H καρδερίνα μου έχει κοκκιδίωση;

Συζήτηση με θέμα H καρδερίνα μου έχει κοκκιδίωση;, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 17 Δεκ 2008.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με μια καρδερινα μου καθετε ολη την ημερα φουσκωμενη και κοιματε ολη την ημερα εχω την υποψια οτι ειναι κοκκιδιωση μπορειτε να μου πειτε πως να την αντιμετωπισω.

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

:)Αρη αν σε συγχωρω ειναι οτι μπροστα σε αρρρωστια ενος πουλιου και γω συχνα τα χανω... εισαι αρκετα παλιος για να βρεις ποστ για το θεμα αμεσα μεσω της αναζητησης του φορουμ.βεβαια ξερω οτι θες κατι αμεσο ;)) για το πουλακι που λατρευεις.εδω εχει κατι
    Λοιμώδη νοσήματα στα πτηνά συντροφιάς

λοιπον δεν θυμαμαι ονομα αλλα η tabernil εχει σκευασμα ειδικο για κοκκιδια .το ξερω οταν εψαχνα σαν εσενα για το καναρινι του γαμπρου μου (δυστυχως δεν το προλαβαμε).
    αναφερονται και σε αυτην την ιστοσελιδα καποια φαρμακα Η κοκκιδίωση 2 και με εικονες παρουσιαση της ασθενειας αν δεν εισαι σιγουρος .

η μοβ πρησμενη κοιλια ειναι το χαρακτηριστικο.

αν δεν ξερεις καπου να χει ποικιλια σε φαρμακα εδω μπορεις να βρεις

Ktiniatriki-Pet-Vet. Pet pharmacy, pet shop and pet food distributor in Athens. Veterinary services Wholesale-retail. εχει σε περιστερι ,κορυδαλλο ,ελευσινα

πιστευω θα ξερουν και αλλα σκευασματα

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. lizard

ευχαριστω για τα ποστ οπως το ειπες ειναι τα εχω χασει λιγο γιατι το λυπαμαι. το πουλακι μου το χαρισαν σημερα και ηταν ενος φιλου μου.

Ηλικία Πουλιού:Φετινο απο οτι καταλαβαινω
    Φύλο:θυληκο
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): εσωτερικος
    Θερμοκρασία Χώρου:δεν ξερω τι θερμοκρασα ειχε το σπιτι του.
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: σημερα
    Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: πριν μια εβδομαδα
    Διατροφή:σποροι και μαρουλι απο οτι μου ειπε
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων: σχεδον κανονικα αλλα πρασινα
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):λιγο βαρια ειναι η αναπνοη του
    Κινητικότητα:σχεδον καθολου
    Τρέφεται Κανονικά:οχι την ταιζω εγω την παω απο την τροφη στο νερο με το χερι ετσι μονο τρωει.
    Προηγηθείσα Θεραπεία:οχι τιποτα.
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):δεν ειχε αλλα πουλια αρα ναι ,σε εμενα ειναι σε καραντινα.

Ξεχασα να αναφερω οτι μολις σιγουρευτω οτι εχει γινει καλα θα το απελευθερωσω στο χωριο μου την τεταρτη που μας ερχετε γιατι ξερω οτι εκει θα βρει αλλα κοπαδια να μπει και εχει και πολυ τροφη.

4. jk21

αρη για κοκκιδιαση κοιτα αυτο που σου γραφω στην κοιλια.κοιτα και αν εχει σχηματιστει καρινα στο πουλι.

για τα περι απελευθερωσης σε καθε αλλη στιγμη θα ηθελα να σε φιλησω:D αλλα το πουλι αν γινει καλα πρωτα ο Θεος πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχει δυναμωσει καλα γιατι αλλιως θα γινει ευκολα τροφη αρπακτικων. επισης επειδη το πουλακι ειναι εκτροφης οπως λες να σιγουρευτεις σε σχετικα ελεγχομενο αλλα ανοικτο χωρο(κατι σαν λιβαδι )οτι μπορει να πεταξει καλα.

