Koυίζ: Βρείτε το πουλάκι

Συζήτηση με θέμα Koυίζ: Βρείτε το πουλάκι, που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 28 Δεκ 2007.

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Θυμάστε που σας έλεγα ότι πολύ συχνά τυχαίνει να πιάνω μικρά άγρια πουλάκια στο δάσος, και μάλιστα στον αέρα; Σήμερα ένα μικρό αγριοπούλι έχασε τον προσανατολισμό του και εγκλωβίστηκε σε έναν κλειστό διάδρομο με τζάμια και δεν μπορουσε να βγεί. Ηταν ελαφρώς ζαλισμένο μιας και στην προσπάθεια του να βρει το δρόμο του, κουτουλούσε πάνω στα παράθυρα. Το έπιασα λοιπόν σχεδόν στον αέρα ,προκειμένου να το οδηγήσω στο μικρό ξέφωτο του δάσους. Φαινόταν ήρεμο και καθόλου φοβισμένο. Αφού βγήκαν οι σχετικές φωτογραφίες το πουλάκι ελευθερώθηκε για να γυρίσει στην φωλίτσα του.

Ηταν ένα μικρόσωμο πουλάκι (πιό μικρό από σπουργίτι) με πολύ μυτερό και μακρύ ράμφος ,μαύρα πόδια, και χρώματα καστανοπράσινα. Οταν ελευθερώθηκε φτερούγησε με κυματοειδές πέταγμα και το κελάηδημα του ήταν ένα κοφτό '' σουιτ- σουίτ". Μήπως γνωρίζετε για ποιό πουλάκι πρόκειται;

Δείτε το κιόλας...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Παντως σιγουρα για σενα το ελεγε το "σουιτ-σουιτ"=sweet-sweet=γλυκεια-γλυκεια Georgina!:p

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ειμαι απολυτα συμφωνη με το Pigaki.
    Τα ζωα, τα πουλια ,τα φυτα ...διαισθανονται με τι ανθρωπο εχουν να κανουν.
    Στην ερωτηση σου Georgina δεν ξερω να απαντησω.
    Ξερω ομως οτι ητανε πολυ τυχερο! :)

4. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Δεν γνωριζω την επιστημονικη του ονομασια..στα μερη μου το λενε ποντικοπουλι λογω μεγεθους.Τρωει μικροσκοπικα εντομα.Που συχνα αναζητει ακομα και στις γλαστρες στα μπαλκονια...Δυσκολα θα βρεις κατι να το ταισεις...σημερα μαλιστα χαζευαμε με τον γιο μου ενα που εψαχνε στο μπαλκονι μας σε καποια λουλουδια για μελιγκρα..(μια που τετοιου μεγεθους εντομα τρωει).

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εμεις εδω το λεμε σουιτακι λογω του ηχου που βγαζει στο φτερουγισμα τρωει επισης αυγα μυρμηγκιων,προνυμφες απο μυγες,ακριδες μικρες και αλλα τετοια

6. redcanary

redcanary PB New Member

Πρωτα θέλω να πω ότι το σχόλιο που έκανε το πιγακι ήταν πολύ εξυπνο!

Επίσης διαπιστώνω από τις διαττροφικές συνήθειες του εν λόγω πουλιού ότι είναι ένα οικολογικό "εντομοκτονο" διότι όλα τα τρόφιμα που του αρέσουν, ο ανθρωπος τα καταπολεμα με εντομοκτονα, ενώ αν έχεις μια οικογένεια τέτοιων πουλιών δεν θα έχεις ούτε μελίγκρα ούτε προνύμφες εντόμων.

Είναι το μέλλον!

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μαλλον το παρελθον ειναι αφου το βλεπω να πεθαινει απο ασσυτια μιας και δεν υπαρχουν εντομα να φαει

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η γνώμη μου.
    Δενδροφυλλοσκόπος - Common Chiffchaff

9. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αυτο ειναι μακη το λενε κοινα τσιφ τσαφ χαχαχα παντως αυτο ειναι

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Kύριε Μάκη συγχαρητήρια! Το βρήκατε! Είναι πράγματι δεντροφυλλοσκόπος! Χθες που το ψάχναμε και εμείς, είμασταν ανάμεσα στον θαμνοφυλλοσκόπο και στον δεντροφυλλοσκόπο, αλλά όλα τα στοιχεία συγκλίνουν προς το δεύτερο!

Κερδίζετε ένα από τον Χρήστο ο οποίος ενθουσιάστηκε με το χτεσινό γεγονός και σας στέλνει την αγάπη του!και προτείνει να καθιερώσουμε τέτοια κουίζ για να μαθαίνουμε όλο και περισσότερα πουλάκια!

11. evaluieva

evaluieva PB Member

χαχα
    αναμφισβητητα γεωργια!:D:24:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...