Kαναρινι με δυσκολια αναπνοης και φουσκωμα

Συζήτηση με θέμα Kαναρινι με δυσκολια αναπνοης και φουσκωμα, που ξεκίνησε από tuscani, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 10 Ιουλ 2009.

1. tuscani

tuscani PB New Member

Καλημερα.Λοιπον θελω βοηθεια στην <περιπετεια> του καναρινιου μου..Ολη μερα χτες ηταν στο μπαλκονι..Ειχε πολυ ζεστη..Χτες το βραδυ κατα τις 10 παρα ηταν πανω στο ξυλακι και ειχε παει ακρη ακρη και καθοταν.Φουσκωμενο και με πεσμενα φτερα-ουρα..Καταλαβα οτι κατι εχει.Στην συνεχεια κατεβηκε στον πατο του κλουβιου και δεν κουνιοταν,ηταν φουσκωμενο και ισα ισα που ανεπνεε.Πιστευα οτι θα τον χασω...Ηταν αργα για να τον παω σε κλινικη-ιατρειο..Ετσι κι εγω καθισα σχεδον ολη νυχτα διπλα του δινοντας του νερο και βρεχοντας του ελαφρως το κεφαλι..Την μια ψιλοξυπναγε την αλλη παλι τα ιδια..Καποια στιγμη κοιμηθηκα..Πριν λιγο που ξυπνησα ακουσα την μανα μου να του μιλαει και αυτος να κελαηδαει..Πλεον το φουσκωμα του εχει φυγει και ειναι σαν κανονικος..Βλεπω ομως οτι τωρα εχει αδυνατισει αρκετα κατω απο το στηθος..Τι πιστευεται οτι ειναι και τι μου προτεινετε??Θα παρω την κτηνιατρο σε λιγο μηπως θελει καμια αντιβιωση...

2. tuscani

tuscani PB New Member

Λοιπον.Πηρα τα φαρμακα και αρχισα αμεσως την θεραπεια.Πηρα την αντιβιωση Aviomycine.Θα την παρει για 5 μερες.Μετα θα παρει για αλλες 5 μερες τις βιταμινες Anti-stress.Eπεισης του πηρα και μια τροφη.Forti patee της Orlux.Το καλο ειναι οτι επιτελους εφαγε.Απο την καινουργια τροφη.Νερο για τωρα του εδωσα με σταγονομετρο αλλα λογικα θα πιει και μονος του..Ειδωμεν...

3. Nadine

Nadine PB New Member

Αντιβίωση γιατί του έδωσες ? το είδε κάποιος γιατρός και στο είπε ?

4. tuscani

tuscani PB New Member

Οχι Ναντια δεν το ειδε..Απλα περιεγραψα εγω στην κτηνιατρο τι ειχε και πως ηταν και μου ειπε αυτο..Δεν ειναι καλο?

5. fragos

fragos PB Member

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δεν καταλαβαινω!Πως να εχει κανεις εμπιστοσυνη σε μια τετοια αντιμετωπιση γιατρου? Απο το τηλεφωνο αντιβιωση? χωρις να δει τον 'ασθενη΄? Τι καταλαβε δηλ οτι ειχε και εδωσε αντιβιωση??

7. tuscani

tuscani PB New Member

Με τρομαζεται...Και εκει που πηρα τα φαρμακα του ειπα τι ειχε και μου ειπε και αυτος τα ιδια να παρω...Η κτηνιατρος δεν μου ειπε τι ακριβως αρρωστια ειχε αλλα μου ειπε οτι μαλλον εχει καποια μολυνση..Τουλαχιστον ειναι καλυτερα τωρα...

8. evaluieva

evaluieva PB Member

ε ναι., αν σου ελεγε δια τηλεφωνου κ τι ακριβως εχει θα ταν το αποκορυφωμα :rolleyes::confused:
    οποτε εισαι καλυμμενος τωρα ε?

...καλη τυχη(!) στο καναρινακι ευχομαι
    γιατι μ ολα αυτα που συμβαινουν θα ...τη χρειαστει ιδιαιτερα.

9. tuscani

tuscani PB New Member

Ημουν καλυμμενος..Πλεον οχι..Και απο κοντα να τον δει πως θα καταλαβει τι ειδους ασθενεια ειναι?? Ακυρη ερωτηση αλλα συγχωρεσται με newbie here...Δηλαδη μου λετε να τον παω αμεσως?

10. Nadine

Nadine PB New Member

Άποψη μου είναι πως Θα πρέπει να βάλεις άσπρο χαρτί στον πάτο του κλουβιού για να δεις εάν έχει δυάρια και να πάρεις το πουλάκι στα χέρια σου να το φυσήξεις για να δεις την κοιλιά του αλλά και την καρίνα του , σκέψου εάν έβαλες κατι διαφορετικό στη διατροφή του ή καποια αλλαγή που έκανες γενικά, μπορεί απλως να είχε πρόβλημα με την ζέστη ή να ξεκιναει πτερόροια οπου εκεί θα πρέπει να έχεις πλούσιο μείγμα τροφής , πολυβιταμίνες , λαχανικά, φρούτα και όσο πιο ευρύχωρο κλουβί σου επιτρέπεται , εάν δεις κατι περίεργο στη κοιλιά ή δεις την καρίνα να εξέχει θα πρέπει να το δει γιατρός (γενικά καλα θα ηταν να το πήγαινες).
    Περαστικά !

