Orlux mutavit

Συζήτηση με θέμα Orlux mutavit, που ξεκίνησε από THODORIS1982, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 8 Ιουλ 2008.

1. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

To δοκιμαζω φετος πρωτη φορα για να βοηθησω λιγο τα καναρινακια στην πτρερορια.Οι οδηγιες γραφουν οτι αναμειγνυουμε 1 γραμμαριο σε 100 γραμμαρια αυγοτροφης η σε 250 μλ νερο.Εγω προτιμησα τη δευτερη μεθοδο.Το προβλημα ομως ειναι οτι λογω της ζεστης αναγγαζομαι να αλλαζω συχνα τις ποτηστρες με δροσερο νερο.Η δευτερη κοστιζει και περισσοτερο καθως πρεπει να βαλω τετραπλασια ποσοτητα σε ενα λιτρο νερο ωστε να πιουν ολα τα καναρινια.Εχει χρησιμοποιεισει κανεις την πρωτη μεθοδο.Πως αναμειγνειεται στην αυγοτροφη.1 γραμμαριο στην αυγοτροφη ειναι σαν καρφιτσα στα αχυρα.Ειναι δυνατον να αναμειχθει?

2. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Theodre,

To kalitero malon einai me to nero.

Poses fores tin mera alaseis to nero ??
    Ta poulia exeis se diafores kloubes ??
    Pes mou ligo pos ta exeis, mipos tha broume mia lisi na min xaneis to MUTA-VIT zappa.

3. THODORIS1982

εχω 6 καναρινια και μια καρδερινα.Τα θυληκα καναρια(3) βρισκονται μαζι σε μια κλασσικη ζευγαρωστρα αυτες με το χωρισμα.Τα αρσενικα ειναι το καθενα στο κλουβακι τους.Χρησιμοποιω ποτηστρες των 100μλ.Τωρα με τη ζεστη βαζω το πρωι το mutavit σε ενα μπουκαλι του λιτρου και το μοιραζω στις ποτηστρες.Απο το μεσημερι που αρχιζω να αλλαζω τα νερα δε βαζω τη βιταμινη

4. Rainbow

Rainbow Banned

Και εγω εχω μια απορια πως το muta - vit διαλυεται στο νερο? γιατι εγω προσπαθησα με omnivit και calci lux να τα διαλυσω στο νερο αλλα δεν τα καταφερα

5. THODORIS1982

το mutavit αναμυγειεται ευκολα στο νερο.Ριχνεις τις κουταλιες με το δοσομετρητη σε ενα μπουκαλι με νερο και το χτυπας σαν το φραπε.Το διαλυμα εχει ενα χρωμα σα χυμο μηλου.Το ασβεστιο παλι με τον ιδιο τροπο απλα διαλειεται λιγο πιο δυσκολα.Το αλλο σκευασμα δε το χρησιμοποιησα ποτε για να σου πω γιατι σε περιοδο αναπαυσης και προετοιμασιας χρησιμοποιω το mulltivit της bogena το οποιο το βρισκω πιο ευκολα σε πετ.

6. Alexandros

To pouli pini tin mera apo 4-6 ml. Ade na poume tora me to sesti tha pini 8 ml tin mera. An exeis 7 poulia seloune gia oli tin mera 7 x 8 ml = 56 ml

Ena potiri tou nero einai peripou 200-250 ml. An tha baleis se mizo potiri tou nerou, mizo koutalaki apo to Muta-Vit einai i sosti dosi. Afto miraseis stis potistres. Etsi den xanese poli.

Dimitri, an baleis to Muta-Vit i kathe alo proion tis Orlux se ena boukali kai to tinasis kala kai meta finis gia mia ora etsi tha lionei poli kala.

7. lazaros

lazaros PB New Member

Θεοδωρή θα σου πω ένα τρόπο που κάνουμε στα περιστέρια όταν θέλουμε να πιούν όλα ένα φάρμακο σε μια ορισμένη δοσολογία ή ένα σκεύασμα συνήθως βιταμίνες που είναι ευαίσθητες στην υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού.
    Τα περιστέρια και πιστεύω και τα καναρίνια μόλις τρώνε θέλουν να πιούν νερό.
    Από το απόγευμα μόλις φάνε για τελευταία φορά τα περιστέρια τους βγάζω και το νερό και το φαγητό από τον περιστερώνα.
    Το πρωί τους βάζω την τροφή και μόλις φάνε πάνε ένα-ένα και πίνουν νερό όλα και μέσα στο νέρο τους έχω βάλει αυτά που θέλω.
    Έχω υπολογίσει πάνω κάτω πόσο νερό πίνουν και αφού το πιούν το γεμίζω με καθαρό νερό για να έχουν για την υπόλοιπη ημέρα.

8. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Οι οδηγιες λενε δοσολογια 3 φορες την εβδομαδα. Ποση ωρα ομως την ημερα το αφηνουμε? Γιατι εχω παρατηρησει οτι αν το αφησω ολοκληρη την ημερα, για να πιει το πουλι και τα 4-6 ml που λεει ο Αλεξανδρος, το απογευμα που θα το βγαλω μυριζει εντονα. Με τον τροπο του Λαζαρου που θα πιουνε τα πουλια σιγουρα αλλα μονο το πρωι αρκει?

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οδυσσέα ,πολύ καλό πλήσιμο η ποτήστρα ,πριν μπει το muta-vit,
    και προσοχή μήν την βλέπει ο ήλιος.Αν εξακολουθεί
    να έχει κάποια μυρουδιά μια σταγώνα μηλόξυδο.

10. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Και το αφηνω ολοκληρη την ημερα?

11. Alexandros

Ego fino olokliro mera.

Prosoxei selei an i potistres einai aspro-diafono plastik. Merika Bitaminia boroune ginoune meta merikes ores meza sto ilio toksika. Gia afto einai panta kalitero na xrisiopoume potistres me ble i mprasino plastiki potiri.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...