Koτσιφακι στην αυλη μου

Συζήτηση με θέμα Koτσιφακι στην αυλη μου, που ξεκίνησε από toliasp, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 2 Ιουλ 2008.

1. toliasp

toliasp Banned

καλημερα παιδια,πρην 5 λεπτα βρηκα ενα κοτσηφακη οπου δεν μπορει να πεταξει ακομα στην αυλη μου ,το εβαλα σε ενα μεγαλο κλουβι και του εβαλα νερο και τροφη,το θεμα ειναι να το μεγαλωσω λιγο ετσι ωστε να πεταει και να το αφισω ελευθερο ξερωντας πως κοντα μου δεν εχει οφελος..ειναι κριμα,ξερετε τη τροφη πρεπαι να του δωσω του εχω βαλει απο παπαγαλακια σπορους και λιγο καναβουρι,αυτα μου βρεθηκαν δεν ειχα και απο παλια κοτσιφο..αλλα με το που εβαλα νερο επεινε ασταματητα,το λυπηθηκε η ψηχη μου...θα χαρω πολυ να μου γραψετε της απαντησης σας ...ευχαριστω

Συνημμένα Αρχεία:

2. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Καλημέρα,

αρκετά παιδιά έχουν βρει κοτσυφάκια.Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις πολλά θέματα.
    Δες κι εδώ:
    https://petbirds.gr/threads/4283/

Ελπίζω να τα καταφέρει το μικρούλι:)

3. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Καλή τύχη με το κοτσυφάκι, εύχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένουμε νεότερα.

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

εισαι σιγουρος οτι κοτσυφακι γιατι πολυ μεγαλο το βλεπω αλλα αμα ειναι μωρο αστο στο μπαλκονι και περιμενε εμενα η νονα μου ειχε βρει ενα μικρο κοτσυφι και μετα απο 2 ωρες περιπου που τσιριζε το μικρο ξαφνικα ηρθαν οι γονεις και αρχισαν να το ταιζουν μεσα απο το κλουβι το κοτσυφι μεγαλωσε και απελευθερωθηκε τωρα ερχετε καθε μερα και καθετε στο μπαλκονι της νονας μου που του εχει αγορασει τροφη για μαινες και το ταιζει.Επεισης θελω να σου πω οτι το κοτσυφι δεν τρωει σπορους μονο αποξυραμενα εντομα και φρουτα καλυτερα βαλτου μεσα μηλο και σταφυλλι τρελενονται για σταφυλλια.

5. toliasp

toliasp Banned

lizard,τι αλλο μπωρει να ειναι και εγω παραξενευομαι απο το μεγαλο ραμφος,λες να ειναι κατι αλλο???

6. toliasp

toliasp Banned

τωρα τρωει συκο,και τζανερο,και πινει πολυ νερο,μια χαρα το βλεπω!

7. lizard

τελικα ειναι κοτσυφι μωρο αλλα οντος εχει αρκετα μεγαλο ραμφος ειναι σιγουρα αρσενικο και θα γινει πολυ μεγαλοσωμο αμα καταφερει και ζησει.

8. toliasp

toliasp Banned

ναι γιατι εχουμε πολους κοτσιφους εδω ειναι σαν χωριο<στο ακροτηρι>αν εχεις ακουστα το πρωι ειναι τρομερο το κελαιδισμα τους τρελενομαι κατα της 5 το πρωι,φοβερο σου λεω,εγω πιστευω πως θα ειναι μια χαρα και οταν το δω και πεταει μαλλον θα το αφισω εσυ τι λες?βεβαια εχω γνωστους που εχουν κανονικα στα κλουβια και εινα μια χαρα ,θα δω αμα περναει καλα ισως το κρατισω μιας και ειναι ακομα μικρο θα προσαρμοστη στης συνθηκες,αν δω γονοις θα το αφισω αμεσως,παντος διψαει παρα πολυ και θα παω να παρω τροφη που μου ειπες..

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τα πουλιά δεν μιλάνε. Δεν πρόκειται να σου πει ότι δεν περνάει καλά. Θα ήθελα σε παρακαλώ να έχω τον λόγο σου (δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος) ότι μόλις ανεξαρτητοποιηθεί θα το αφήσεις αμέσως ελεύθερο. Διαφορετικά δεν θα σου παρασχεθούν άλλες πληροφορίες. :)

10. toliasp

toliasp Banned

αν καταλαβα θελετε να σας απαντησω αν το αφισω τελικα ελευθερο??

11. Stavros

Ακριβώς...

12. toliasp

toliasp Banned

οταν δω οτι πεταει θα το αφυσω ελευθερο,αν το αφεινα τωρα η καλητερη καταλυξει του θα ηταν στο στωμα μιας απο τις 11 γατες που εχω...

13. Stavros

Ακριβώς αυτό εννοώ και γι' αυτό τον λόγο σου παρέχονται πληροφορίες. Με το καλό λοιπόν να έρθει η στιγμή της ανεξαρτητοποίησης του και της ανακοίνωσης ότι πέταξε ελεύθερο.

14. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Νομίζω πως από τη στιγμή που είναι αγριοπούλι, επιβάλλεται να το απελευθερώσεις όταν αυτό δυναμώσει αρκετά και μπορεί να πετάξει κιόλας. Είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις το σωστό-καλύτερο για το κοτσυφάκι.

15. toliasp

toliasp Banned

το θεωρειτε καλη λυση,η αν στο μελλον αυτο το πουλι δεν πεταξει γιατι ισως να εχει προβλημα,τι να κανω να το αφυσω ...να κανει βολτες στο σπιτι και οταν οι γατες το δουν να το κανουν παιχνιδι?καλο ειναι να μην πιανομαστε απο μη σιγουρες λεξεις...τελος παντων..

16. toliasp

toliasp Banned

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΝΙΚΟΛΕΤΑ

17. toliasp

toliasp Banned

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ !ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ,ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΓΚΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ...

18. Stavros

Τίποτα δεν είναι σίγουρο στο ίντερνετ, πόσο μάλλον οι λέξεις. Πολλά μπορούν να γίνουν. Μπορεί το πουλάκι να πεθάνει σε δύο μέρες, δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να μιλάμε για την απελευθέρωση του. Αυτό που θέλω να μάθω είναι η πρόθεσή σου η οποία όπως έχει δηλώσει είναι να αφήσεις ελεύθερο το πουλί μόλις ανεξαρτητοποιηθεί.

19. Maya the Bee

Maya the Bee PB New Member

δεν ειπαμε να το απελευθερωσεις στην βεραντα ή την αυλη του σπιτιου σου.ολο και καποιο αλσος θα εχει εκει κοντα που μενεις..

20. lizard

δεν πιανομαστε απο λεξεις το πουλακι ευκολα αμα το αφησεις μεσα στο σπιτι θα δεις αμα πεταει κανονικα μολις θα δεις οτι πεταει θα το αφησεις να φυγει αυτο το πουλι μην σου πω οτι και τωρα μπορει να πεταξει το πολυ σε δυο μερες να ειναι ετοιμο ειναι κριμα ενα πουλι της φυσης να το αιχμαλωτισεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...