Ringneck parrot, τι να προσέξω κατά την αγορά του;

Συζήτηση με θέμα Ringneck parrot, τι να προσέξω κατά την αγορά του;, που ξεκίνησε από Αθανάσιος Γαλανάκης, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 30 Μαρ 2008.

1. Χαίρετε...
    θα ήθελα να σας κάνω μιαν ερώτηση...Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω έναν παπαγάλο Ringneck μωρό...Τι πρέπει να προσέξω ιδιαιτέρως, όσον αφορά την εμφανιση του και την υγεία του, και ποια κριτήρια θα πρέπει να τηρεί ο παπαγάλος όσον αφορά την τιμή,την προέλευση,το φτέρωμα και τα λοιπά...Εν ολίγοις θα ηθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με την αγορά μωρού Ringneck...

Επίσης τι να προτιμήσω,αρσενικό ή θηλυκό???
    Τέλος πείτε μου την άποψη σας για το χρώμα...Πραγματικά μου αρέσουν όλα τα χρώματα, και δεν ξέρω τι να επιλέξω...

Μεταξύ κίτρινου,μπλε,πράσινου,λευκού και γκρί...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Με τιμή
    Αθανάσιος Γαλανάκης

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Καλησπέρα, καταρχήν διάβασε πρσεκτικά αυτό: https://petbirds.gr/articles/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.159/

Τιμές δεν ξέρω να σου πω. Απο 100-200 υπολογίζω ίσως και λιγότερα. Το χρώμα είναι καθαρά δικό σου θέμα (εγώ προσωπικά έχω μπλέ). Πάντα μα πάντα προτιμούμε δαχτυλιδωμένο πουλί για να ξέρουμε ακριβώς απο που προέρχεται και απο ποιόν. Θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα έγγραφα (εισαγωγής, εμβολίων κτλ) για να είσαι καλυμένος απο όλες τις απόψης. Όσον αφορά την αγορά μωρού θέλει αρκετή προσοχή, αρκετές γνώσεις και υπεβολική υπομονή και χρόνο.

Διάβασε επίσης
    https://petbirds.gr/articles/Αγορά-νέων-πουλιών.106/
    https://petbirds.gr/articles/Παπαγάλοι-Ρίνγκνεκ-ringneck.90/

Φιλικά

3. Ευχαριστώ πάρα πολύ...
    Το εχω διαβάσει το άρθρο και πιστεύω πληρώ τις προυποθέσεις...Αυτό βέβαια που θέλω και εγω όπως προαναφέρατε είναι το πουλί να είναι δαχτυλιδωμένο και να έχει τα κατάλληλα έγγραφά του...

Σε περίπτωση που κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιο μαγαζί το οποίο πληρεί τις προυποθεσεις ΄θα το έβρισκα πολύ εξυπηρετικό να μου το συστήσει μέσω προσωπικού μηνύματος...
    Παρακαλω αν γίνεται από Αθήνα...

Ευχαριστώ πολύ...
    Με τιμή
    Αθανάσιος Γαλανάκης

ΥΓ.Στην εξωφρενική περίπτωση και στο ενδεχόμενο που υπάρχει στο site εκτροφέας Ringneck και έχει μικρά προς διάθεση να επικοινωνήσει ελεύθερα μαζί μου...

Ευχαριστώ εις διπλούν
    Αθανάσιος Γαλανάκης

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Nomizo to moro tha paei giro sta 250-300 Euro...
    Kai gia to xroma: pare MPLE! :)

5. Δεν νομίζω τόοοοσο ακριβό...Διότι στα περισσότερα petshops μου είπαν τιμές της τάξεως των 150-180

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Sovara? Ego eida me 180-200 euro, kai upologisa oti to moro tha paei giro sta 300.
    Tote den einai ka poli akrivo...
    Exeis kitaksi enan papagalo pou legete Alexandrinos? Miazei poli me RingNeck

7. Ναι το γνωρίζω...Μοιάζουν όμως ο Αλεξανδρινός έχει διαφορετικό κεφάλι και είναι πιο μεγαλόσωμος...Και αν δεν κανω λά8ος είναι και πολύ πιο ακριβός...

8. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Den kaneis lathos :) einai akrivos... Emena mou aresi oti einai ontos pio megalos ki exei ligo kokkino sta ftera tou... Omos kanoun poli fasaria ayta ta poulia...Fonazei pio dinata apton Cockatiel :D

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα παιδια σου δωσανε πολυ καλες συμβουλες. Εγω θα επαιρνα αρσενικο γιατι εχουνε τη δυνατοτητα να πουνε και μερικες λεξεις. Ειχα διαβασει καπου πως ειναι πουλια που πρεπει να μη χανουνε επαφη με τον ανθρωπο γιατι ειναι σχετικα ευκολα να βγουνε απο την πολυ εξημερωμενη κατασταση..

10. Και εγώ...Αρσένικό θα διάλεγα για τον ίδιο λόγο και επίσης οτι είναι γενικά πιο ήρεμο απ'οτι το θηλυκό...
    Έχετε να μου συστήσετε κάτι άλλο σε σχέση με τους παπαγάλους...Εννοώ κάποιο άλλο είδος...Είμαι αρχάριος και διαθέτω μεχρι 200 ευρώ για μωρό Parakeet ωστε να το εξημερώσω και να περνάω καλά μαζί του...
    Τι άλλες επιλογές έχω???

Με τιμή
    Αθανασιος Γαλανάκης

11. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

cockatil μωρό θα σου άρεσε?

12. Σαφέστατα όμως δεν βρίσκω έυκολα...Ένα που βρήκα ήταν στα 65 ευρώ...όμως δεν είχε καν φτέρωμα και ήθελε 8 φορές τη μέρα τάισμα...Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω μεχρι που πήγα στο μαγαζί και μου είπε ο πετσοπας οτι ψόφησε...
    Επαναλαμβάνω οτι αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας από Αθήνα και έχει μωρό ασχετα από τ είδος ενδιαφέρομαι...

Με τιμή
    Αθανάσιος Γαλανάκης

13. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Pigene se kapoio Pet shop kai zitise na sou paroun tilefono otan tha feroun kainouria poulakia...tin aniksi polla poulia genoun, den nomizo oti tha perimenis poli ora!

14. Σ.Φωτης

Σ.Φωτης PB New Member

Καλή μέρα κυρίες και κύριοι.ρινγκνεκ εύκολο πτηνό.συλλεκτικά χρώματα μπλε,κίτρινο,ασπρο,γκρι Σινάμον.θα ψάξετε μόνο σε επώνυμα Πέτ σοπ.τιμές αρσενικών στα χρώματα αυτά 5-7 μηνών έως και 370Ε.πράσινος έως 230Ε.μιλάμε για έξημερωμενα πτηνά,φιλικά,ημερα.Από Έμπιστο εκτροφείο τα συλλεκτικά χρώματα κοστίζουν έως 190Ε. Ό πράσινος 100Ε.ταιζονται στο χέρι με επιλέξιμες κρέμες.αν θέλετε σας δίνω τηλέφωνο εκτροφέα.

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δώσε μας ελεύθερα, να πληροφορηθούμε όλοι .

16. christos1948

christos1948 PB New Member

εγω εχω ενα ringneck γκριζο 6 μηνων και του αρεσει πολυ να πεζεις μαζι του, αν το παραμελας κανει παλα πολυ θορυβο.επισης του αρεσουν πολυ τα καινουργια παιχνιδια.τον αγορασα 120 οταν ηταν 1,5 μηνων.οι τιμες που βρηκα εγω ηταν απο 60e εως 180e

Μοιραστείτε

Φόρτωση...