Stop pick spray

Συζήτηση με θέμα Stop pick spray, που ξεκίνησε από k0uLiS, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 1 Ιουλ 2015.

1. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Καλημερα σας επειδη το προβλημα μου με τα 2 κοκατιλς που εχω συνεχιζεται το ενα βγαζει το λοφιο του αλλου ειναι και τα 2 θυληκα δεν μαλωνουν τα ειχα για καιρο μαζι αλλα αναγκαστηκα να τα χωρισω για αυτον και μονο τον λογο,ειναι περιπου 15 μερες σε ξεψωριστα κλουβια διπλα διπλα.Μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα κρουσμα εκτος κλουβιου μεχρι σημερα που την τσακωσα να τραβαει παλι το λοφιο και το αλλο να συνεχιζει να καθεται.Μετα απο αναζητηση σε ξενα forums ειδα καποιον να αναφερει το Stop pick spray.Και εδω σας θελω το εχει δοκιμασει καποιος για παρομοιο η αλλο προβλημα με το πτηνο του η γενικα ξερει κανενας αν ειναι ασφαλες η χρηση του?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εάν η χρήση για την οποία ενδείκνυται κι αναγράφει η συσευασία είναι αυτή ακριβώς εγώ θα το δοκίμαζα. Προσωπικά δεν το γνωρίζω, υπάρχουν όμως κάμποσα παρεμφερή σκευάσματα με διαφορετικά ονόματα.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Με ενα γρηγορο ψαξιμο ααυτα που ειδα λενε οτι εχει πικρη γευση (δεν ξερω τι αισθητηρες γευσης διεγειρονται στους παπαγαλους) και οτι ειναι γενικα για την προστασια απο το μαδημα (προφανως και οταν μαδιουνται οι ιδιοι). Εφοσον προοριζεται για πουλια πιστευω πως ειναι ασφαλες και εγκεκριμενο.Προσωπικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη περισσοτερο καθως δεν εχω παπαγαλο, αλλα θα μπορουσες να το δοκιμασεις.

4. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Αυτο που καταλαβα και γω ειναι οτι ειναι για πτηνα οποτε λογικα θα ειναι ασφαλες και γενικα εχει και για αλλα ζωα
    Εδω και το λινκ το οποιο βρηκα και εχει διαφορα.
    https://www.worldforpets.com.au/products/70681?cat_slug=/Birds

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σίγουρα θα είναι ασφαλές, μένει να αποδειχθεί αν θα είναι και αποτελεσματικό. Εύχομαι να είναι :)

6. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Απο οπου και αν εχω ψαξει δεν μπορω να το παραγγειλω απο πουθενα ουτε ebay ουτε amazon.οι σελιδες που βρηκα ειναι μονο για αυστραλια και στο amazon υπαρχει ενας αλλα δεν στελνει Γερμανια..:(

7. Myra

8. alligator

alligator PB New Member

συγνωμη δεν διαβασα οτι ειναι για γερμανια :thumbsdown:

9. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

10. Myra

Ναι καλε, το ιδιο ακριβως ειναι.

11. Φοίβος

Μου κάνει εντύπωση να μην μπορείς να το βρείς σε γερμανικό ονλάιν κατάστημα. Έψαξες καλά?

12. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Το βρηκα σε ενα Γερμανικο site to παρηγγειλα κιολας μαζι με μεταφορικα στα 13 ευρω.Αντε να δουμε τι ειναι.Μολις το δοκιμασω θα ενημερωσω πως και τι για οσους εχουν προβληματα να το χρησιμοποιησουν !

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα περιμένουμε...
    Αν θέλεις μας βάζεις και την ηλεκτρονική διεύθυνση της τοποθεσίας που αγόρασες το προϊόν...

14. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

15. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Καλησπερα παιδια το προιον εφτασε και ψεκασα κιολας.Αναμενουμε αποτελεσματα.
    Η δοσολογια ειναι μια φορα την μερα το γραφει η συσκευασια και στα Ελληνικα.

16. tzavegio

tzavegio PB New Member

παιδια το no pick υπαρχει και στην ελλαδα και το φερνει η versele laga.κοστιζει 9 ευρω
    http://the-petstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=321

ενημερωτικα λεμε οτι με το pick ψεκαζουμε ακομα και τους νεοσσους στη φωλια οι οποιοι δεχοντε επιθεση και μαδημα απο τον αρσενικο ,προσοχη οχι σε προσωπο μυτη και ματια.
    επισης προλυπτικα σε οποιο πουλι μαδιετε.μην περμενετε να δειτε θαυματα αλλα μια ελαφρα βελτιωση .

οσον αφορα τον φιλο που εχει τα δυο κοκατιλ τα θηλυκα στο ιδιο κλουβι το pick δεν θα σε βοηθησει .απλα χωριζεις τα πουλια σε διαφορετικα κλουβια.

17. Φοίβος

Πώς είσαι σίγουρος και πώς το αιτιολογείς?

18. tzavegio

tzavegio PB New Member

πως να βοηθησει φιλε μου? αφου τα δυο θηλυκα πουλια μαλωνουν μεταξυ τους και μαδιεντε.τι πιο απλο απο το να τα χωρισει και να τελειωσει το προβλημα

19. Φοίβος

Μάλλον δεν διάβασες τι λέει ο Κυριάκος σε ολόκληρο το θέμα. Δεν αναφέρει πουθένα να μαλώνουν αλλά το ένα μόνο βγάζει το λοφίο του άλλου κατά την αμοιβαία καθαριότητα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...