις φωτογραφιες στο μυαλο μου σαν τις πρωτες, μοναδικες και τελευταιες πληροφοριες για το ειδος.

17. Ryu

Ryu PB New Member

εχει μεγαλωσει αρκετα κ πλεον το εχω εξω σε κλουβι,καθε μεσιμερη φωναζει για να τον βαλω μεσα κ να κατσει μαζι μας,ιδει φουντωνει τα φτερα του κ το παιζει μαγκας,αλλα εξακολουθει να του αρεσει να κουρνιαζει πανω μας,κ να μας ακολουθει οπου παμε.παλι καλα που εχουμε μεγαλω οικοπεδο ωστε αργοτερα να του φτιαξουμε μια μεγαλη κλουβα...θα ειναι απο τα λιγα γαλοπουλα που θα παιθανει απο φυσικα αιτια...δυστηχως

18. BanOr

BanOr PB New Member

Να σου ζησει!
    Ειναι κουκλακι :)

19. mpampikos

mpampikos PB New Member

να σου ζήσει...ειναι κουκλί! ειχα και εγώ ενα παπακι που το είχα βρει οταν ήμουν μικρός και παίζαμε ολη την ώρα! χεχε...
    βαλε καμια φωτογραφία τωρα που μεγάλωσε...

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καιρο εχουμε να τον δουμε παντως... Δεν ξερω αν επιασες το υπονοουμενο... :D (φωτογραφιες...:p)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...