Nέο φιλαράκι μια ροζέλλα

Συζήτηση με θέμα Nέο φιλαράκι μια ροζέλλα, που ξεκίνησε από maria p, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Ιουλ 2009.

1. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

καλημέρα σας,
    τελικά πήρα μια ροζέλλα που έβλεπα καιρό στο κατάστημα.
    Μου άρεσε πολύ το πουλάκι αυτό και διαπίστωσα πως είναι ιδιαίτερα φιλικό. Χθες το μεταφέραμε, σε ιδιαίτερα ευρύχωρο κλουβάκι και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε στο γραφείο μας, μια και η "φιλία" αναπτύχθηκε και με άλλα άτομα απ τη δουλειά που πηγαίναμε μαζί στο petshop.
    Εντυπωσιάστηκα που παρ όλη την ταραχή της μεταφοράς και του νέου περιβάλλοντος, η συμπεριφορά της δεν επιρρεάστηκε, παρά συνέχισε να έρχεται να τσιμπάει μαλακά το δάχτυλο και να σφυρίζει.
    Υποθέτω, χωρίς να είμαι σίγουρη, πως είναι western ( απ το μαγαζί δεν γνώριζαν να μου πουν). Φυσικά δεν γνωρίζω φύλο και πάντως το δαχυλίδι στο πόδι της γράφει 2008.
    Εχω βάλει τις πρώτες φωτογραφίες της στο άλμπουμ πείτε μου αν μπορείτε την γνώμη σας.
    Εννοείται είμαι γεμάτη απορίες.
    Δύο είναι οι πιο επείγουσες.
    Κατ αρχή για την διατροφή, γατί συσκευασμένη τροφή της vitakraft που βρήκα είναι μόνο μία ποικιλία, είναι οκ?
    Ακόμα, στο ίδιο κλουβί είχαν ακόμα τρεις ροζέλλες lutino εκ των οποίων με την μία προφανώς είχαν γίνει φιλαράκια, με αποτέλεσμα την ώρα της αναχώρησής μας να κλαίνε κι οι δύο και να φωνάζουν. Δεδομένου οτι το κλουβί μας είναι πολύ ευρύχωρο (παπαγάλου κακατού), λέτε να πάρουμε και την άλλη?
    Κάθε συμβουλή δεκτή σας παρακαλώ γιατί θέλουμε το καλύτερο για το πουλάκι μας.
    Ευχαριστώ πολύ
    Μαρία
    Υ.Γ. σήμερα πήγα ν ανοίξω το κλιματιστικό (δεν την χτυπάει αλλά είναι ισόγειο ανατολικό το γραφείο και θα έσκαζε) και την ψέκασα με νεράκι κι έκανε τρελλές χαρές.

2. κουκλακι ειναι να σας ζησει !

3. fragos

fragos PB Member

η rossela σου ειναι western και πολυ ωραια και μαλλον πρεπει να ειναι θυληκια,καλο ειναι αμα εχεις οικονομικοι δυνατοτητα και ειναι μεγαλο το κλουβι ναι να παρεις και την αλλη γιατι μπορει να ειναι και ταιρι και που ξερεις μπορει και του χρονου να εχεις και μικρα

δες εδω μερικα χρησιμα θεματα.

Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
    Απόκτηση νέων πουλιών
    Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;
    Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

4. maria p

ευχαριστώ πολύ παιδιά!
    και... διάβασμα διάβασμα

5. melagio80

melagio80 PB Member

Να σας ζησει το φιλαρακι!
    Το κλουβι του ειναι τελειο...

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αν είναι για ροζέλες είναι μια χαρά η τροφή. Μπορείς να της δίνεις κι άλλα πράγματα όμως. Μπορεί να καταναλώσει σπόρους, pellets, φρούτα, λαχανικά, αυγό ή αυγοτροφή (1-2 φορές την εβδομάδα και σε μικρή ποσότητα), ξηρούς καρπούς (ανάλατους και σε μικρή ποσότητα) και κάποια πηγή ασβεστίου, όπως ένα σουπιοκόκαλο ή ένα mineral block κλπ.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Αν επιδιώκεις να την εξημερώσεις και να την βγάζεις εκτός κλουβιού δεν είναι και πολύ καλή ιδέα το να πάρεις και δεύτερο πουλί, γιατί μπορεί να απομακρυνθεί από σενα. Αν ασχολείσαι μαζί της και δεν μένει μόνη της πολλές ώρες δεν είναι ανάγκη να πάρεις δεύτερη rosella. Θα ήταν ανάγκη η απόκτηση δεύτερου πουλιού αν δεν είχες χρόνο να ασχοληθείς μαζί της και έμενε για ώρες μόνη της.

