Pet shop σε κακο χαλι, τι με συμβουλευετε να κανω;

Συζήτηση με θέμα Pet shop σε κακο χαλι, τι με συμβουλευετε να κανω;, που ξεκίνησε από Πόπη Μπού, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Ιουλ 2008.

1. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Μια μεγαλη καλημερα σε ολους τους φιλους του φορουμ.
    Και μπαινω κατευθειαν στο θεμα.
    Πολυ προσφατα ανοιξε στη γειτονια μου ενα καινουριο pet shop μικρο.
    Σημερα το πρωι λοιπον αποφασησα να παω να ριξω μια ματια,αυτο που αντικρησα δεν εχει προηγουμενο...μπροστα στη βιτρινα ειχε μια κλουβα με 3 καναρινακια απιστευτα ομορφα,ομως ηταν τα καημενα σε πολυ κακο χαλι.
    1ο Τα χτυπουσε ο ηλιος και δεν μπορουσαν να ανοιξουν τα ματακια τους.
    2ο Ηταν μεσα στη βρωμα,πολυ βρωμα παιδια παρα πολυ,οι ακαθαρσιες ειχαν κανει βουναλακια
    3ο ειχε στη κλουβα 4ης ποτιστρες μεσα στη μουχλα ,και δεν υπηρχε καθολου νερο,σταγονα για να πιουν τα ζωντανα,και καταμαυρες απο τη μουχλα,
    4ο οι ταιστρες ηταν αδειες δεν ειχαν ουτε να φανε.
    δυστηχως δεν καταφερα να μπω μεσα γιατι δεν ειχε ανοιξει ακομη,αλλα εχω παθει σοκ με τα ζωντανα.Αυτο που καταφερα να δω απο εξω,μιας και το μαγαζι ειναι ολο τζαμαρια,ηταν η αδεια λειτουργιας του καταστηματος και τα στοιχεια της ιδιοκτητριας του pet shop.Τι με συμβουλευεται να κανω?γιατι σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω ετσι.Να παω να αγορασω τα καναρινια που βεβαια ειναι σε κακα χαλια?και να δω τι μπορω να σωσω?και με αυτην την ακατανομαστη τι να κανω?:confused:

2. redbird

redbird PB New Member

Καλυτέρα να τους καταγκείλεις,ελπίζοντας να βγάλεις άκρη..

3. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Σε πρώτη φάση εγώ θα ξαναπήγαινα, και θα της έκανα παρατήρηση. Ίσως να εκτ΄υπωνες κι εσύ τον Νόμο λειτουργίας Pet shop και να της τον έδινες;
    Αν τα αγοράσεις στηρίζεις αυτήν την "κατασταση"..και με σιγουριά δεν μπορούμε να σώσουμε όλα τα ζώα που κακομεταχειρίζονται ή παραμελούνται από εμπόρους ή ανθρώπους..

Το θέμα έχει συζητηθεί τόσες φορές Ερίνα, και το αποτέλεσμα το ίδιο..Τα καταστήματα ενδιαφέρονται κυρίως για το κέρδος τους..Σαν ζωόφιλοι μπορούμε να κινήσουμε διαδικασίες με καταγγελίες κλπ. ή να κάνουμε Boycottage σε τέτοιου είδους μαγαζιά..

4. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

εχω τυπωσει ειδη το νομο για τα petshop...myriam θα παω να της τον βαλω στη μουρη και οτι βγει..με τα πουλια τι να κανω ειναι αμαρτια ειναι τοσο ομορφα...

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να ξεφύγουμε από αυτή τη νοοτροπία αν θέλουμε να βοηθήσουμε τα ζώα. Αν θέλουμε να βοηθήσουμε τους petshopαδες αυτού του είδους, τότε αλλάζει. Τότε ναι, αγοράστε ότι μπορείτε προκειμένου να αποκτήσει το κεφάλαιο για να καταδικάσει την επόμενη φουρνιά. Αν σκεφτόμαστε τα ζώα όμως, τότε είμαστε υποχρεωμένοι να επιβάλουμε οικονομικό αποκλεισμό σε αυτές τις επιχειρήσεις. Δεν αγοράζουμε ούτε ποτίστρα από αυτά τα μαγαζιά.
    Επικοινώνησε με τη διεύθυνση κτηνιατρικής της νομαρχίας στην οποία ανήκει το κατάστημα, καθώς επίσης και στο υγειονομικό τμήμα της νομαρχίας. Εκεί θα σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.

6. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Ερινάκι πες ότι τα παίρνεις και κάνεις αυτό το καλό...
    Αύριο που θα ξαναφέρει; Και θα είναι πάλι στο μαύρο το χάλι;
    Κι εγώ στη θέση σου θα τα παιρνα, αλλά η σωστή λύση για να σταματήσει αυτό προφανώς δεν είναι!

