Joey o τρίτος amazon μου

Συζήτηση με θέμα Joey o τρίτος amazon μου, που ξεκίνησε από Φοίβος, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 6 Οκτ 2015.

1. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν τον έχω παρουσιάσει σωστά ως τώρα διότι ποτέ εκτός απο τώρα τελευταία που έχει μείνει μόνος του δεν μπορούσα. Ο λόγος είναι ότι είναι κακούργος, ανθρωποφάγος ή δράκουλας όπως συνηθίζω να τον αποκαλώ. :D Το διάστημα που ζούσε με τη Φοίβη, μισούσε όλους τους ανθρώπους και με την παραμικρή ευκαιρία ορμούσε για να δαγκώσει με όλη του τη μανία. Κι ευκαιρία να μην του έδιναν οι άνθρωποι φώναζε εύκολα σε κάποιον "έλα δω" και κολλούσε στα κάγκελα σαν να ζητούσε να τον χαιδέψουν. Αν κάποιος έκανε το λάθος κι έχωνε κανένα δαχτυλάκι ανάμεσα απο τα κάγκελα, έπαιρνε το μάθημά του. :p

Είναι περίπου 9,5 χρονών κι ανήκει στο είδος amazona ochrocephala και στο υποείδος panamensis. Γεννήθηκε στο γνωστό εκτροφείο της Ρόδου χωρίς ο εκτροφέας να αντιληφθεί ότι το ζευγάρι μεγάλωνε νεοσσό στη φωλιά. Αυτός είναι ο λόγος που δεν φοράει δαχτυλίδι και πωλήθηκε ως κατοικίδιο σε ένα ζευγάρι απο το οποίο έχει μάθει τις λιγοστές λέξεις και φράσεις που λέει.

Κυρίως φωνάζει δυνατά "ΑΣΠΑΑΑΑ!" , "Σπύυυυροοο", "θα τα πω στο Σπύρο" , "έλα δω" και μερικά ακόμη. Επίσης σφυρίζει μερικούς ρυθμούς.

Απο τη στιγμή που πέθανε η Φοίβη, έχει αλλάξει. Πέρα απο το ότι είναι λιγότερο θορυβώδης σταμάτησε να δείχνει τον χειρότερο του εαυτό. Δεν τολμάω σαφώς να απλώσω χέρι να τον χαιδέψω μιας και αυτό περιμένει για να με δαγκώσει αλλά τουλάχιστον μπορώ ανεβάζοντάς τον στην πατήθρα να τον βγάλω εκτός κλουβιού και να τον βάλω για λίγη ώρα στην κλούβα που είχα παραγγείλει γι'αυτόν και τη Φοίβη.

Mέχρι στιγμής δεν μπόρεσα να βρω θηλυκό πουλί του ίδιου υποείδους μιας και σκοπεύω να του πάρω άλλο ταίρι. Πιστεύω ακράδαντα απο τα όσα χρόνια έχω παπαγάλους ότι ζουν πολύ καλύτερα με δεύτερο πουλί. Μειώνει θεωρώ κατά πολύ το στρες που ενδεχομένως περνούν.

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ο τροπος που περιγραφεις το παπαγαλομορφο τερας ειναι συγκλονιστικος!! Να τον χαιρεσαι και αυτον!!

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ανέστη, για ποιο λόγο πιστεύεις ότι έγινε αυτό;

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!

Δεν σκέφτεσαι να προσπαθήσει να τον εξημερώσεις (όσο γίνεται) αντί να του πάρεις ταίρι που όπως είναι λογικό θα αγριέψει πάλι??

Όπως και να χει να τον χαίρεσαι τον ανθρωποφαγο δρακουλάκο σου! :D

5. Φοίβος

:D Ευχαριστώ!
    Διότι έχασε τον αντικείμενο της προστασίας και διεκδίκησης του.

Αλίκη, εξαρχής τον αγόρασα για να έχει παρέα η Φοίβη κι όχι για κατοικίδιο δικό μου με τον τρόπο που έχω τα παιδιά του. Χρειάζεται πολλή δουλειά απο μέρους μου που θεωρώ ότι δεν θα φέρει αποτέλεσμα αφού όπως είπα
    ;)

6. evans

evans PB Member

Απο οτι βλεπω ο ......δρακοντας ημερεψε και το οτι σε αφηνει να τον βγαλεις εξω με εκλπησσει χωρις να σου κοψει κανα δαχτυλο:eek:
    Καλα πως γινεται να μην το καταλαβε δεν μιλαμε για κανα μπατζι για κοτζαμ αμαζονα μιλαμε εδω περα μου φαινεται οτι δεν εδωσε αρκετη σημασια στα ζωα
    Περιμενω φωτογραφιες μολις βρεθει :D .................και μην ειναι σαν αυτον τον δρακο κι αυτη γιατι την εβαψες μετα :p

7. George98

George98 PB Active Member

ωραίος ο Joey ! τώρα κατάλαβα γιατί τον έλεγες ανθρωποφάγο...

8. Stfns

Stfns PB Member

Σου έχει επιτεθεί ποτέ έτσι;

Αυτό πρέπει να πόνεσε πάντως πολύ....

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μ΄έκανες και τον συμπάθησα τον.......:pκαψερό!

Να και το χαρακτηριστικό του πορτρέτο....μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις!!!!:p
    Εύχομαι να του βρεις σύντομα την κατάλληλη συντροφιά Ανέστη, έστω κι αν αυτό του ξυπνήσει τον παλιό του χαρακτήρα:D

10. Φοίβος

Mε έχει δαγκώσει καναδυό φορές. Έτσι δεν μου έχει επιτεθεί δίοτι δεν τον άφηνα ποτέ ως τώρα να βγεί απο το κλουβί (και τώρα δηλαδή μόνο εγώ τον βγάζω πάνω στην πατήθρα) αλλά κι επειδή δεν μπορεί να πετάξει μιας κι όσο ζούσε στο πρώτο του σπίτι κατέστρεψε τα φτερά και την ουρά του τα οποία δεν ξαναφυτρώνουν.

Καψερός αυτός ο κακούργος!!!:cool:

11. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Υπέροχος ο δράκουλας!!!:rolleyes:
    Ευχομαι να του βρεις γρηγορα ενα φτερωτο πρασινο κοριτσακι να προστατευει ξανα!

12. Stfns

Stfns PB Member

Γιατί πιστεύω πως αν πάθει κάτι θα σου λείψει;

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο!!

14. Φοίβος

E ναι! :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...