Βάλε στο κλουβί της και παιχνιδάκια να απασχολείται τις ώρες που μένει μόνη της.

Δες κι εδώ: https://petbirds.gr/threads/Παιχνιδια-που-εχετε-στα-πουλια-σας.3080/

7. mariah

mariah PB Member

Να την χαιρεσαι την κουκλα!Ειναι πανεμορφη!Φανταστικα χρωματα εχει!

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Επειδη ειπες οτι την εχετε σε γραφειο τοτε σιγουρα μενει μονη της αρκετα και ισως και διημερα στην περιπτωση του Σαββατοκυριακου, σωστα? Εγω ειμαι της αποψης να της παρετε και την παρεα της. Το κλουβι ειναι μεγαλο και χωραει ανετα 2 πουλια. Το θεμα ειναι να βρειτε ποια ηταν η φιλη του. Ειναι πολυ ομορφο πουλι και λιγοτερο συνηθισμενο στα μαγαζια εδω απο την eastern. ;)

9. ALONE WOLF

ALONE WOLF PB New Member

το ειδος τις ειναι western kai einai agoraki

10. maria p

γειά σας σε όλους,
    λοιπόν γραφείο μεν αλλά είναι ανοικτά 12ώρες την ημέρα και το σάββατο μεχρι τις δύο το μεσημέρι δηλαδή σε σπίτι δεν γίνεται να έχει τόση παρέα.
    Ωστόσο επειδή κλαψούριζε, πήγαμε σήμερα και φέραμε και το άλλο που είχε μείνει στο μαγαζί, δεν ξέρω αν θα προλάβω σήμερα να σας δείξω φωτογραφία γιατί ακόμα δουλεύουμε. Πάντως είναι πολύ χαριτωμένο, σκούρο κίτρινο μπροστά, ανοιχτό τα φτερά και πίσω στην πλάτη λίγο κόκκινο.
    H western σφυρίζει, αυτό το Lutino κελαϊδάει. Θα σας ενημερώσω

11. Marilenaki

Marilenaki PB Member

να τα χαιρεσαι!

12. melagio80

melagio80 PB Member

Xαχα!
    Πολυ καλα κανατε και του φερατε το παρεακι του!
    Να σας ζησουν παιδια!

13. mariah

mariah PB Member

Να τα χαιρεστε και τα δυο!Τωρα θα ειναι πιο ευτυχισμενο με την παρεα του!

14. maria p

να κι η άλλη ροζέλλα μας, είναι μια λούτινο ροζέλλα, πιο γλυκιάς και ήρεμης προσωπικότητας απ την άλλη. αγαπάμε και τις δύο φυσικά, πιο πολλές φωτογραφίες στο αλμπουμ δεν μπορούσα να περάσω στο θέμα περισσότερες. σκεφτόμαστε να ονομάσουμε την κόκκινη "ροζαλίτο" κι αυτήν "πεπίτο". τι λετε ? γιατί είμαστε και πολλοί και διαφωνούμε

15. ShadyLady

Μαρία είσαι σίγουρη ότι είναι rosella? ; Εμένα μου μοιάζει περισσότερο για red rumped parakeet. :rolleyes:

16. maria p

χα χα λες? όχι δέν ειμαι σίγουρη, οτι μου είπαν απ το κατάστημα λέω και δεν είχα χρόνο να το πολυψάξω κι εγώ στο ίντερνετ.

17. Billy

Billy PB New Member

red rumped δεν ειναι με τιποτα...ροζελα ειναι

18. ShadyLady

Σχεδόν με βεβαιότητα σου λέω ότι είναι red rumped, μοιάζει πολύ το σουλούπι του με red rumped. Εκτός κι αν είμαι λάθος... Ας περιμένουμε να ακούσουμε και την γνώμη των άλλων για επιβεβαίωση. :)

red rumped parakeet - Εικόνες Google

19. Billy

Billy PB New Member

ισως να χεισ δικιο απλα συνηθως ολα εχουν μαυρο ραμφος...μπορει αυτο ν χει ασπρο επειδη ειναι λουτινο

20. fragos

fragos PB Member

πρεπει να ειναι red rumped κοιταξτε τις εικονες.
    πρωτη εικονα απο internet red rumped και η δευτερη μια εικονα απο το προφιλ της Marias

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...