Palm nuts

Συζήτηση με θέμα Palm nuts, που ξεκίνησε από Φοίβος, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Μαϊ 2008.

1. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι μια πολυ καλη συμπληρωματικη τροφη η λιχουδια για παπαγαλους.
    Buy Palm Nuts - 2 Sizes from Northern Parrots
    Βρισκεται στην φυσικη διατροφη των αφρικανικων γιατι εκει φυτρωνουν τα συγκεκριμενα φοινικοδεντρα αγρια αλλα και για ολους τους αλλους. Δινουν ωραιο εντονο φωτεινο χρωμα στο φτερωμα, εκει οφειλεται το εντονο κοκκινο χρωμα στην ουρα των γκρι και γινεται πιο εντονο σε πουλια που τα εχουν στη διατροφη τους. Οι αφρικανικοι γκρι σαν οργανισμοι εχουν αναγκη απο μια διατροφη υψηλοτερη σε λιπαρα απο τους υπολοιπους παπαγαλους κατι που δε συμβαινει με παπαγαλους που εχουν ταση για παχυσαρκια οπως οι αμαζονιου και οι κοκατου στους οποιους η διατροφη πρεπει γενικα να ειναι προσεγμενη στο θεμα αυτο. Πριν λιγο καιρο ειχα διαβασει καποιο αρθρο που υποστηριζε οτι ερευνες εδειξαν οτι εχουν βοηθησει παπαγαλους να ξεπερασουν το νευρικο μαδημα των φτερων τους που προερχοταν απο στρες. Δυστυχως δεν τα εχω βρει στην Ελλαδα. :(

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μεμονομένα λίγο δύσκολο εδώ Ανέστη αλλά μπορείς να τα βρείς μέσα σε μείγμα της Prestige (verselle - laga).

3. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Kai ego ta eida sti seskevasia Prestige gia megalous papagalous...
    Ta Cockatiels mou trone poli kala Verselle-Laga... Ixa akousei oti Palm nuts einai kalo gia ola ta poulia eghroma kai mi...

4. Φοίβος

Ειναι καλα για ολα τα πουλια. Σε ποιο μιγμα τα βρηκατε? Κοιταξα λιγο αλλα δεν τα ειδα... ειναι ολοκληρα η κομματια? :confused:

5. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Den brika se kanena migma Palm Nuts, mono Pine Nuts brika se Migma tis Versele.

Palm Nuts exoune ola mono ksexorista apo 250 gr eos 1 kilo.

Alexandros

6. Φοίβος

Αλεξανδρε ποια εχουνε palm nuts 250γρ-1κιλο?

7. Wind-sa

Wind-sa PB Member

http://www.markhampets.com/acatalog/Prestige_Seeds.html
    Nomizo se ena apo auta prepei na na...Pantos kapou ta ixa dei...

8. Alexandros

Kapies apo tis eteries stin Ollandia kai Belgio, pou poulane Sporia xorista kai oxi migma.

Alexandros

9. inca1099

Νομίζω στο Fruit mix. Αν βρώ ένα κουτι που έχω θα σου πώ ακριβώς

10. Alexandros

Afto einai to fruit-mix

Versele-Laga Premium Petfood

Afto einai to Nut-Mix

Versele-Laga Premium Petfood

Alexandros

11. inca1099

Το fruit mix Αλέξανδρε αλλά μου φαίνεται έχω κάνει λάθος μάλλον τα μπέρδεψα με τα Brazilian nuts που έχουν το ίδιο μέγεθος :(

12. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

επαναφερο το θεμα και ρωταω αν εχουν εντοπιστει στην Ελλαδα τα Palm nuts ?

13. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις σκέτα palm nuts στην Ελλάδα (κι αν υπάρχουν) αλλά σε μίγμα ναι... κοίτα τα link που μας παρέθεσε πιο πάνω ο Αλέξανδρος. :)

14. jamieo

jamieo PB Member

Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε το έλαιο από τα καρύδια. Red Palm Oil (dende oil) χρησιμοποιείται στα τρόφιμα από τη Βραζιλία, αλλά και από περιοχές της Αφρικής. Ενδέχεται να μπορείτε να το βρείτε σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων. Επίσης, μπορείτε να το βρείτε σε αγορές που ειδικεύονται σε ξένα τρόφιμα. Επίσης, υπάρχει ένα προϊόν που ονομάζεται "Sunshine Factor" από Avix. Το προϊόν αυτό περιέχει Red Palm Oil.

AVIx SUNSHINE FACTOR 1oz-Harrison's Bird Foods

Ένα ελληνικό blog που αναφέρει dende oil
    Heraklion Blogs » Gourmet Food Lovers » January 25, 2009 » Τα καλύτερα μπλογκ του Ηρακλείου Κρήτης με μια ματιά

Επίσης, αν χρησιμοποιείτε το dendeoil να είναι σίγουρος για την αποθήκευση σε ψυγείο. Θα χρησιμοποιήσετε μια μικρή ποσότητα με την τροφή για σας παπαγάλος. Θα σειρά ταγγό εάν δεν αποθηκεύονται σωστά. Θα στραφώ σε μια σταθερή σε ψυγείο. Ωστόσο αυτό λιώνουν πολύ γρήγορα, όταν το αφαιρέσετε από το ψυγείο.

Αν κάποιος έχει πηγή το κόκκινο φοινικέλαιο, μετά θα έχετε μια σύνδεση; Ή, εάν αγοράσει σε μια αγορά, θα σας παρακαλούμε να αναφέρετε το όνομα της αγοράς;

15. Φοίβος

Εδω η Μαριαννα ειχε ανακαλυψει ενα ελληνικο site που πουλαει κοκκινο φοινικελαιο. ;) https://petbirds.gr/threads/7579/

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δεν εμφανιζεται τιποτα Ανεστη...

17. Φοίβος

Εχεις δικιο Σισσυ, το πατησα κι εγω αφου εβαλα το λινκ αλλα ειδα οτι δε δουλευε και θεωρησα οτι το εκανε μονο σε εμενα. Ολες τις αλλες φορες που ειχε κοιταξει στο site αυτο δουλευε κανονικα. Ας ελπισουμε οτι θα διορθωθει.
    Παντως ειχα παρει τηλεφωνο και το βρηκα το προϊον. ;)

18. Sofia P

Sofia P Banned

που το ξέρεις ότι βοηθάει στο χρώμα του φτερώματος των παπαγάλων? απ ότι ξέρω το χρώμα στα φτερά των παπαγάλων δεν επηρεάζεται από τη διατροφή τους..τα μικρομόρια που το δημιουργούν είναι μοναδικά στη φύση και δεν επηρεαζεται η διαδικασία παραγωγής χρώματος από τη διατροφη.Σαφώς μια ισορροπημένη διατροφή βοηθά στην καλή κατάσταση του φτερώματος αλλά δεν συνδέεται με το χρώμα...κανω λάθος???

19. Sofia P

Sofia P Banned

κάτι σχετικό λέει εδώ:
    Animals, like birds and fishes, commonly use biochromes like carotenoids to acquire red, orange, or yellow coloration. McGraw and Nogare found that these compounds are not responsible for the red colors found in the parrot species they sampled. The researchers found a suite of five molecules, called polyenal lipochromes (or psittacofulvins), that color parrot plumage red in all of the species studied. McGraw says. “It is a unique pigment found nowhere else in the world. We are fascinated at how parrots are able to do this.

20. Φοίβος

Aυτο μου ειπε μια φιλη μου που το παρατηρησε στους African Grey της και οτι το κοκκινο στις ουρες τους εγινε πιο φωτεινο μετα απο λιγο καιρο.

Επισης το εχω διαβασει σε πολλα ξενα site οπως αυτο.
    Feather Plucking / Chewing

Μοιραστείτε

Φόρτωση...