Ring Neck, θελω να περναει καλα

Συζήτηση με θέμα Ring Neck, θελω να περναει καλα, που ξεκίνησε από nandin, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 30 Δεκ 2008.

1. nandin

nandin PB New Member

καλημέρα και Χρονια Πολλα...συγνωμη αν σας ενοχλω αλλα χρειαζομαι λιγο βοηθεια και δεν το ξερω καλα το φορουμ! εχω εδω και μια βδομαδα ενα ρικ νεκ...εχει αρχισει βεβαια και φοβαται λιγοτερο απο την αρχη... απο διατροφη νομιζω παμε καλα! τρωει φρουτα αλλα οχι κατι τρελο και απο λαχανικα πιο λιγα πραγματα! εχει ξεκινησει και τρωει κανονικοτατα την βασικη της τροφη παντως...καλα δεν παμε???ε??? την εχω βγαλει απο το κλουβι της 3 φορες αλλα μεσα στο μπανιο και αυτο με γαντι γιατι χωρισ γαντι δεν καθεται απο μονη της...φοβαται τα γυμνα χερια ( δεν ξερω ομως γιατι!) τι να κανω??? θα ηρεμησει??? εχετε να μου δωσετε καμια καλη συμβουλη γενικα γιατι δεν ξερω τιποτα γενικα ...ειναι η πρωτη μου φορα και θελω να περναει καλα! εχω διαβασει τα παντα μεσα στο φορουμ και εχω μπερδευτει αρκετα! ευχαριστω πολυ πολυ!

2. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Μη ζητάς συγγνώμη Ναντίν, δεν ενοχλείς, να χαίρεσαι το Ring Neck σου, νομίζω ότι μία εβδομάδα είναι λίγος χρόνος για να γνωρισθείτε, να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και να νοιώθει άνετα μαζί σου. Τα παιδιά με εμπειρία σ'αυτό το είδος θα σου πουν ό,τι χρειάζεσθε για να περνάτε καλά, να απολαύσετε και οι δυό την παρέα σας!

3. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Είναι νωρίς ακόμα. Φυσικό είναι το παπαγαλάκι να φοβαται και να μην σου έχει εμπιστοσύνη. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Αστο να μάθει το καινούργιο περιβάλλον του. Μην κάνεις απότομες κινήσεις γύρω και πάνω απο το κλουβί του. Βάλε το κλουβάκι του σε ένα χώρο του σπιτιου σου που καθόσαστε την πιο πολύ ώρα, να ακούει ομιλίες και να βλέπει ανθρώπους ώστε σιγα σιγα να συνηθίζει. Προσπάθησε να του δίνεις με το χέρι σου σιγα σιγα λιχουδιές που του αρέσουν. Μίλα του με γλυκό και ήρεμο τόνο. Και κατά τη γνώμη μου μην χρησιμοποιείς γάντια. Οταν κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, που αυτο θέλει χρόνο δε θα φοβάται τα γυμνά σου χέρια... Με αγάπη, υπομονή και επιμονή θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του...

4. constadinos

constadinos PB New Member

Χρονια πολλα nandin και να χαιρεσαι το παπαγαλακι σου!Ανεφαιρες πως εχεις βγαλει το πουλακι σου τρεις φορες μεσα στο μπανιο και με γαντια:eek:!
    Πρωτον ειναι πολυ λιγος καιρος τρεις εβδομαδες που το εχεις.Θα σε συνυθησει σιγα-σιγα.Εχε υπομονη και να ασχολησε μαζι του καθημερινα!
    Δευτερον ο χωρος μεσα στον οποιο εβγαλες το πουλι δεν νομιζεις πως ειναι αρκετα περιορισμενος με εσενα ορθια να το κοιτας και εκεινο να αγχωνεται και ταυτοχρονα να φοβαται?Βγαλ το σε ενα δωματιο που θα σαι μονο εσυ και να μην πολυασχολισε μαζι του.Μιλα του ηρεμα και ησυχα καθως θα βρισκεσαι στην καταλληλη αποσταση ωστε να μην τρομαζει και φευγει!Ασ το να γνωρισει το χωρο να σε συνηθισει και επειτα προσπαθεις να το μαθεις να ερχεται στο χερι σου,να το χαιδευεις κ.α!Αυτο βεβαια με τα γαντια που το βγαζεις εξω μου φαινεται πολυ ασχημο για το πουλι!Ειναι νεοφερτο,δεν εχει προσαρμοστει ακομα στο χωρο και βγαζοντας το εξω με τετοιο τροπο θα τρομαζει ακομα περισσοτερο και θα σε φοβαται!Βαλε το κλουβι σε μια γωνια,ανοιξε την πορτα και αυτο θα βγει μονο του!Εχε υπομονη και φροντιζε το οσο καλυτερα μπορεις!Με αυτο τον τροπο ειμαι σιγουρος πως θα περναει και εσυ αλλα και το παπαγαλακι σου τελεια!
    Μην παρεξηγησεις τα λογια μου ειναι τελειως φιλικα!Σου ευχομαι οτι καλυτερο για το πουλακι σου και εσενα και καλες γιορτες:D!

