Mπανιο του indian ringneck

Συζήτηση με θέμα Mπανιο του indian ringneck, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Ιαν 2009.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Γεια σας ξανα απο εμενα!
    Εχουμε ενα προβληματακια με το Γιουτζι.Τις 2 τελευταιες μερες τον εχω πιασει στην ποτιστρα του να κανει μπανιο.
    Χτες του την εβγαλα και του εβαλα ενα μπολακι με νερο,του κουνησα τα δαχτυλα μεσα,τα κοιταξε αλλα δεν μπηκε μεσα!
    Σημερα ξανα τα ιδια,δεν του εβγαλα την ποτιστρα αλλα του τοποθετησα το μπολακι.
    Εκεινος συνεχισε το μπανιο στην ποτιστρα...
    Πως θα τον μαθω να μπαινει στο μπολακι?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πρεπει να το βαζεις εκει καθε μερα ωστε να νιωσει πρωτα οικεια με το μπολ το οποιο ειναι ενα ξενο αντικειμενο στο χωρο του και μετα πιστευω θα το δοκιμασει. :)

Στο πατωμα του κλουβιου το βαζεις? Αυτον τον εχεις δει ποτε να κατεβαινει στον πατο του κλουβιου?

3. melagio80

melagio80 PB Member

Nαι το μπολακι το αφηνω κατω.
    Τις τελευταιες μερες τον εχω δει να κατεβαινει αλλα αυτο βεβαια σπανια..

4. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

ιωαννα το μπολακι που αναφερεις κανει για ενα μονκ. το ρικνεκ θελει ψεκασμα. αυτο που σου λεω βεβαια δεν ειναι απολυτο αλλα αν διαβασεις λιγο σε ξενες ιστοσελιδες θα μου δωσεις δικιο.

5. mariah

mariah PB Member

Γεια και απο μενα!Για να μην ανοιξω αλλο θεμα και εγω θελω να ρωτησω κατι που συμβαινει στα Lovebirds τις τελευταιες μερες(νυχτες μαλλον για την ακριβεια).Οταν παω να τα ξεσκεπασω το πρωι παρατηρω οτι η ποτιστρα ειναι αδεια απο νερο.Τελειως αδεια.Το σεντονακι που τα σκεπαζω ειναι ψιλοβρεγμενο.Ενω το βραδυ πριν τα βαλω για υπνο ειναι γεματη μεχρι πανω.Η ποτιστρα δεν εχει παθει τιποτα,ουτε εχει τρυπησει.Επισης κανουν μπανιο μερα παρα μερα.Τι να συμβαινει?Τι κανουν με το νερο νυχτιατικα?Και πως ειναι δυνατον να πεσει ολο απο'κει?Η ποτιστρα ειναι η κλασικη!
    Παραξενα πραγματα συμβαινουν!:confused:

6. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

ειναι πολυ παραξενο το οτι λειτουργουν στο σκοταδι. πρεπει να παρατηρησεις τι γινεται...

7. mariah

mariah PB Member

Παρα πολυ παραξενο!:eek:!Ακουγονται κατι φωνουλες το βραδυ μερικες φορες αλλα δεν ακουγονται πεταρισματα.Ειναι δυνατον να διψανε και να πινουν ολο το νερο???Λιγο απιθανο μου ακουγεται...

8. chris87

chris87 PB New Member

Ιωαννα σε αλλους αρεσει πολυ σε αλλους μετρια και σε αλλους καθολου.μπορει να μη του αρεσει καθολου.Αμα ηθελε να κανει θα κατεβαινε με τη πρωτη και θα εκανε

9. melagio80

melagio80 PB Member

Mα του αρεσει γιατι κανει μπανιο στην ποτιστρα του!
    Θα δοκιμασω βεβαια και το ψεκαστηρι,πρεπει να εχει δικιο ο δημητρης,καπου το ειχε παρει το ματι μου!

10. mariah

mariah PB Member

Στα δικα μου Lovebirds αρεσει και το ψεκασμα και η μπανιερα.Αλλα τι ειναι καλυτερο για τα Lovebirds?
    Aλλα αυτο που κανουν τελευταια με το νερο στην ποτιστρα και το χυνουν εξω ειναι πολυ κουφο...Τα αλλαζω 2 φορες τη μερα αφου γινονται λουτσα.

11. Pigaki

Pigaki PB New Member

Ειχα ακριβως το ιδιο "προβλημα".
    Διαπιστωσα τελικα οτι το σκεπασμα απορροφα το νερο μεσα απο την ενωση των 2 κομματιων της ποτιστρας (αν ειναι σε αμεση επαφη με το σημειο αυτο).
    Προσπαθησε το σεντονι να μην ακουμπαει την ποτιστρα και θα με θυμηθεις;)
    Με αυτον τον τροπο τωρα πια δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το θεμα

12. mariah

mariah PB Member

Σ'ευχαριστω πολυ.Μου ακουγεται πολυ λογικο.Θα το δοκιμασω και θα σας πω.

13. mariah

mariah PB Member

Ειχες δικιο τελικα!Σ'ευχαριστω πολυ!

14. MANI

MANI PB New Member

καλησπέρα Ιωαννα, εγω την Μάνι τηνκάνω με ψεκαστηρι και τρελαινεται...βεβαια δεν εχω δοκιμάσει με μπωλ γιατι ειδα οτι της αρεσει με το ψεκαστηρι! ειχα διαβασει οτι τα ρικ νεκ προτιμουν το ψεκασμα! :)

15. melagio80

melagio80 PB Member

Aφου αρεσε και στη Μανι ενταξει τοτε!

16. mariah

mariah PB Member

Πες μας τις εντυπωσεις μετα τον ψεκασμο!:)

17. melagio80

melagio80 PB Member

Επαναφερω την κουβεντα γιατι δοκιμασα το ψεκασμα με βαποριζατερ...
    δεν τα πηγαμε καλα.Την πρωτη φορα τρομαξε και πεταξε-ηταν εξω απο το κλουβακι του-ενω την δευτερη εκατσε λιγο να τον βραξω χωρις να φαινεται πως το διασκεδαζε,μαλλον αδιαφορος μου φανηκε εως ενοχλημενος...

18. mariah

mariah PB Member

Πιστευω οτι δεν εχει συνηθισει το ψεκασμα και να σε βλεπει να κρατας το ψεκαστηρι.Να το κρατας απο αποσταση.Δοκιμασε το και παλι και αν δεις οτι αντιδραει ασχημα σταματησε το.Να τον ψεκαζεις σιγα σιγα και με αργες κινησεις.Ισως τρομαξε και απο τον ηχο του ψεκαστηρα.

19. melagio80

melagio80 PB Member

Οταν του το εβαλα κοντα και ηρθε και το "δαγκωσε"για να δει τι ειναι σταματησε να το φοβαται.Εκατσε ησυχος και τον ψεκασα!

20. mariah

mariah PB Member

Συνεχισε το ψεκασμα σιγα σιγα για να το συνηθισει.Αλλα αν δεις οτι αντιδραει εντονα σταματα το.
    Τα Lovebirds μου οταν τα πρωτοψεκασα φοβηθηκαν.Αλλα οταν το εκανα καθημερινα τους αρεσε.Και τωρα οταν βλεπουν το ψεκαστηρι δε φοβουνται και στηνονται στη γωνια να κανουν μπανιο.Περιμενουν με ανυπομονησια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...