Lovebird με αφυδατωμένα πόδια

Συζήτηση με θέμα Lovebird με αφυδατωμένα πόδια, που ξεκίνησε από natalia s, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Οκτ 2016.

1. natalia s

natalia s PB New Member

Τα ποδαρακια του ειναι σαν αφυδατωμενα,τι μπορω να κανω στην περιπτωση αυτη για περιποιηση? Μωπως πρεπει να ανησυχω?

Συνημμένα Αρχεία:

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χρησιμοποίησε κρέμα epithol με καθημερινή "εντριβή" https://petbirds.gr/articles/epithol-beaphar.10/
    Θα του κάνει καλό.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όχι να μην ανησυχήσεις. :)
    Καλή διατροφή φυσικά και περιποίηση.
    Είναι ήμερο; Μπορείς να το πιάνεις εύκολα;
    Κανονικά θέλει πρώτα μπανάκι στα πόδια, στέγνωμα και επάλειψη και ελαφρύ μασάζ μέχρι να απορροφηθεί εντελώς με βαζελίνη ή καλύτερα με κρέμα novaquasol A.
    Την περιποίηση θα την κάνεις το σούρουπο, προσέχοντας να μην βρέχεται το πτέρωμα και να μην λερώνεται από το προϊόν.
    Γι' αυτό θα χρησιμοποιείς μικρή ποσότητα που θα έχεις δουλέψει πριν ανάμεσα στα δάχτυλά σου και θα την κάνεις μασάζ μέχρι το μπουκάκι και σχολαστικά ανάμεσα στα δάχτυλα.

4. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

,

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας Ναταλία, σε πρώτη φάση βάλτης να κάνει ένα μπανάκι να καθαριστεί, και ίσως μερικές επαλείψεις με βαζελίνη! Αν συνεχίσει ίσως χρειαστεί Επιθολ, αλλά ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι!

5. maria p

Δεν ανέφερα την epithol γιατί δεν κολλάνε εύκολα ακάρεα τα lovebirds, δεν φαίνεται εξάλλου να έχει.
    Μάλλον για διατροφική έλλειψη ή κακές συνθήκες υγιεινής μου μοιάζει, οπότε ας ξεκινήσει από τα απλά.

6. natalia s

natalia s PB New Member

Αχ παιδια χιλια ευχαριστω Μαρια και Νικο γιατι κοπηκανε τα ποδια μου......τρομαξα οτι κατι εχει...Θα βαλω εσωτερικη μπανιερα αυριο με χλιαρο νερακι και θα αγορασω την αλοιφη,αλλα ποια απο τις δυο? Epithol ή novaquasol A ?

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλύτερα novaquasol αφού δεν έχουν θέμα με ακάρεα τα πουλιά αυτά.

8. natalia s

natalia s PB New Member

Ευχαριστω πολυ Μαρια μολις απαντησες στην απορια μου,ποια απο τις δυο αλοιφες.Ξεκιναω απο αυριο την περιποιηση στα ποδαρακια του.Το πουλακι ειναι αρκετα ηρεμο η ησυχο αλλα δεν νομιζω οτι θα ευχαριστηθει που θα το πιασω ...αλλα τι να κανουμε,αφου πρεπει...

9. maria p

Μπορείς όταν το πιάσεις να το τυλίξεις με ένα πετσετάκι σαν σουβλάκι κλείνοντας το κεφαλάκι να μην βλέπει και ταράζεται και αφήνοντας τα πόδια έξω.
    Έτσι θα δουλεύεις πιο ήρεμα χωρίς να φοβάσαι μην τραυματιστούν οι φτερούγες. Εννοείται δεν θα το σφίξεις γύρω από το κεφάλι να σκάσει, εξάλλου τα μάτια είναι στα πλάγια και τα ρουθούνια μπροστά :)

10. natalia s

natalia s PB New Member

Μαρια μου,ιδιαιτερα πολυτιμες αυτες οι συμβουλες σου,χιλια ευχαριστω!!!!!

11. maria p

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα ! :)

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Στου Μάριου τα ποδαράκια έβαζα αλόη και τώρα πια τα ψεκάζω μόνο με ροδόνερο το οποίο έχει πολλές ευεργετικές ιδιότητες.

13. Eleni pepper

Eleni pepper PB Member

Καλως ηρθε το νεο σου πουλακι ευχομαι κ εγω να κανει καλο στο λελο και να γινουν δυο αχωριστα και καλα φιλαρακια♥♥περιμενουμε νεα τους κ φωτο

14. natalia s

natalia s PB New Member

Σισσυ μου ,τα ποδαρακια του Μαριου ειχαν ομως παρομοιο προβλημα ή καθαρα για προληπτικους λογους εβαζες την αλοη?

15. natalia s

natalia s PB New Member

Ελενη μου σ'ευχαριστω πολυ,Μακαρι να βοηθησει τον Λελο μου να ηρεμησει κα να σταματησει την κακη συμπεριφορα του μαδηματος,αλλωστε αυτος ηταν ο σκοπος της αποκτησης του μωρου...Πνατως το πικρο σπρευ δεν εκανε απολυτως τιποτα στην περιπτωση μας,ειτε τον ψεκαζα ειτε οχι ,ηταν το ιδιο....

Μαρια,για ποσο χρονικο διαστημα να κανω αυτη την θεραπεια?Μεχρι να δω οτι τα ποδαρακια του εχουν υγιη οψη?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 8 Οκτ 2016
  16. maria p

Γενικά θα έλεγα ναι, πάντως θα το κάνεις κάθε μέρα, τουλάχιστον για μία εβδομάδα και μετά βλέπεις.

17. natalia s

natalia s PB New Member

Ευχαριστω πολυ, θα ανεβασω φωτο αφου ολοκληρωθει μια βδομαδα θεραπειας για να δειτε τα ποδαρακια του και αν δεν εχει αποκατασταθει το προβλημα,τοτε θα δουμε...χιλια ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

18. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ναταλία μου, ήταν ελαφρώς αφυδατωμένα τα ποδαράκια του και υπήρχαν 1-2 σημεία στα πατουσάκια, που έδειχναν πως ήταν έτοιμα τα δημιουργήσουν πρόβλημα (ο γιατρός με βρήκε υπερβολική, αλλά εγώ αισθάνομαι πως πρόλαβα).
    Επειδή δεν πρόκειται για φάρμακο (έστω και ''αθώο'' και η εικόνα των δικών μας άλλαξε γρήγορα) γι αυτό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις για 2-3 ημέρες με αλόη και ροδόνερο και αν δεν δεις διαφορά (δες και τις πατούσες, για κοκκινίλες κτλ εύχομαι να μην έχουν κάτι) συνεχίζεις με την novaquasol A (που ανέφερε η Μαρία).

19. natalia s

natalia s PB New Member

Ευχαριστω πολυ Σισσυ μου,ετσι θα κανω κι ελπιζω να λυθει πολυ συντομα το προβλημα με τα ποδαρακι του.Ξεκιναω με αλοη και αν δεν δω διαφορα,συνεχιζω με novaquasol A

Μοιραστείτε

Φόρτωση...