Πρόσφατα

Ferti-vit - Oropharma

Thread starter #1
Παρουσίαση του διατροφικού συμπληρώματος: Ferti-vit - Oropharma.

Απόσπασμα Παρουσίασης είπε:
Το Ferti-vit είναι πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα για πουλιά βασισμένο σε βιταμίνες και αμινοξέα, εμπλουτισμένα με βιταμίνη Ε. Η σκόνη μπορεί να αναμιχθεί είτε με το πόσιμο νερό, είτε με διάφορα μίγματα μαλακής αυγοτροφής...
Διαβάστε τη συνέχεια της παρουσίασης: Ferti-vit - Oropharma

Συζήτηση - Αξιολόγηση
Ακολουθεί συζήτηση για το Ferti-vit. Αν έχετε χρησιμοποιήσει το διατροφικό συμπλήρωμα, μπορείτε να κάνετε την αξιολόγηση - κριτική σας στη σελίδα της Παρουσίασης.

ALEX

PB New Member
Μπορώ να δίνω το Ferti-vit και στο θηλυκό καναρίνι;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. σε ένα ζευγάρι που το ετοιμάζω τώρα έχω πάρε από ένα pet για βιταμίνη Ε της orlux το ferti-vit. Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να το δώσω και στο θηλυκό

Σας ευχαριστώ.

Το συγκεκριμένο σκεύασμα το χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια με αξιόλογα
αποτελέσματα.Φυσικά χορηγείται και στους δύο γεννήτορες.

ALEX

PB New Member
Σε ευχαριστω πολύ. Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο...

Μέχρι ποτε μπορώ να το δίνω; Μου είπανε μέχρι να κάνει το 1ο αυγό!

καλησπερα σκεφτομαι να δοκιμασω το οrlux ferti-vit το εχει δοκιμασει κανενας να μου πει εντυπωσεις

mgerom

Honored Member
Ειναι μια πολύ καλή επιλογή.Ενα σοβαρό βοήθημα.
Να το ξεκινήσεις αραιά και να το φθάσεις σε καθημερινή χρήση
λίγο πρίν την αναπαραγωγή(20-25 μέρες)

Όχι το νεκτον Ε εχει μόνο την Ε Βιταμίνη το Ferti – vit είναι πολυβιταμινούχο με αυξημένη την βιταμίνη Ε.

mgerom

Honored Member
Γι' αυτό η Bogena προτρέπει το Nekton-e να δίνεται σε συνδιασμό
με το Nekton-bio(το τελευταίο περιέχει βιταμινες-αμινοξεα-μεταλλα-ιχνοστοιχεία).

Stavros

Administrator
Staff Member
Χρησιμοποιώ και εγώ το Ferti-vit αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως θα μπορούσε να αξιολογηθεί όταν δεν είναι ο μοναδικός ή έστω ο πιο σημαντικός παράγοντας για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή, προκειμένου να μπορεί να συγκριθεί.

Το θεωρώ επίσης ένα καλό βοήθημα, λόγω του ονόματος που φέρει.

το θελω για την προετιμασια των ζευγαριων σε συνδυασμω με φωτισμο και ανεβασμα θερμοκρασιας ολα αυτα θα γινουν ηπια και οχι αποτομα. περσι δουλεψα την πολυβιταμινη τις quiko a.d.e.c με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα βλεπω οτι το ferti-vit εχει καλυτερη συνθεση απο βιταμινες.το εχει δοκιμασει κανενας και αν ναι ειχε διαφορα στην γονιμοτητα ειχε νεκρα εμβυα μεσα στο αυγο και ποσα ασπορα ειχε σε σχεση με περσι

Stavros

Administrator
Staff Member
Νίκο δεν νομίζω ότι μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα έτσι... :)

Αν σου πω ότι δεν είχα κανέναν ή είχα 50% νεκρούς νεοσσούς στο αβγό, μπορείς να πεις ότι οφείλεται αποκλειστικά στο Ferti-vit;

Εγώ ότι μου πάει καλά δεν το αλλάζω εύκολα, για κάποιο νέο προϊόν στην εκτροφή μου για να το δοκιμάσω, θα πειραματιζόμουν με λίγα ζευγάρια και θα έβγαζα συμπεράσματα.

καλημερα ευχαριστω πολυ για της απαντηση σας και το ενδιαφερον. γνωριζω οτι ετσι απλα δεν μπορει να βρεθει λυση απλα ηθελα να μαθω εμπειριες και γνωμες απο ατομα που δουλεψαν αυτο το προιον να ειστε καλα.

gozi

PB New Member
vIK1
Το συγκεκριμένο προϊόν το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρονια στην εκτροφή μου με πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι δεν το χρησιμοποιείς σαν πολιβιταμινι αλλά το δίνεις στα πουλια σου 40 μέρες πριν το ζευγάρωμα και το σταματας από την μέρα που τα δεις αβγά στην φωλια.

Αν δεν το σταματήσεις και συνέχισης να το δίνεις θα θελουν να ξαναγεννήσουν πριν "τελειώσουν την ανατροφή τον neososων. Η εμπειρια μου δίδαξε οτι οι θηλυκές θελουν να κάνουν φωλιές την 5-8 μέρα μετά το σκάσιμο τον αβγών.

Αν θελείς i συγκεκριμένη εταιρία έχει αλλα 2 σκευάσματα πολυβιταμινούχα, το ένα είναι για την περίοδο τις πτεροριας, ενώ το άλλο για όλη την διάρκεια του έτους.

Τα χρησιμοποιώ στην εκτροφή μου με καλά αποτελέσματα.

gozi σε ευχαριστο φιλε μου απλα θελω να δουλεψω ολα τα προιοντα τις Orlux σε συνεργασια με τον πινακα της και να αφησω τα διαφορα αλλα στην ακρη νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα

mgerom

Honored Member
-Αν τα βρήσκεις ΟΛΑ, ΦΡΕΣΚΑ ,και την ώρα που τα θέλεις,
νομίζω είναι πράγματι μια σωστή σκέψη
να ακολουθήσεις τις υποδείξεις μιας εταιρείας σαν την ORLUX.
Καλά αποτελέσματα εύχομαι.
-Μη ξεχνάς να γράφεις εντυπώσεις και εμπειρίες.

Σύμφωνα και με τις οδηγίες χρήσης αλλά και με τα λεγόμενα όλων,χορηγούμε το ferti vit ένα μήνα πριν την εμφάνιση του 1ου αυγού.
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που μετά τον ένα μήνα δεν έχουν έρθει τα πουλιά σε κατάσταση για να ζευγαρώσουν?
Κάτι που δεν είναι απίθανο για καρδερίνες που αργούν λίγο...Τι κάνουμε τότε?
i)Συνεχίζουμε την χορήγηση ή κάνουμε κάποιο διάλλειμα πχ μιας βδομάδας και ξανά απ'την αρχή μετά?
ιι)Αν φτάσουμε στο 2μηνο χορήγησης μέχρι να εμφανιστεί το 1ο αυγό θα έχουμε κάποιες επιπτώσεις στην υγεία των πουλιών?

Top Bottom