O Mealy amazon στο δρόμο με το Μarco

Συζήτηση με θέμα O Mealy amazon στο δρόμο με το Μarco, που ξεκίνησε από rancho papagayo, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 17 Ιαν 2009.

1. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

Αυτός είναι ένας mealy amazon γεννημένος τον Ιούνιο του 2008.Από πολύ μικρό-εκτός των άλλων- τον βγάζαμε έξω στο δρόμο για να συνηθίσει το περιβάλλον δίνοντας του ζεστές τροφές με το χέρι.Πολλές φορές τον ταίζαμε κ με σύρριγγα έξω.Νομίζω ότι τα αποτελέσματα μια τέτοιας πρακτικής είναι απίστευτα.Τα πουλιά που υφίστανται τέτοια μεταχείριση γίνονται πολύ ήμερα και δεκτικά.Βέβαια ακολουθήθηκε μια περίπλοκη διαδικασία και βέβαια το δύσκολο είναι ότι στην αρχή χρειάζονται 2 ή και 3 άτομα μαζι για να επιτύχει το εγχείρημα.
    Παρακαλώ μη το δοκιμάσετε χωρίς την κατάλληλη καθοδήγηση και υποστήριξη,είναι επικίνδυνο.

2. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Κούκλος είναι! Να τον χαίρεστε!

3. mariah

mariah PB Member

Μπραβο παιδια αξιεπαινη η προσπαθεια σας!

4. dimitrisss

dimitrisss PB New Member

χ

πολυ καλος μπραβο παιδια!

5. theo40gr

theo40gr PB New Member

μπραβο..για πες τωρα?με ενα ζακο?θα μπορουσαμε να πετυχουμε το ιδιο αποτελεσμα?μπορεις να μας δωσεις μια περιλιπτικη περιγραφη της διααδικασιας που ακολουθησες για να φτασεις σε αυτο το αποτελεσμα?

6. rancho papagayo

με όλα τα είδη γίνεται αλλά πρέπει να γίνουν πολλά πριν φτάσει κανείς εκεί.

7. rancho papagayo

πχ. παρατήρησε οτι το πουλί δεν φεύγει απ το χέρι για να παει στον ώμο όπως συνήθως γίνεται...

8. rancho papagayo

το συγκεκριμένο πουλί δεν θα ανεβεί στους ώμους αν δεν γίνει 2 ετών τουλ.

9. theo40gr

theo40gr PB New Member

τι θαλεγες να ανοιξεις ενα ποστ και να μας πεις αναλυτικα τα βηματα που
    εκανες για να φτασεις σ αυτο το φοβερο θεαμα που ειδαμε?

10. joanna

joanna PB New Member

Τέλειος ο mealy! Και τι τυχεροί που είστε που έχετε έναν τόσο γλυκούλι παπαγάλο! Και πως ευχαριστιέται τη βόλτα του και φουσκώνει! Να σας ζήσει! Φαντάζομαι ότι μεγαλύτερης ηλικίας παπαγάλοι δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, ή γίνεται ?

11. rancho papagayo

μπορούν ανάλογα βέβαια με το background που έχουν.

12. joanna

joanna PB New Member

εμάς ο Πετρίς μόνο στη μαμά μου κάθεται για τέτοια, αλλά μια φορά φοβήθηκε και πέταξε λίγο πιο πέρα στην αυλή και πήραμε μια τρομάρα ! Εσάς πολύ cool!

13. joanna

joanna PB New Member

Λοιπόν μετά απο 15 ολόκληρα χρόνια μάθαμε το είδος του Peter the Great! Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ. Πιστεύω κι εγώ πως είναι Amazona Festiva. Μπράβο σου!:)

14. Yasmin

Yasmin PB Member

Γιατί δεν θα ανέβει στον ώμο; Έχει να κάνει με την κυριαρχικότητα; Αν ναι, γιατί μέχρι δυο χρονών; Δεν έχει σχέση με το ότι ωριμάζει γιατί, αν θυμάμαι σωστά οι αμαζόνες ωριμάζουν πολύ αργότερα, έτσι;

15. rancho papagayo

Τα πρώτα 2 χρόνια στη ζωή ενός Mealy Amazon κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικά για το την εξελιξη του πουλιού αργότερα.Μέχρι να μάθει να ανταποκρίνεται σωστά σ αυτά που προσπαθεί να του μάθει κάποιος και να ''καταλάβει'' ποια είναι η θέση του μέσα στο ιδιότυπο ανθρώπινο κοπάδι δεν πρέπει να ανεβαίνει στον ώμο.Οι παπαγάλοι εχουν τη δυνατότητα σαν prey animals που είναι να εισπράττουν ενεργειακά vibes που εμείς δεν συναισθανόμαστε σχεδόν καθόλου, ετσι λοιπόν όταν είναι στους ώμους καταλαβαίνουν ότι έχουν τον έλεγχο και όταν δεν είναι σωστα παιδευμένα μπορεί να δαγκώσουν ασχημα ακόμα και τον ανθρωπο που τα φροντίζει πιο πολύ.Μ ε αυτή την καραμέλα ότι ο παπαγάλος είναι ταισμένος στο χέρι και θα είναι πάντα ήμερος ,δεν συμφωνώ και τη θεωρώ υποτιμιτική ,για ένα τέτοιο είδος ζώου.Γι αυτό πάντα επιμένω στο σωστό training..τουλ σε όσους θέλουν να μ ακούσουν.Δεν μπορεί κανείς να φανταστεί από πόσα μετέπειτα προβλήματα σώζει το σωστό training από την αρχή.

16. rancho papagayo

Οι φεστίβες είναι τα αγαπημένα μου amazons γιατί έχουν όπως και τα Mealy πολύ ήπιο γονιδιακό φορτίο..αλλά δεν κατάφερα ακόμα να 'εχω ένα...ίσως στο μέλλον

17. Yasmin

Yasmin PB Member

Ωραία.. Το καταλαβαίνω ότι πάνω από όλα είναι η σωστή εκπαίδευση, αλλά σχετικά με τα δυο χρόνια, ισχύει για όλους τους παπαγάλους αυτό χρονικό διάστημα; Εμένα ο δικός μου είναι ενός χρόνου και κάτι αλλά δεν τον βάζω στον ώμο μου.. Αυτός προσπαθεί όμως να ανέβει! Εγώ επιμένω και όταν προσπαθεί, βάζω το χέρι μου και τον κατεβάζω.. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

18. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

θα ηταν ωραιο και χρησιμο ενα αρθρο για εκπαιδευση συμπεριφορας παπαγαλων...αν καταλαβα καλα για αυτο μιλας...διλαδη τι θα επρεπε να προσεξει και πως να συμπεριφερθει καποιος νεος ιδιοκτητης στον παπαγαλο του για να εχουν μια αρμονηκη σχεση:rolleyes:

19. joanna

joanna PB New Member

Σου εύχομαι γρήγορα να αποκτήσεις! Είναι πολύ τσαχπίνικα!

20. rancho papagayo

όχι δεν ισχύει για όλα τα είδη..πχ για ένα Μολούκαν ισχύουν άλλα όπως και για ένα κοκατίλ.Για το senegal θα το σύστηνα αλλά δεν ξέρω τι του έχεις μάθει κ πόσο καλά..πχ ανταποκρίνεται όταν του λες κάτι ή πρέπει να το κανεις εσύ με το ζόρι?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...