7. pougas

pougas PB New Member

Καινούργιο pet shop και δεν προσέχει την εμφάνιση και την καθαρτιότητα του? Έλεος, μάλλον δεν θα δουλέψει για πολύ. Νομίζω μπορείς να κάνεις καταγγελία αλλά σ'αυτή τη χώρα η προστασία των ζώων δεν απασχολεί και πολύ.

8. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

ρε παιδια εχετε απολυτο δικιο,αλλα δεν μπορω να αφησω τα πουλια να πεθανουν,θα πεθανουν...δεν μπορω να γυρισω τη πλατη μου και να φυγω.Ναι θα της κανω καταγγελεια και θα την προιδοποιησω,αυτο το υποσχομαι ,και ας ειναι και καινουριο pet shop,αλλα αυτα τα πουλια τα ειδα εγω για καποιο σκοπο...μηπως να τα παρω απο εκει και κανω ολες τις απαραιτητες ενεργειες κατα τη διαρκεια?:(

9. Stavros

Με τα χρήματα που θα δώσεις για να αγοράσεις αυτά τα τρία πουλάκια που λυπάσαι, θα έχεις φροντίσει για την καταδίκη σε θάνατο των επόμενων δέκα πουλιών που θα αγοράσει το κατάστημα με αυτά τα λεφτά. Μην αφήνετε το συναίσθημα να διαιωνίζει την κατάσταση. Αν θέλετε να βοηθήσετε κάντε πόλεμο. Πόλεμος χωρίς θύματα δεν γίνεται. Κάποιοι λίγοι πεθαίνουν για να ζουν οι πολλοί καλύτερα.

10. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Σταυρο,εχεις δικιο αλλα αν δεν τα παρω εγω ,δεν θα τα παρει καποιος αλλος?Απλα ο αλλος που θα τα παρει οταν θα το κανει μπορει να ειναι αργα...σκεφτομαι λαθος?Τα λυπαμαι:(

11. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

παω στο pet shop παιδια...θα σας πω σε λιγο νεα...εχω ενα αγχος.Παω να της τριψω το κανονισμο στη μουρη.Τα λεμε!

12. Stavros

Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, ναι σκέφτεσαι λάθος. Δε θα επέτρεπα ποτέ στο συναίσθημά μου να "λαδώνει" τη συνείδησή μου με τη χαρά της σωτηρίας τριών πουλιών, μόνο και μόνο για να καταφέρω να αντέξω τις τύψεις από τη δολοφονία των επόμενων δέκα πουλιών. Συγχωρέστε με αλλά προτιμώ να καταγράφουν τρεις απώλειες σε αυτόν τον πόλεμο παρά δέκα. Διαφορετικά είναι μαθηματικά βέβαιο πώς θα χαθεί ο πόλεμος.

13. zxvt

zxvt PB New Member

Περιμένουμε νέα! Αν και πιστεύω οτι το μόνο που θα κάνει είναι να αμυνθεί... Δε νομίζω οτι θα συμμορφωθεί...
    Εκτός από την δική μας παρέμβαση χρειάζεται και η αυστηρή εφαρμογή των νόμων. Και σε αυτή την περίπτωση είμαι λίγο απαισιόδοξη. Όμως η προσπάθεια αξίζει τον κόπο.
    Αν αντιδρούμε όλοι με τη σημερινή κατάσταση μπορούν να γίνουν θετικά βήματα.

14. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ερίνα τι έκανες τελικά?? Μολις τωρα διαβασα τα ποστ και ελπίζω να σε προλάβω. Καλό θα ηταν να μην προβείς στην αγορά, αν δεν το έκανες ήδη. Νομιζω οτι θα λυπηθείς πολύ περισσότερο αν τα πουλάκια πεθάνουν στα χέρια σου, μιας και το να αποφύγεις το μοιραίο το βλέπω λίγο δύσκολο από οτι περιγράφεις...:(

15. poulasaig7

poulasaig7 PB New Member

για μενα δεν χρειαζεται να κανεις καταγγελεια .μιλησε με τον υπευθηνο του καταστηματος και δωστου να καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν συμφερει ουτε αυτον ουτε να βασαν ιζει τα πουλακια .η καλυτερη λυση ειναι η(γνωστη)δυσφημιση και θα αναγκαστει να αλλαξει.

16. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ερινα τι εκανες τελικα?πηγες?η αληθια ειναι οτι δεν ειναι και το καλυτερο να πας να τα αγορασεις..αυτα που σου λενε ολοι ειναι πολυ σωστα...αλλα κι εγω στη θεση σου θα θελα να τα αγορασω για να τα σωσω...υο χω κανει πολλες φορες και τελικα το μετανιωσα...