εν πασει περιπτωσει σημασια εχει να γινει πρωτα καλα!

*αν μπορει να φαει σπορους βαλτεις αν εχεις foniopaddy και chia .ειναι μικροι πιστευω θα μπορεσεις να τους χορηγησεις.για το πρωτο εχουν γινει ερευνες οτι ειδικα στην κοκκιδιωση βοηθαει αλλα ψαξε και φαρμακο σιγουρα

5. lizard

Οχι η καρδερινα ειναι αγορασμενη απο τον σχοιστο απο οτι μου ειπε ειναι αγρια και θα κοιταξω να την παχυνω καλα πρωτου την αφησω να φυγει.Κοιταξα την κοιλια της και ειναι εντονο κοκκινο πρεπει να εχει καρινα.

6. Isidoros

Isidoros PB New Member

Ρε παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά δεν μπορώ θα το πω.Τα ίδια πανελάκι μου τα ίδια παντελή μου.
    Τόσο καιρό συζητάμε να μην αγοράζουμε άγρια και πόσο μάλλον από το σχιστό και εμείς τα ίδια.
    Τόσο καιρό συζητάμε να διαλέγουμε ένα πουλί καλά πριν δώσουμε τα λεφτά μας και εμείς πάλι τα ίδια.
    Αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω.Αντε και το πήραμε αφού μυαλό δεν βάζουμε το παίρνουμε και άρρωστο?Τι να το κάνω ρε Άρη μου τώρα.Το πουλάκι κατά πάσα πιθανότητα θα το χάσεις.Και ξέρεις γιατί?Γιατί αυτός που το είχε το είχε βάλει μέσα σε ένα σαρμά μαζί με άλλα χωρίς καθόλου υγιεινή και φαγητό και περίμενε τον κάθε ανυποψίαστο να το πάρει.
    Συμπέρασμα μία καρδερίνα λιγότερη αλλά με 5-10-15 ευρώ πλουσιότερο τον έμπορα για να αγοράσει καμιά δεκαριά καρδερίνες ακόμα.
    Παιδιά το έχω ξαναπεί.Δεν είναι ανάγκη να έχουμε 100 πουλιά για να λέμε ότι μας αρέσουν και τα αγαπάμε.Ούτε να αγοράζουμε άγρια για να τα αφήνουμε.Έχουμε τόσα πουλιά όσα να μπορούμε να τα προσέξουμε καλά και με αυτά αν είμαστε τυχεροί και υπομονετικοί να φτιάξουμε το δικό μας μπουλούκι.

7. lizard

Ισιδωρε το πουλακι δεν το αγορασα εγω και το παιδι που το ειχε δεν ηξερε πολλα πραγματα απο τα πουλια και κοιταξε να παρει κατι φθηνο απλα για να εχει ενα κατοικιδιο το ξερω οτι εκανε μεγαλο λαθος που αγορασε απο εκει αλλα δεν ξερει εγω του το ειπα απο την αρχη.

8. xxx

xxx PB New Member

Tabernil Sulfa αν διαπιστώσεις ότι έχει κοκκιδίαση

Συνημμένα Αρχεία:

9. lizard

το εχεις δοκιμασει;Ειναι καλο;ποσες μερες χορηγηση θελει;

10. Katerina

Katerina PB Member

Απ΄οτι θυμαμαι θελει 3 μερες εφαρμογη στονερο,2 μερες διακοπη και σκετο νερακι και μετα αλλες 3 μερες στο νερο,δε θυμαμι για δοσολογια,δες στο εσωτεριο φυλλαδιο εκει που λεει gotas...

