Tελικά τι είδος παπαγάλου να αγοράσω;

Συζήτηση με θέμα Tελικά τι είδος παπαγάλου να αγοράσω;, που ξεκίνησε από ΠΑΝΟΣ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 14 Μαρ 2009.

1. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο καιρό είμαι σε ένα δείλημα.Τι είδος παπαγάλο να αγοράσω.Πρόσφατα ενημερώθηκα ότι ο εκτροφέας φέτος δεν θα έχει eleonora cockatoo.Οπότε τώρα κοιτάω για άλλο είδος.Μου αρέσουν πολύ οι amazon αλλά δεν ξέρω τι είδος.Επίσης και οι macaw.Τι είδος με συμβουλεύεται να πάρω?

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Πάνο καλησπέρα!Υπάρχουν αρκετά πόστ καθώς και ένα συγκριτικός πίνακας που θα σε βοηθήσει να αποφασήσεις το καταλλήλότερο πουλί...Γιατι δεν είναι τι μας αρέσει αλλα τη μπορούμε να μεγαλώσουμε σωστά...
    Λοιπόν πές μας λίγα για σένα...Πόσες ώρες την ημέρα μπορείς να ασχοληθείς με το πουλί?Βλέπω θέλεις μεγάλους παπαγάλους..είχες ποτέ σου κάποιο πουλί?Οι μεγάλοι παπαγάλοι δεν έχουν καμία σχέση με τα μικρά παπαγαλάκια!Εχεις σκεφτεί τον θόρυβό απο κραυγές?Μένεις σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία?το οικονομίκο...Φιλαράκο ότι αποφασήσεις μαζί σου απλά αυτοί οι παπαγάλοι είνια αγορά ζωής και πρέπει να είσαι πολυ προσεκτικός στις κινήσεις σου...Ωραία αφου τελείωσα την "ανάκρηση".. μπορείς να μιλήσεις..χαχα!

3. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Καταρχήν σε ευχαριστώ.Μπορώ να ασχολούμαι 4-5 ώρες την ημέρα και λίγο παραπάνω.Μένω σε πολυκατοικία αλλά δεν έχω πρόβλημα με τον θόρυβο.Επίσης δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και επίσης απο χώρο έχω ένα ολόκληρο δωμάτιο 16 τ.μ στην διάθεσή μου.

4. mariah

mariah PB Member

5. sophias

sophias PB New Member

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν θυμαμαι αν εχεις αναφερει καπου τι παπαγαλο εχεις μιας και στα στοιχεια σου δεξια δεν διευκρινιζεις.
    Ειχες ξανα παπαγαλο τετοιου μεγεθους? Απο τα δυο ειδη που αναφερεις εγω θα σου προτεινα τον αμαζονιου απο αποψη θορυβου αρχικα αν και ειναι αρκετα θορυβωδεις κι αυτοι (αλλα οι μακαο ειναι τοπ στη φασαρια, αν δεν εχεις ακουσει βαλε εναν στο youtube να δεις :p τι θα πει φωνη). Επισης καποια ειδη αμαζονιου εχουν πιο "ηπιων τονων" χαρακτηρα απο καποια αλλα.

7. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Φοίβο απο αμαζονίου μου αρέσουν όλοι τους αλλά έχω αδυναμία στο blue fronted.Ποιά η γνώμη σου(θυληκό βέβαια)?

8. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

σου προτεινω ζακο !
    θα ξετρελαθεις μαζι του ! ειναι ο πρωτος μεγαλος παπαγαλος που εχω , ειναι 3 , 5 μηνων , γλυκας , ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ , τον βγαζω εξω απο το κλουβι του και ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ !
    Τωρα δεν μιλαει (προς το παρον ) αλλα λεει παρα πολλους ηχους !

9. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Ο πατέρας μου είχε macaw(scarlet)και ασχολιόμουνα.Τώρα έχω ένα nanday conure.

10. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Έχω ακούσει ότι οι ζακό Λεωνίδα είναι πάρα πολύ ευαίσθητοι και στον πρώτο χρόνο της ζωής του δεν πρέπει να το αφήνεις μόνο του πάνω απο μία ώρα!

11. ΓΑΒΡΑΚΙ

ΓΑΒΡΑΚΙ PB New Member

TI EIΔΟΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να πάρεις Macaw

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

και οι κοκατου ιναι ευαισθητοι...ποιο πολυ απο τους ζακο...εγω νομιζω πω οι ζακο ειναι ποιο "ευκολοι" απο τους κοκατου...που θα επερνες...

13. Yasmin

Yasmin PB Member

Ποιά είναι η ηλικία σου; Γιατί παίζει και αυτό ρόλο.. Οι παπαγάλοι που θέλεις να πάρεις είναι σύντροφοι ζωής οπότε πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου για την όποια αλλαγή στην ζωή σου!

14. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Όπως έχω αναφέρει και σε παλιότερο ποστ είμαι 42 χρονών

15. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

με τον nanday πως τα πας???μπορεις να ανταπελθεις στις αναγκες του ευκολα???:)

16. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Ναι μόνο που τον έχω κακομάθει λίγο.

17. Yasmin

Yasmin PB Member

Άρα δεν τα πας πολύ καλά...:rolleyes:

18. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τοτε μηπως θα επρεπε να σκεφτεις πως θα παρει ο πρωτος παπαγαλος την αφιξει ενος κενουργιου???
    μηπως θα επρεπε πρωτα να διορθοσεις τα οποια λαθοι σου στον πρωτο παπαγαλο και μετα να σκεφτεσε την αγορα κιαλου?

19. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Σχετικά ενοώ ότι είμαι συνέχεια μαζί του.Επίσης του έχω κόψει να δαγγώνει και φωνάζει λίγο πια

20. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εγω θα περιμενα να σταθεροπηθει η σχεση αναμεσα σε εμενα και τον πρωτο παπαγαλο...
    ποσο χρονων ειναι ο nanday?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...