Nα περιμενω ή να επεμβω;

Συζήτηση με θέμα Nα περιμενω ή να επεμβω;, που ξεκίνησε από SPYROSSS, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 21 Μαϊ 2014.

1. SPYROSSS

SPYROSSS PB New Member

καλησπερα,η καρδερινα μου εκανε το 6ο αυγο 6/5ου εχουν περασει 15 μερες κανονικου κλωσησματος αλλα ακομα τιποτα [συνεχιζει να κλωσαει]. ποσο να περιμενω:
    οταν εβλεπα τα βατεματα αμεσως η θυληκια κοτσηλουσε,πεζει ρολο:

2. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Ωοσκόπηση????

3. SPYROSSS

SPYROSSS PB New Member

απ οτι εχω ακουσει την καρδερινα δεν την ενοχλουμε καθολου, οποτε μαλλον θα περιμενω 1-2 μερες για να πειραξω τα αυγα,εκτος και μου προτεινη καποιος με εμπειρια κατι αλλο.

4. nautikos52

nautikos52 PB New Member

It' s up to you my friend!

5. SPYROSSS

SPYROSSS PB New Member

ελληνικα παρακαλω,γιατι δεν καταλαβα τι θες να μου πεις

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Από τη στιγμή που περίμενες δεκαπέντε ημέρες, δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα να περιμένεις 1-2 μέρες ακόμη, εφόσον φοβάσαι μήπως τα ανησυχήσεις.
    Δεν παίζει κάποιο ρόλο. Λες να το έκανε για αντισύλληψη; :)
    Από εσένα εξαρτάται, είπε.

7. SPYROSSS

SPYROSSS PB New Member

ευχαριστω πολλυ και τους δυο, θα κανω υπομονη...

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Tα πετάς ....

Βγάζεις την φωλιά για 2 μέρες και ξανά μανά απ την αρχή.

Και ποιος είπε ότι δεν ενοχλούμε την καρδερίνα ?

Πάμε απ την αρχή Σπύρο...

9. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Αγαπητέ Σπύρο οι πιθανότητες να βγουν πουλιά μετά από 15 μέρες ......είναι ελάχιστες αν όχι μηδενικές......λυπάμαι.
    Όμως μην απογοητευτείς. Πίστεψέ με αξίζει.....υπομονή, επιμονή......Δεν είναι κάτι εύκολο.....αλλά αξίζει! Όταν καταφέρεις να βγάλεις έστω και ένα πουλί θα καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο Βασίλης που γράφει, "Και ποιος είπε ότι δεν ενοχλούμε την καρδερίνα ?"......εγώ είμαι της άποψης ότι επεμβαίνουμε μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο.....ειδικά όταν πρόκειται για πρωτάρικα πουλιά, και δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν παραμάνες.
    Καλή συνέχεια λοιπόν, όπως σου είχα ξαναγράψει αστειευόμενος ......η ενασχόληση αυτή είναι για μαζοχιστές, χαχαχα.....υπομονή, επιμονή,και τύχη χρειάζεται, και σιγά σιγά αποκτώντας και εμπειρίες θα τα καταφέρεις.

10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Όπως και να'χει αυτά τα πετάς (αν έχεις μετρήσει σωστά τις μέρες κλωσσήματος) και πας για άλλα ...

11. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Σπύρο πες μας τι θα δεις όταν ανοίξεις τα αυγά......άσπορα??? νεκρά έμβρυα????

12. SPYROSSS

SPYROSSS PB New Member

ευτυχως ηταν ασπορα,ο λογος που τα αφησα παραπανω μερες κατα βαθος ηταν μηπως βρω νεκρα εμβρυα,γιατι τοτε θα τσαντιζοστεναχωριομουν:mad::(.τελικα η κυρια εκανε αντισυληψη....
    δεν πηραζει,παμε για αλλα.

ΕΡΩΤΗΣΗ΄,ειχαν μια γεννα τελος Μαρτιου και μια αρχες Μαιου ,υπαρχει περιπτωση για 3η φετος.
    Υ.Γ. και τις 2 φορες χωρις πουλια.

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ο χρόνος επιτρέπει και 3η πάντως.

14. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Όπως έγραψε και ο Σταύρος....3η ίσως και 4η. Καλή διατροφή και συνεχίζεις.

υγ. η θηλυκιά σου χρονιάρικη είναι????

15. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Να αλλάξεις αρσενικό.

16. nautikos52

nautikos52 PB New Member

Αλλη μία άνετα καθώς δεν έχει ταλαιπωρηθεί το πουλί με την ανατροφή νεόσσών

17. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Άλλες δύο ...αλλά όπως έγραψε ο Βασίλης μάλλον μ'αυτόν τον αρσενικό δεν θα δεις προκοπή.

18. SPYROSSS

SPYROSSS PB New Member

το ζευγαρι ειναι μαζι 3 χρονια,περσυ ειχαμε φωλιες με 2 η 3 αυγα που ξαφνικα εξαφανιζοντουσαν,μονο η τελευταια γεννα πηγε νορμαλ [αλλα ασπορη]:(
    με ποια διαδικασια γνωριμιας να βαλω τον καινουριο αρσενικο,κανει ενας που εχω και ζευγαρωνε περσυ με καναρες,αλλα φετος δεν δειχνη ενδιαφερων,εχω και εναν που δεν εχω βαλει ποτε για ζευγαρωμα,τον εχω για δασκαλο στους μουλους 3 χρονων

19. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Αύριο πρωί πρωί πέτα τον μέσα και κοίτα από μακρυά διακριτικά να δεις και το βάτεμα.

20. Katerina

Katerina PB Member

βαλε μεσα το δασκαλο των μουλων...αποψη μου!μπορει ν απλακωθουν λιγο σην αρχη με τη θηλυκια .μη βιαστεις ν α κρινεις..δωσ ελιγο χρονο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...