11. xxx

xxx PB New Member

1.5 ml από sulfa το διαλύεις σε 1 λίτρο νερού για χρήση συνολικά 6 ημερών θεραπείας (3 μέρες δίνεις νερό με φάρμακο -2 μέρες χορηγείς μόνο νερό και άλλες 3 μέρες χορηγείς πάλι νερό με φάρμακο)
    επίσης σαν δεύτερο σκεύασμα φαρμακευτικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Esb3 με την ακόλουθη δοσολογία:
    1 gr φαρμάκου διαλύεις σε ένα λίτρο νερού για χρήση συνολικά 10 ημερών φαρμακευτικής αγωγής(5 μέρες δίνεις νερό με φάρμακο - 2 μέρες χορηγείς μόνο νερό και άλλες 5 μέρες χορηγείς πάλι νερό με φάρμακο)
    στην περίπτωση του Esb3ενδύκνειται η ταυτόχρονη χρήση βιταμίνης Κ παράλληλα με τη χορήγηση του φαρμάκου και συνέχιση της χορήγησης αυτής 2-3 μέρες μετά το τέλος της θεραπείας

12. lizard

Κατι περιεργο συμβαινει δεν νομιζω να ειναι κοκκιδιωση εδω και 3 ωρες ειμαι ασταματητα απο πανω της την εχω βγαλει στο γραφειο μου και την χτυπαει φως απο πανω για να ζεστενεται και επισης της εχω φτιαξει ενα μιγμα με αμυγδαλο και καρυδι στο μπλεντερ γιατι ξερω οτι ειναι δυναμωτικο.Της εχω βγαλει και ενα κυπελακι με τροφη και της δινω να πινει νερο με πολυβιταμινες εντομεταξυ τρωει ασταματητα.Την ειδα απο κατω και ειναι παρα μα παρα πολυ αδυνατη.Το αποτελεσμα ειναι να εχει γινει πολυ καλυτερα καθαριζει τα φτερα της τιτιβιζει και προδπαθει να φυγει καποιες φορες ανεβαζω και ενα βιντεακι να την δειτε..

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  13. xxx

xxx PB New Member

lizard κάπου με μπέρδεψες τώρα...στην αρχή είπες πως (Τρέφεται Κανονικά:οχι την ταιζω εγω την παω απο την τροφη στο νερο με το χερι ετσι μονο τρωει.) και μετά λες πως τρώει ασταμάτητα...βασικά το χρώμα των κοπράνων όπως το περιέγραψες πιο πάνω δεν φέρνει σε κοκκιδίωση...βάλε καμιά φωτογραφία από κουτσουλιές αν μπορείς...το ότι τρώει ασταμάτητα που λες πιο κάτω δεν είναι καλό σύμπτωμα και είναι ενδεικτικό κοκκιδίασης αφου τα πουλιά σε τέτοια περίπτωση παρουσιάζουν απληστία στην τροφή και ιδίως όσον αφορά τους σπόρους αυξημένης ενέργειας και υψηλής λιποπεριεκτικότητας...αυτή η απληστία προέρχεται λόγω του ότι η δράση των κοκκιδίων δεν επιτρέπουν το έντερο να κάνει απορρόφηση θρεπτικών συστατικών...επίσης το ότι είναι φουσκωμένο το πουλί δεν είναι καλό σημάδι...ρίξε μια ματιά στην κοιλιακή χώρα αν παρατηρείς πρήξιμο και τι χρώμα έχει σε αυτό το σημείο

14. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Χίλια συγνώμη αλλά αν αυτό είναι το "καλύτερα" πως ήταν το "πρωτύτερα";
    Θα είναι από τις λίγες φορές που θα κάνω διάγνωση διαδικτυακά.Το άμοιρο δεν βγάζει καν τη νύχτα.
    Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να βγω λάθος ή να καταφέρεις να βρεις γιατρό που να κάνει θαύματα.
    Κρίμα πολύ κρίμα.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  15. sax1400

sax1400 PB New Member

σύμφωνο κι εγώ με τον Ανδρέα.ένα πουλί άγριο έφτασε στο σημείο να κάθεται να το ακουμπούν.αυτό σημαίνει ότι το πουλί δεν έχει καθόλου δυνάμεις ούτε να αντιδράσει.σου εύχομαι να γίνει καλά το πουλάκι αλλα είναι πολύ δύσκολο

16. lizard

το ξερω οτι ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση και εγω αυτο νομιζω οτι δεν βγαζει το βραδυ αλλα σε σχεση με το οπως ηταν στην αρχη που δεν κουνιοταν καθολου ειναι νομιζω καλυτερα.Απο κατω δεν ειναι πρισμενη αντιθετα ειναι πολυ κοκκινη η κοιλια της και ειναι σαν την ρουφαει προς τα μεσα.