Φιλικα Κωνσταντινος!

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Oπως σου ειπανε ηδη ειναι πολυ νωρις και δεν της κανει καλο να την πιεζεις τοσο. Ο σκοπος ειναι να καταλαβει οτι δεν υπαρχει λογος να σε φοβαται και να αρχισει να σε βλεπει με φιλικη διαθεση. Αρπαζοντας την με ενα γαντι πετυχαινεις το αντιθετο. Επισης πιστευω πως ειναι πολυ νωρις για να βγει απο το κλουβι της και με αυτες τις προυποθεσεις. Βγαζοντας την εξω ενω φοβαται ειναι λογικο να πεταει οσο πιο μακρια σου γινεται και να ανεβαινει στα ψηλοτερα σημεια που φτανει. Αυτο της δινει τον "αερα" να καταλαβει οτι ετσι αυτη ελεγχει το χωρο και ολες τις κινησεις μεσα σε αυτον ακομη κι εσενα. Αφου αρχισει να τρωει απο το χερι σου και ηρεμησει μεσα στο κλουβι και δεν φοβαται οταν την πλησιαζεις τοτε θα ειναι κατα την αποψη μου η καταλληλη στιγμη να αρχισεις να σκεφτεσαι να της ανοιξεις την πορτα, οχι ακομη.

Να περνας διπλα της οση περισσοτερη ωρα μπορεις και να της μιλας πολυ και με ηρεμη φωνη. :) Οταν αρχισει να απανταει εστω με μικρες κραυγες τοτε δοκιμασε να της προσφερεις με την ακρη του χεριου σου εξω απο τα καγκελα κατι που εχεις καταλαβει οτι της αρεσει πολυ. Μην κολλησεις το χερι σου εκει που καθεται αλλα απο λιγο πιο μακρια ωστε να ερθειε αυτη σε εσενα και οχι το αντιθετο. Αυτο ισως αργησει λιγο να γινει αλλα θα ενισχυσει την αυτοπεποιθηση της προς εσενα.;)

Και το κλουβι να μην το κρεμασεις, να το ακουμπησεις σε σημειο ισο η κατω απο το επιπεδο των ματιων σου, οχι πιο πανω και οχι στο πατωμα ομως.

6. nandin

nandin PB New Member

καλημερα σας και σας ευχαριστω πολυ...δεν νομιζω οτι τον πιέζω γιατι καθεται και σε μενα και στην αδερφη μου και τρωει φρουτα απο τα χερια μας και μέσα απο το κλουβι του...απλα φοβαται οταν τον βγαζω με γυμνα χερια και δεν ξερω γιατι.τον βγαζουμε στο μπανιο γιατι φοβομαστε εμεις και οχι αυτος.οταν δεν του δινουμε σημασια μας φωναζει συνεχεια ...Φοιβο??? γιατι οχι στο πατωμα??? μονο εκει μπορω να τον εχω, δυστυχως ή ευτυχως...καλη χρονια σε όλους σας...

7. Φοίβος

Διοτι τα πουλια δεν ζουνε μονιμως στο εδαφος. Ειδικα για ενα πουλι που δεν ειναι πληρως εξημερωμενο ειναι τρομακτικο να σκεκονται η να περνουν απο πανω του καποιοι τοσο μεγαλοσωμοι σε σχεση με αυτον. Μπορεις να το βαλεις πανω σε ενα σκαμπο η σε ενα μικρο τραπεζακι. :)

8. nandin

nandin PB New Member

ευχαριστω Φοιβο ...θα προσπαθησω να βρω καποιον χωρο για να τον βαλω πανω...μπορεις να μου εξηγησεις και τα υπολοιπα λιγο??? γιατι αισθανεται πιο ανετα με τα γαντια??? θα ηρεμησει και με γυμνα τα χερια??

9. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Ναντίν κι'εγώ νομίζω ότι για να περνάτε όλοι καλά, τώρα αλλά και στο μέλλον, πρέπει να ξέρεις & να εφαρμόσεις τα παραπάνω που σου είπαν οι φίλοι! Χώρος: Είναι πλασμένα με φτερά για να πετούν ψηλά, να σχίζουν τον αέρα. Και μόνο που βρίσκονται σε κλουβί, είναι "έξω" από τη φύση τους. Οπότε, θα αισθάνεται πιό καλά αν, κλουβί, stand, γωνιά, ή κλαδάκι που βρίσκονται συχνά, είναι τουλάχιστον στο ύψος μας. Ελευθερία - Άσκηση: Έχουν ανάγκη - δικαίωμα να πετούν όσο πιό συχνά μπορούμε να τα επιβλέπουμε σε χώρο ενδιαφέροντα / ασφαλή γι'αυτά, (στενάχωρο το μπάνιο). Επαφή: Έχει μεγάλη σημασία για την εξοικείωσή τους η επαφή με το χέρι μας. Ένα βιβλίο γράφει ότι στην αρχή, πρέπει να τα πλησιάζουμε έχοντας τα χέρια μας ακουμπισμένα ή πίσω από το σώμα μας, γιατί φοβούνται (τα συνδέουν με φτερούγες - απειλή), αλλά όταν απομακρυνόμαστε να τα βλέπουν, σιγά - σιγά δε θα τα φοβούνται. Και επειδή εξετάζουν - δοκιμάζουν τα πάντα (όπως κάνουν στη φύση με το κλαδάκι τους, αν τα κρατάει, υλικό κ.λ.π.), για να μας γνωρίσουν και να μας εμπιστευθούν, πρέπει να έχουν απ'ευθείας επαφή με το χέρι μας, χωρίς να μεσολαβεί πλαστικό, ξένο σώμα, γάντι κ.ά. Δαγκωνιές θα μας κάνουν αρκετές ούτως ή άλλως... Ο χρόνος που του διαθέτεις, ο τρόπος επικοινωνίας, ήσυχο περιβάλλον, η προσοχή, το ενδιαφέρον & η ηρεμία σου παίζουν επίσης σπουδαίο ρόλο στο να νοιώθετε και οι δυό ή τρεις καλά! Θα σου ανταποδώσει πάντως κάθε σου προσπάθεια προσέγγισης με το παραπάνω, να είσαι σίγουρη! Υ.Γ: Δεν απάντησα από την αρχή γιατί δεν ήξερα ότι οι Ring Neck είναι στην διαμονή - εκπαίδευση όπως ο African grey!

10. Φοίβος

Διοτι προφανως την εχουνε αρπαξει με τα χερια κατα τη μεταφορα της απο τον εκτροφεα στο μαγαζι, σε αλλαγες κλουβιων και ποιος ξερει για ποιον αλλο λογο. Επισης το χερι ειναι το μονο μερος του σωματος μας που κινειται προς το μερος τους, τα υπολοιπα βρισκονται σταθερα πανω στο σωμα μας, οποτε αυτο που μπορει να τα πλησιασει και θεωρητικα να τους κανει "κακο" ειναι και αυτο που τα τρομαζει. Με τον καιρο και με πολυ ηρεμια και υπομονη θα καταλαβει οτι δεν εχει λογο να φοβαται ουτε τα χερια σας.

11. constadinos

constadinos PB New Member

Εγω nandin δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να βγαλεις εσυ το πουλακι?Οπως σου πα πιο πριν ανοιξε του την πορτα,απομακρυνσου κανενα μετρο απο το κλουβι και σε λιγο θα δεις που θα βγει μονο του!Μην εχεις τετοιες απαιτησεις μεσα σε ενα τοσο μικρο χρονικο διαστημα που εχεις το πουλακι(μονο μια εβδομαδα):).Αλλοι προσπαθουν μηνες εως και χρονια!Κανε υπομονη και μην ανυσυχεις ολα θα πανε καλα;)!Μιας και τωρα ξεκινας ακου τις συμβουλες των φιλων μας εδω περα,ειναι πολυ χρησιμες και σιγουρα θα σε βοηθησουν ωστε κι εσυ αλλα και το πουλακι σου να περνατε καλα!Διαβασε καλα και αλλες συζητησεις που εχουν γινει στα forum και σχετικα θεματα για τα Ringnecks,και σε περιμενουμε με νεες αποριες!ΠΡΟΣΕΧΕ ομως μη βιαζεσαι και εχε υπομονη ολα θα γινουν στην ωρα τους!

Φιλικα Κωνσταντινος!

12. MANI

MANI PB New Member

γεια σας και χρονια πολλά! εχω και γω ενα ρικ νεκ το οποιο και μενα μόνο με το γαντι καθεται να το χαιδεψω... δεν ξερω πως να την πλησιασω την μικρη Μανι! το Σαββατο της ανοιξαμε την πορτα και την αφησαμε να βγει οποτε θελει...και βγηκε μετα απο 3 Ωρες!και πάλι βεβαια δεν ήρθε να την χαιδεψουμε παρα μόνο να ψιλοπεταει και να κάθεται στο κλουβι της ! οποτε δεν της δίνουμε σημασια αρχιζει και φωνάζει...για να της δωσουμε σημασια! πως να την πλησιασουμε χωρις να τρομάζει ?

13. Φοίβος

Η συζητηση για το θεμα σου γινεται εδω...;) https://petbirds.gr/threads/9415/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...