Pulmosan - Beaphar

PetBirds

PetBirds

PetBirds
Staff Member
Παρουσίαση του φαρμάκου: Pulmosan - Beaphar.

Απόσπασμα Παρουσίασης είπε:
Το Pulmosan Anti-Windpipe Mite (Πουλμοζαν) είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση των ακάρεων της τραχείας και των αεροφόρων σάκων σε καναρίνια, παραδείσια, και άλλα πτηνά συντροφιάς. Είναι επίσης αποτελεσματικό για το άκαρι των ποδιών και του ράμφους (υπερκεράτωση) σε παπαγαλάκια και καναρίνια. Καταπολεμά το άκαρι sternostoma tracheaacolum...
Η συνέχεια της παρουσίασης: Pulmosan - Beaphar

Συζήτηση - Αξιολόγηση
Ακολουθεί συζήτηση για το Pulmosan. Αν το έχετε χρησιμοποιήσει, μπορείτε να κάνετε την αξιολόγηση - κριτική σας στη σελίδα της Παρουσίασης.

A

astrapogiannos

PB Member
Χρηση pulmosan

Πολλοι ρωτανε πως χρησιμοποιουμε το πουλμοσαν της μπογενα,οριστε ενα βιντεακι που ελπιζω να ριξει απλετο φως στην υποθεση

A

Anemos84

Banned
Πολύ χρήσιμο. Εγώ πάντως και τις 2 φορές που έβαλα στο δικό μου δεν το έβρεξα πρώτα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

A

astrapogiannos

PB Member
του βρεχουμε τα πουπουλα ωστε να βαζουμε το φαρμακο κατευθειαν στο δερμα,κα ιπανω στην φλεβα η δυνατον,χωρις να βαζουμε μια σταγονα και να πηγαινει η μιση πανω στα πουπουλα

D

dikatgreece

PB Member
Κατατοπιστικό το βίντεο Λευτέρη αλλά σορυ παιδες εχει 2 λάθη (νομίζω)

α. Βάζει 2 σταγόνες αντί 1 ( οι 2 είναι για μεγάλους παπαγάλους)
β. Βάζει τη σταγόνα ανάμεσα στα φτερά, ενώ οι οδηγίες λένε στο λαιμό

A

astrapogiannos

PB Member
κωστα μαλλον δεν φαινεται καλα,1} βαζω απο μιση καθε φορα να ειμα ισιγουρος οτι εβαλα μια κα ιδεν επεσε κατω στον πουθενα η ολοκληρη,με τον φοβο μην κυλησει στα πουπουλακαι
2}την σταγονα την εβαλα στον σβερκο ΝΤΑΝ πανω στην φλεβα του λαιμου

Α

Αλεξία

PB New Member
Η επαναληπτική χρήση πότε γίνεται? μετά απο τέσσερις εβδομάδες όπως λένε οι οδηγίες?

M

mansfak

PB New Member
εχοντας ως οδηγο το βιντεο αυτο εβαλα και εγω στο καναρινι μου το φαρμακο.μετα απο λιγο αρχισε να τινασεται και να ξινεται.του εβαλα και βιταμινη multi for birds και τωρα ηδη εχουν περασει 7 μερες.η ερωτηση μου ειναι η εξης: Μετα απο ποσο χρονικο διαστημα θα αρχισει παλι να κελαϊδαει? ειναι υποχρεωτικη η επαναληπτικη χορηγηση ακομα και αν δω οτι ειναι καλα?

D

dikatgreece

PB Member
1 Το πουλμοσαν έχει ιβερμεκτίνη που είναι διλητήριο και επικίνδυνο.
2 Το ότι δεν κελαϊδάει είναι σύμπτωμα για ακάρεα ΟΧΙ όμως και σίγουρο ότι πάσχει από ακάρεα.
3 Διάβασε εδώ Ακάρεα της Τραχείας
4 Το άκαρι αεροσάκων δημιουργεί και άσθμα γιαυτό θέλει και αντιβοίωση
5 Εάν το άκαρι προξένησε άσθμα πιθανό να μη ξανακελαϊδήσει
6 Αν ήσουν σίγουρος ότι ήταν άκαρι αεροσάκων βάλε πάλι φάρμακο και άστο σε δροσερό μέρος το πουλί. (άποψήμου που το έχω κάνει καθόσον 4/7 = 7 ημέρες + 3 ημέρες = 10 )

N

nik81

PB New Member
Εγω χρησιμοποιω το pulmosan, ειναι πολυ καλο φαρμακο αλλα οπως λει και ο Αλεξανδρος, εχει τα μειονεκτηματα του. Πρεπει να πιασεις ενα ενα τα πουλια.

Το καλοκαιρι που εκανα εφορμογη γιατι ειχα κρουσμα, μετα απο πιασιμο πουλιων απο κλουβα πτησης εχασα δυο πουλια μαλλον απο ανακοπη, πριν βαλω το φαρμακο, γιαυτο προσοχη.

Stavros

Stavros

Administrator
Staff Member
Υπάρχουν αρκετοί που κάνουν προληπτική θεραπεία με Pulmosan. Εγώ είμαι κατά αυτής της τακτικής γενικώς και ειδικότερα στην ιβερμεκτίνη η οποία είναι ισχυρό φάρμακο.

georgekouk

georgekouk

PB New Member
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παλαιότερα έκανα χρήση της ιβερμεκτίνης προληπτικά. Συγκεκριμμένα του ενέσιμου vetermec στο νερό. Πλέον όχι. Θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο θεραπευτικά και όχι προληπτικά και μόνο όταν έχουμε σιγουρευτεί ότι το πουλί έχει ακάραια της τραχείας.