H αναπαραγωγη των budgies μου

Συζήτηση με θέμα H αναπαραγωγη των budgies μου, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Ιουν 2015.

1. evans

evans PB Member

Οπως λεει και ο τιτλος τα budgies μου λογαριασαν χωρις τον ξενοδοχο και αρχισαν τα ζευγαρωματα μεσα στο Μαιο.Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα για να τα προετοιμασω και προσθεσα φωλια η θηλυκια εκανα δυο αυγα το πρωτο την 1η του μηνα και το δευτερο κανα δυο μερες μετα.Λεω αυτα ειναι χωρις προετοιμασια οως να χει και αλλα σημερα με διεψευσε η κυρια κανοντας και αλλο αυγο να δω αν θα ακολoυθησουν και αλλα! rsz_20150609_165418.jpg

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο, με το καλό να δεις και πουλάκια. Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβί; Βάλε της και λίγο ωμό σουσάμι και πάρε και υδατοδιαλυτό ασβέστιο να της δώσεις. Γιατί λες χωρίς προετοιμασία; Πόσο καιρό τα έχεις; Αυγοτροφή τους έχεις δώσει καθόλου;

3. evans

evans PB Member

Λοιπον τα χω τεσσερα χρονια για προετοιμασια που διερκεσε δυο βδομαδες μεχρι να γεννηθει το αυγο εβαζα αυγοτροφη διακιας μου παρασκευης με ριγανη θυμαρι και δενδρολιβανο !Ωμο σουσαμι που βρισκω?

4. maria p

Στα σούπερ μάρκετς σε φακελλάκια πάμφθηνο, ούτε 0,50 το ένα δεν έχει.

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Ή σε καταστήματα μπαχαρικών, με το κιλό, συμφέρει! :rolleyes:

6. evans

evans PB Member

Απο οτι φαίνεται η κυρια γέννησε τέταρτο αυγο μιας και ηρέμησε ξεπρηστηκε και ακούστηκε και ενας γδουπος μεσα στη φωλιά μολις ευκαιραισω θα βγάλω φώτο!

7. evans

evans PB Member

Τελικά η κυρια δεν γέννησε!

8. evans

evans PB Member

Γίνεται να βαλω συο θηλυκό μια μπανιέρα να κάνει καμια βουτιά γιατί απο οτι ειδα μαλλον λογω του οτι μολις τελείωσε τι γεννα κόλλησε ενα κομματι κουτσουλιας στα φτερά γυρω απο την αμαρα!

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Επιβάλλεται...
    Γιατί φοβάσαι να βάλεις μπανιέρα?

10. evans

evans PB Member

Διότι εχει τρια αυγα τα οποία θα βγούνε τελη μηνα αν βγούνε και το ενα τον Ιούλιο (κ.Γιάννη δεν ηταν δικια μου επιλογή να τα ζευγαρωσω μεσα στο καλοκαιρι δικια τους ηταν )

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καταλαβαίνω.. αύριο το πρωί .. για λίγα λεπτά να βάλεις. Αν χρειάζεται (κρίνει η ίδια) μπάνιο .. θα το κάνει.

12. evans

evans PB Member

Συνήθως δεν ειναι πρωινός τυπος και κάθεται μεσα στη φωλιά βγαίνει αυτη την ωρα και σουλατσάρει σε λιγο πάλι θα βγει λογικά να κανει καμία βόλτα

13. evans

evans PB Member

Τέταρτο αυγο σήμερα το ειδς τη τη φορα (μη με ρωτήσετε γιατι κανει αυγα οπότε να ναι ή φται η εποχή ή το πουλι εχει καποιο πρόβλημα λογω ζέστης )

14. evans

evans PB Member

Η ζέστη γινεται ολο και πιο ανυπόφορη οσο περνάνε οι μέρες και ειμαι με το ψεκαστηρι στο χέρι καθε μεσημέρι για να υπάρχει δροσιά μη ξεραθουν τα αυγα αλλα και να μη ζεσταινονται ολα τα πουλια οπότε οπλιζομαι με νεράκι και παμε να δροσιστουμε! :D:p:cool:

15. maria p

Πρόσεχε τα πολλά νερά μην γεμίσει υγρασία η φωλιά κι έχεις θέματα με μύκητες .

16. evans

evans PB Member

Μονο το μεσημέρι την ψεκαζω που κανει αφόρητη ζέστη καμια αλλη περίοδο της ημέρας

17. George98

George98 PB Active Member

τα έχεις έξω τα πουλιά ?

18. evans

evans PB Member

Ναι για να εχουν την ησυχια τους και να κοιμουνται φυσικα με την ανατολη και τη δυση αλλα εδω μου τα χαλαει η ζεστη θα βαλω μπανιερα στα πουλια δεν γινεται να ειμαι με το ψεκαστηρι θα πρεπει να αγορασω και αλλη μπανιερα

19. maria p

Καλά εκεί που τα έχεις τα βλέπει κατ' ευθείαν ο ήλιος; Αυτό δεν γίνεται το καλοκαίρι επ ουδενί.

20. evans

evans PB Member

Ο ηλιος μπορει να τα βλεπει μονο την ανατολη οχι πολυ βεβαια ειναι σκεπασμενα με σεντονι δεν μπορω να σου πω σιγουρα γιατι εκεινη την ωρα κοιμαμαι την υπολοιπη μερα δεν τα βλεπει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...