17. sax1400

sax1400 PB New Member

Βαλτο στα ζεστα.και καπου διαβασα δεν θημαμε που.βαλτο σε μικρο κλουβι και το κλουβι μεσα σε σακουλα απο ψωνια.και ασε απο πανω καποιο ανηγμα.θα το προφιλασει καλητερα και θα εχει πιο σταθερη θερμοκρασια

18. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Συμφωνω απολυτα...και πολυ εχει αντεξει.
    Κριμα...για το πουλακι...κριμα εμεις που βλεπουμε τετοια πουλακια μελλοθανατα..κριμα για οσους χαλανε ωρες εδω μεσα, γραφοντας εξηγωντας,αναλυοντας και παλι εκει στην ανοησια της ευαισθησιας??(αρρωστο) στην ανοησια της επιπολαιοτητας?(αγορα πιαμενου) ή μηπως στην ανοησια του κυριου βροντου!

19. jk21

σοφια μου εχεις δικιο ,συνεχεια την ιδια κουβεντα κανουμε.
    απλα εδω ο αρης δεν <<αγορασε>> ενα αρρωστο πουλι.αλλος ειναι ο αγοραστης . αυτος απλα το πηρε σα γωστης δυο πραγματων παραπανω οταν ο αλλος σηκωσε τα χερια ψηλα .μηπως το σωσει ισως.δεν μπορουμε να τον βαλουμε στις τρεις σωστες σου περιπτωσεις.αυτο δηλωσε και ,σωστα ή λαθος(αν εσυ καταλαβαινεις κατι διαφορετικο ) θελω ,πρεπει να τον πιστεψω!

οσο για τον κυριο βροντο:) ενα να ξερεις :σε μια σπορα πολλοι σποροι θα πανε χαμενοι ,καποιοι θα αργησουνε να βγουνε,αλλα καποιοι εστω και λιγοι ,θα μεγλωσουνε λιγο ή πολυ ,εστω και αν αυτοι θα ειναι οι λιγοτεροι.ενα παραπανω φυτο στον κοσμο ,ενα παραπανω θαυμα της φυσης!;))

20. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Δεν τα λεω μονο στον Αρη..τα λεω για ολους εκεινους που ειναι ή καποια στιγμη θα βρεθουν στην θεση του.
    Αχ !βρε φιλοσοφε...(ασχετο) το χερακι τρεμει λογο ηλικιας...χαχαχχα
    και σταματα περι σπορων..και ποσα θα μεγαλωσουν λιγοι ή καποιοι ή κανενας...σκεψου τον κοπο του ''αγροτη''.Να οργωσει..να σπειρει...να ποτισει...να περιμενει σαν το κοροιδο κατακοπος και στο τελος να βγαινουν ζιζανια.Ελεος!σκιζει την ψαθα του πετωντας την στο χωμα και σιχτιριζει.Ολοι να βγουν!Δεν καταλαβα γιατι οχι??Ενα χωραφι γεματο ζιζανια ...και ενα φυτο καπου να πνιγεται??Μμμμ!Λες να χαρει ο ''αγροτης'' με την εικονα-αποτελεσμα??
    Τοποθετηθηκα εντελως εκτος θεματος..(συγνωμη απο τα υπολοιπα μελη..τι με φταινε??απαντησεις ψαχνουν!)αλλα τελειως φιλοσοφικα και μην απαντησεις jk21 ..(black jack μου θυμιζει, μερες που ερχοντε με βλεπω Παρνηθα).χαχαχχχα...
    Σοβαρα τωρα..περιμενουμε νεα Αρη απο το πουλι...και ευχομαι να ειναι καλα νεα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...