17. nikos76

nikos76 PB New Member

Δεν ξέρω Ερίνα τι θα κάνεις , πάντως σίγουρα θα φέρεις πολλά μικρόβια στο χώρο σου. Οπωσδήποτε καραντίνα για 21 ημέρες και αντίβίωση.
    Αν έβλεπες πάντως ένα μαγαζί στην Καρδίτσα που είχε μέσα 300 πουλιά(αγριοπούλια και καναρίνια) και όλα τα κλουβιά τόσο βρώμικα που όταν μπαίνεις στην είσοδο σου έρχεται αναγούλα. Μιλάμε για καμμιά 10αριά κλούβες , μερικές σαν τις δικές μου , πραγματικά δεν είχαν καθαριστεί ποτέ. Επειδή λοιπόν του κυρίου η Νομαρχία δεν τον πιάνει με τίποτα , συμφωνώ και επαυξάνω και εγώ με τους φίλους παραπάνω-ούτε μία αυγοθήκη μην πάρεις.
    Νίκος Νιανιόπουλος
    ΑΛ 114

18. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Παιδια καλησπερα...συγνωμη που σας κρατησα σε τοση αγωνια,αλλα ειχα μεγαλα ντραβαλα.Πηγα στο petshop στην αρχη σαν ενδιαφερομενη για τα πουλια,η κυρια λοιπον αυτη εξακολουθουσε να εχει τα πουλια χωρις νερο,και με τις ποτιστρες μεσα στη μουχλα,και οι κουτσουλιες ακομη βουνο.Της ειπα λοιπον οτι θα ηθελα να αγορασω ενα πουλακι.Εκεινη προσπαθησε με καθε τροπο να μου πουλησει το πιο αρρωστο πουλι για να το ξεφορτωθει.Της επισημανα λοιπον με παρα παρα πολυ ωραιο τροπο,οτι η κατασταση στο petshop και γενικοτερα ο τροπος που αντιμετωπιζει τα πουλια ειναι απαραδεκτος...και οτι βλεποντας αυτη την κατασταση δεν υπηρχε περιπτωση να αγορασω καποιο.ξερετε πιο ηταν το αποτελεσμα?Η κυρια με εβρισε με το χειροτερο τροπο,γιατι τη προσβαλα λεει μπροστα σε μια πελατησα που ηταν ειδη εκει.εγω στη συνεχεια της εβαλα σχεδον μες τη μουρη αφου ετρεμα απο τα νευρα μου ,το κανονισνο για τα petshop,εκεινη αρχισε να βριζει περισσοτερο με αποτελεσμα να επεμβει και να παρει το μερος μου και η πελατισα που ηταν ειδη εκει.Η γυναικα πειρε το 100 και ηρθε στο petshop...πηγαμε στο τμημα και την απειλησα με μηνυση για τα κοσμητικα που ειχε κατεβασει..επισης της ειπα οτι θα φωναξω και το υγειονομικο και θα κανω ολες τις απαραιτητες ενεργειες για αυτο το κ...petshop που με τοση ανευθυνοτητα εχει ανοιξει...ευτυχως ειχα με το μερος μου και τους αστυνομικους που ειδαν οτι η γυναικα ηταν βλαμμενη...με τα πολλα και με την επεμβαση της αρχης,η κυρια που πιο πριν εβριζε και ηταν μαγκας ,παρακαλουσε,να ξεχασουμε τα παντα και ελεγε στους αστυνομικους οτι θα συμορφωθει με τους κανονισμους.Τελος μετα και τη κουβεντα που ειχα με το 100 ειπα να της τη χαρισω με τη μηνυση ,αλλα την προιδοποιησα οτι περναω πολυ συχνα απο το καταστημα και οτι παντα θα την εχω υποψην μου. Οσο για τα πουλια ...δεν θα το πιστεψετε !

19. Dimitra94

Dimitra94 PB New Member

Παλι καλα για τα πουλακια!
    Τετειες κυρατσες βριζουν και κανουν τις εξυπνες στην αρχη αλλα μετα...
    Τελοσπαντων παλι καλα που τελειωσε αυτο τοοσο καλα και ευχομαι να συμμορφωθει η ''κυρια'' αυτη...
    Erina να εχεις το νου σου στο petshop μην ξανακανει παλι τα ιδια..Μην την αφησεις!)

20. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ολοκληρη περιπέτεια δηλαδή!

Πάντως το οτι σου χαρισε τα καναρίνια μην το βλέπεις σαν κατι θετικό!

Μάλλον ήθελε τόσο να τα ξεφορτωθεί λόγω των ασθενειών που πιθανών κουβαλούν , που προφανώς εσυ της εκανες χάρη που τα πήρες! Καλου κακού αν έχεις και αλλα πουλιά στο σπίτι, βαλτα σε καραντίνα για τουλάχιστον 20 μερες με συνεχη παρακολούθηση!

Εν παση περιπτώσει, να σου ζήσουν τα νέα σου πουλάκια και ευχομαι να έχουν μαζί σου μια σωστή διαβίωση!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...