Παρουσίαση Parrotlets Juanito και Carlita

Συζήτηση με θέμα Parrotlets Juanito και Carlita, που ξεκίνησε από billo, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 14 Φεβ 2014.

1. billo

billo PB New Member

Με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω τον Juanito και την Carlita.Τα απόκτησα μόλις χθες και είπα να γνωριστούμε :)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πανέμορφα ζουζουνάκια και ωραίο κλουβάκι τους έχεις. Να τα χαίρεσαι! :)
    Είναι ήμερα;

3. billo

billo PB New Member

Ευχαριστώ! Στο χέρι δεν έρχονται.Δε με ξέρουν κιόλας.Αλλά γενικά από φωνές και όταν πάω δίπλα τους είναι ήρεμα.Πιστεύω λόγω περιόδου προσαρμογής έχουν λίγο φόβο μέσα τους. Είναι μέχρι να γνωριστούμε :)

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου, τους έδωσες πολύ όμορφα και ταιριαστά ονόματα!

5. billo

billo PB New Member

Ευχαριστώ Σισσυ! Να χαίρεσαι και εσύ τους ομορφάντρες σου :D Είναι καταπληκτικά έτσι? Τα περιμένω να ξεθαρρέψουν λίγο και τα δικά μου να τα μάθω έξω από το κλουβι

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφα πουλακια! :) Να τους βαλεις και μερικα παιχνιδια να παιζουν. ;) Αν δεις τα θεματα της Sissy που ειναι η γκουρου των παροτλετς :D θα παρεις πολλες ιδεες!

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Βασίλη ξεκίνα πρώτα από της πατήθρες, βγάλε αυτές τις πλαστικές και βάλε κλαδάκια που δεν είναι τοξικά για τα πουλιά, εγώ προτιμώ (ξερές) κληματόβεργες και κλαδιά ευκαλύπτου.

...βάλε τους και κάποιο παιχνιδάκι, όπως σου έγραψε πιο πάνω ο Ανέστης

8. billo

billo PB New Member

Γκουρού δε λες τίποτα Φοίβο.Σα να επικοινωνησαν τα πνεύματα και σήμερα το πρωί σηκώθηκα γι αυτό τον λόγο :) Σισσυ πατηθρες δεν βρήκα,είχε κάτι πλαστικές μεγάλες και δεν ταίριαζαν.Τώρα παιχνιδάκια αν εννοείτε π.χ. μπαλάκια με κουδουνάκια μέσα,όχι δεν πήρα.Το κλουβί δεν έχει βάση και είναι ανοιχτό από κάτω o_O.. Τα πουλιά πατάνε στη πλαστική βάση,στο συρτάρι επάνω δηλαδή το οποίο το έχω με χαρτοπετσέτα και πελλετ στρωμένο.Αν χρειάζεται και κάτι άλλο πείτε μου. Εγώ φοβήθηκα μη το παραφορτώσω

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Είναι πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι! Μακάρι να τα ημερέψεις απλά τώρα που είναι μαζί θα είναι πιο δύσκολο απ΄ότι θα ήταν αν είχες μόνο του το ένα... Σκέφτεσαι να τα ζευγαρώσεις?? :)

10. maria p

Τα παιχνιδάκια μπορεί να είναι και από φθηνά υλικά που έχουμε σπίτι μας, Μπορείς να δεις ένα θέμα της Σίσσυ επίσης εδώ Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου) .
    Τώρα με τα πέλετς στον πάτο χωρίς σχαράκι, υπάρχει ένα θέμα, γιατί παρά που θεωρείτε καλό υλικό, ωστόσο δεν πρέπει να το δαγκώνουν τα πουλάκια γιατί είναι επικίνδυνο. Αφού δεν έχεις σχαράκι, καλύτερα σκέτο χαρτί στον πάτο που θα το αλλάζεις συχνά. Ωραία τα παιχνίδια που τους έχεις πάρει .

11. billo

billo PB New Member

Ναι τη γνωρίζω αυτή τη δυσκολια αλλα παω για ζευγαρωμα

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ;)

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Παλιά έβαζα χαρτί κουζίνας στον πάτο του κλουβιού (το άλλαζα καθημερινά), από τότε όμως που ο Μάριος άρχισε να ''δημιουργεί φωλιές'' με αυτό, σταμάτησα και χρησιμοποιώ άμμο για πουλιά (και πάλι καθαρίζω καθημερινά διότι κατεβαίνουν στον πάτο, οπότε θέλω να είναι καθαρά).

13. billo

billo PB New Member

Αν θυμάμαι καλά εσύ έχεις κάτι ορθογώνια κλουβιά.Ούτε αυτα εχουν πάτο? πια η λογικη? Ευκολο καθαρισμα? τοτε γιατι το συρταρι? Αμμος ηταν η τελευταία μου λυση γιατι ελεγα καλυτερα πελλετ.Η αμμος δεν σκορπιεται και γυρω απο το κλουβι? Τωρα που το θυμηθηκα σημερα εβλεπα κατι ροκανιδια για παπαγαλους.Δεν κανουν?

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτό είναι ένα από τα κλουβιά τους και τα υπόλοιπα όμως είναι της ιδίας λογικής δηλ χωρίς σχάρα, με συρταρωτούς πάτους (έτυχε όλα να μην έχουν σχάρα παρ΄ότι είναι διαφόρων μεγεθών και εταιριών).
    Με την άμμο δεν έχω προβλήματα δηλ δεν βγαίνει εκτός συρταριών, έπειτα διαθέτουν και ψηλή βάση πάτου (λεκάνη).
    Ροκανίδια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

15. billo

billo PB New Member

Ναι η ψηλή βάση πάτου προφανώς ειναι γι αυτό τον λόγο. Ωραία λοιπόν.Και να υποθέσω ότι περισσότερο τους αρέσει να σκαρφαλώνουν πάρα να πετάνε? απ οτι βλεπω και εγω στα δικα μου δηλαδη.Εξού και τα κορδονια(?) και οι πατήθρες επισης?

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τα δικά μου πουλιά πετούν όταν βρίσκονται εκτός κλουβιού, μέσα μόνο σκαρφαλώνουν και 'περπατάνε'.
    Έχω τοποθετήσει αρκετές πατήθρες διότι ο Μάριος μετά την πτεροφαγία που ανέπτυξε (κόβει τα φτερά πτήσης του, κάποια στιγμή θ΄αναφερθώ σ΄ένα θέμα μου αναλυτικά) έχει ανάγκη (και οι πατήθρες του προσφέρουν αυτή την δυνατότητα) να μετακινείται μέσα στο τεράστιο (για το μέγεθος του) κλουβί.

17. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

ειναι πολυ ομορφα και τα δυο τους να τα χαιρεσαι

18. billo

billo PB New Member

Eιναι παναθεμα τα. ανθρωπακια νανοι :D

19. billo

billo PB New Member

..Ενα φρεσκο ξεκινημα ημερας..

20. maria p

χα χα όμορφα , τι τσιμπολογάνε μετά μανίας , μπρόκολο ;