Nα προσθέσω σπιρουλίνα στα κόκκινα μωσαϊκά;

Συζήτηση με θέμα Nα προσθέσω σπιρουλίνα στα κόκκινα μωσαϊκά;, που ξεκίνησε από atreas, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 25 Σεπ 2014.

1. atreas

atreas PB New Member

μπορώ να προσθέσω στην αυγοτροφή των μωσα'ι'κών μου σπιρουλίνα ή θα εχω θέμα με το βάψιμο τους ?

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Κανένα πρόβλημα στο βάψιμο. Ισα-ίσα ,βοηθάς στο βάθος και στην στιλπνότητα . Προσοχή στην ποσότητα διότι σαν γεύση δεν είναι εύκολα αποδεκτή απο τα πουλιά. Σιγά-σιγά και απο λίγο.

3. atreas

atreas PB New Member

οκ ευχαριστω με τι ποσοτιτα ειναι καλα να ξεκινισω?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δοκίμασε 5γρ στο κιλό αυγοτροφής. Αν δεν γίνει αποδεκτή (πράγμα που δεν το πιστεύω) να τη μειώσεις.

5. atreas

atreas PB New Member

ok και εγώ κάπου τόσο έλεγα!ευχαριστώ

6. misalouris

Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τη σπιρουλίνα. Σε μένα δε δείχνουν πρόβλημα να φάνε την αυγοτροφή. Βάζω 10-15 γρ ανά κιλό αυγοτροφής. Να ξέρεις πως είναι υδατοδυαλυτή και μπορείς να την βάλεις ως πρόσθετο στο νερό που την ετοιμάζεις.

7. djpietro

djpietro PB New Member

Μπορει να δοθει και σε κιτρινα καναρίνια?
    Σας ευχαριστώ

8. mgerom

-Kανένα πρόσθετο ή σπόρος που "κοκκινίζει" δεν μπορεί να δοθεί για πουλιά κίτρινου παράγοντα. Εκεί, μια απόκλιση απο το ψυχρό λεμονί προς το ζεστό κίτρινο ή χρυσό είναι αρκετή για να καταδικάσει τα πουλιά. Αυτά όσον αφορά τις ΕΚΘΕΣΙΑΚΕΣ μας ανάγκες. Αν δεν σκοπεύουμε να στείλουμε τα καναρίνια μας σε έκθεση, μπορούμε να δώσουμε όλα όσα και στα κόκκινα . Μάλιστα θα έχουμε πολύ όμορφα χρυσο-πορτοκαλιά πουλάκια.

9. djpietro

djpietro PB New Member

Σας ευχαριστώ πολυ.Δεν θα δινω τότε ελπιζοντας ότι του χρονου θα καταφερω να παω στην εκθεση :)

10. misalouris

Η σπιρουλίνα κοκκινίζει?

11. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

12. misalouris

... δίνω πολλά χρόνια και στα κίτρινα. Όταν πάω σπίτι θα ανεβάσω φωτογραφίες για να το συζητήσουμε. Εγώ με όσα γνωρίζω δεν μπορώ να δω διαφοροποιήσεις στο κίτρινο.

13. mgerom

:):) Μπορείς εδώ Γιάννη να διακρίνεις το "ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ";

PICT1936.jpg

γιατί ο κριτής που έκρινε αυτά τα πουλιά έδωσε αυτή την παρατήρηση

ppppp.jpg Scan-140926-0003.jpg 2Scan-140926-0004.jpg

14. misalouris

Έτσι όπως το θέτεις... ασφαλώς και όχι. χα χα χα. Έχασε από κόκκινο χρώμα αυτό?
    Ποια είναι η καρτέλα του συγκεκριμένου? Η δεύτερη?

15. Paianas

Αμ...ωραίος κριτής ...με αχρωματοψία :p

16. misalouris

Δεν ξέρω τελικά τι βλέπουν και τι διακρίνουν αυτοί οι άνθρωποι. Είναι οι ειδικοί και σταματώ εδώ, αλλά μου θυμίζει τη φιλόλογο που είχα στο λύκειο, έπρεπε να βάλει κακό βαθμό γιατί "έτσι". Και μια απορία με πολύ ειλικρίνεια... εσύ Μάκη μπορείς και το διακρίνεις ή απλά αποδέχεσαι την κρίση?

17. mgerom

Οχι δεν είναι στην φωτό τα συγκεκριμένα .Αλλά τα πουλιά τα είχα ταισμένα όλα το ίδιο . Ολα τα πουλιά είχαν το ίδιο χρώμα.
    Αλλά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις . Χρειάζεται να περάσουν πολλά πουλιά απο τα μάτια σου για να διακρίνεις τις λεπτομέρειες που απαιτούνται στα εκθεσιακά στάνταρς .

ΤΕΟ VANDEGAER . Δάσκαλος με όλη την σημασία της λέξης . Εδω και 20 χρόνια μόνιμος σχεδόν σε όλα τα παγκόσμια.

Αν κανείς θέλει να μάθει και να δεί , βλέπει και μαθαίνει . Αν θέλει να τα ρίχνει στον φωτισμό,στην αίθουσα,στον κριτή και σε διαφορα άλλα πέραν απο τα λάθη του, μένει εκεί, να κοιτάει τους άλλους να προοδεύουν.

18. Paianas

Χαχαχα ..φυσικά πλάκα έκανα. Αυτός είναι ο ρόλος του κριτή. Να διακρίνει ελαττώματα η τα ακριβή χαρακτηριστικά του κάθε υποείδους, μετάλλαξης σύμφωνα με τα πρότυπα.
    *και στα δικά μου μάτια πάντως δείχνει κίτρινο.

19. mgerom

Μα είναι Κίτρινο δεν τίθεται θέμα :) . Το θέμα όμως είναι οτι δεν θέλουμε απλά ένα κίτρινο ,θέλουμε ένα κίτρινο ΛΕΜΟΝΙ που θα λέγαμε "πρασινίζει", και όχι ένα κίτρινο ΧΡΥΣΟ που όπως λένε και οι κριτές "πορτοκαλίζει" ;) .

20. misalouris

Αυτά Μάκη που δε είχαν σωστό κίτρινο χρώμα διαπίστωσες πως ήταν από λάθος διατροφή, ή απλά προέκυψε?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...