11. evaluieva

evaluieva PB Member

τωρα ειναι αργα για γιατρο.(με κανονικη εξεταση κ οχι τηλεφωνικη...)
    επρεπε να κανει εξεταση κουτσουλιας πριν παρει αντιβιωση το πουλι.
    τωρα δεν θα ειναι κ τοσο αξιοπιστα τ αποτελεσματα.

πρεπει να μεσολαβησουν καπου 15 μερες απ οσο ξερω, απ την τελευταια ληψη φαρμακου.
    αυτη η αναμονη ομως θα επιβαρυνει ακομα περισσοτερο το πουλακι,
    στη φαση που τελικα το φαρμακο που πηρε δεν καλυπτει αυτο που εχει...

12. Nadine

Nadine PB New Member

Εύα μου το κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις, μπορεί το πουλάκι να μην έχει τπτ σοβαρό και μια έγκαιρη εξέταση να το βοηθήσει να το ξεπεράσει , εάν όμως βάλει το κεφαλάκι μέσα στα πουπουλα και αρχίσει να κοιμάτε στατιστικά (απο τις εμπειρίες των φίλων του φόρουμ) ειναι σχεδόν αδύνατο να επανέλθει.

13. evaluieva

evaluieva PB Member

ναντια μου ,η "εγκαιρη" εγινε ..τηλεφωνικως

ποτε δεν ειναι αργα βεβαια
    κ οπως λενε: το μη χειρον βελτιστον, αλλα πρεπει να γινει καποτε γνωστο κ να περασει στο πετσι ολων μας, οτι πρωτα εξεταζουμε κ μετα δινουμε φαρμακο!

ακομα κ οταν οι γιατροι δεν εχουν την απαιτουμενη συνεπεια ,εμεις οι ιδιοι που αγαπαμε το ζωάκι μας [-πουλι η οτι αλλο ]να φροντιζουμε για σωστη θεραπεια :neutral

14. tuscani

tuscani PB New Member

Αυτο ακριβως κανει..Οχι συνεχεια βεβαια..Ειναι μεν πιο ευδιαθετο και ψιλοκελαηδαει,πινει νερο-τρωει κανονικα..

Οσο για το θεμα της κουτσουλιας οταν ηταν φουσκωμενο και με δυσκολια αναπνοης ηταν ασπρη..Τωρα του ειναι κανονικη με ελαχιστο ασπρο...Για πειτε...
    Το ξερω εκανα βλακεια που δεν το πηγα να το δει απο κοντα..Αλλα ηταν 10 η ωρα το βραδυ και ηταν κλειστα και ηθελα να κανω κατι αμεσως και οχι να παρεμενω το πρωι για να τον παω...
    Υπαρχει περιπτωση απλα να επαθε κατι απο την ζεστη και να το ξεπερασει σε λιγες μερες??
    Αν το παω αμεσως στον γιατρο σωνετε???

15. fragos

fragos PB Member

{καλλιο αργα παρα ποτε}

16. tuscani

tuscani PB New Member

Για τωρα μαλλον ειναι αργα...Απο δευτερα...Πηρα τηλεφωνο εδω μιας και ειναι κοντα μου:
    Ιωάννης Γρίλλος
    Ιατρείο: Ερμού 18, Κερατσίνι
    και στο PET-SHOP: Λ. Σαλαμίνος 64, Κερατσίνι
    Τηλ: 2104314000, κιν.: 6937065747

και μονο που δεν με εβρισε...Του λεω εχω ενα καναρινι αρρωστο και μου λεει απο δευτερα στο καταστημα.Του λεω ναι οκ αλλα να σας πω τι εχει?Και μου λεει οχι απο το καταστημα ειπαμε...Ελεος δηλαδη..Δεν θα επρεπε να περιμενει να με ακουσει??Να μου πει εστω τι να κανω μεχρι την δευτερα..Αν πρεπει να σταματησω τα φαρμακα η οχι κτλ...Τεσπα...Δεν υπαρχει κατι σαν τα εφημερευοντα για τους ανθρωπους??

17. tuscani

tuscani PB New Member

Το θεμα ειναι οτι μονο αυτος ηταν κοντα μου...

18. tuscani

tuscani PB New Member

Τωρα δεν γινεται να τον παω...Εχουν κλεισει ολοι...:( Αυτα παθαινεις οταν κανεις βλακειες...:confused:

19. Nadine

Nadine PB New Member

Κώστα δοκίμασε (στο κινητό) αυτόν νομίζω πως θα έρθει σπίτι σου σήμερα !

Ζώρζος Μιχ.
    Ιατρός Ζώων Συντροφιάς
    Χρ. Σμύρνης 39 Νίκαια
    Τηλ 2104951147 - 6977802694
    Επισκέψεις σε όλη την Αθήνα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...