Essential SeasonalL Birdsong BBC CD

Συζήτηση με θέμα Essential SeasonalL Birdsong BBC CD, που ξεκίνησε από Janko, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 17 Ιαν 2009.

1. Janko

Janko PB New Member

Έχω εδώ και χρόνια ενα ωραιο CDακι που περιεχει 87 ηχογραφήσεις με φωνές πουλιών απο τη βορεια Ευρωπη, κυρίως απο τη βρετανική ύπαιθρο.
    Σκεφτηκα οτι μπορεί να ενδιαφερει αρκετούς εδώ μεσα, για αυτο το ανεβασα στο rapidshare, απο οπου μπορειτε να το κατεβασετε <dead link>

Τιτλοφορείται "ESSENTIAL SEASONAL BIRDSONG - WOODLAND AND GARDEN BIRDS" και είναι έκδοση του BBC που πρωτοκυκλοφόρησε το 1976. Οι περισσοτερες ηχογραφήσεις έγιναν στις δεκαετίες του '50 και του '60, υπάρχουν ομως και αρκετά παλιότερες.

Η τοποθέτηση των κοματιών στο δισκο έγινε στη βαση της διαδοχής των μηνων και των εποχων, προφανως με σκοπο να παιρνει ο ακροατής μια ηχητική εικονα των ευρωπαϊκων εξοχων και δασων καθε εποχη του χρονου, συμφωνα με τους ηχους των πουλιών που ακουγονται τοτε.
    Υποθετω ότι τα περισσότερα ειδη που παρουσιάζονται θα ζουν και στα μερη μας. Λίγα ομως αναγνωριζω απο τις αγγλικες ονομασιες, δεδομενου οτι δεν ειμαι καλός γνωστης ούτε της σχετικης ορολογιας ουτε και γενικα του κοσμου των αγριων πουλιών.

Το καθε κοματι (track) του δισκου περιεχει πριν απο την ηχογραφηση, και την εκφώνηση μιας συντομης εισαγωγης με πληροφορίες, μαλλον απο τον επιμελητή της εκδοσης Eric Simms, ο οποίος εχει πραγματοποιησει και αρκετες απο τις ηχογραφήσεις. Φανταζομαι ότι άλλοι θα το βρουν χρήσιμο, άλλοι ενοχλητικό.
    Οι περισσότερες ηχογραφήσεις προερχονται απο το αρχείο του BBC, ενω περιεχονται και ηχογραφησεις που παραχωρήθηκαν απο τους ευρωπαϊκούς ραδιοφωνικούς σταθμούς "Sveriges Radio", "Czechoslovak Radio" και απο ιδιώτες.

Στο βιβλιαράκι που συνοδεύει το δισκο βρισκεται και η λιστα με τα περιεχόμενα. Διπλα στη λαϊκη αγγλικη ονομασία του καθε ειδους, δινονται η επιστημονική ονομασία, τοπος και χρόνος ηχογράφησης και όνομα ηχολήπτη.
    Πέρασα το βιβλιαράκι απο σαρωτή και θα το βρειτε σε τέσσερις εικονες τυπου jpg, μεσα στο zip file με τα κοματια που θα κατεβάσετε.
    Ωστοσο, μιας και βρηκα τη λιστα πληρη στο Ιντερνετ, ενσωματωμένη στον αναλυτικο καταλογο του αρχειου ηχητικών εφε καποιου βρετανικού θεάτρου, την αντεγραψα σε ενα txt file και το πέταξα κι αυτο στο πακέτο.
    Οι ανυπομονοι μπορουν να ριξουν αμεσως μια ματια, στη σελιδα 17 του καταλόγου, ο οποίος βρίσκεται στην παρακάτω θέση:
    Blackface Budgerigar

Τα κοματια τα εχω κανει mp3, με λογο συμπίεσης κυμαινομενο, μεταξύ 128 και 256 kbps.

Καλη ακρόαση. Προτείνω, για τους πιο άσχετους (σαν εμένα), να τη συνδυάσετε με επίσκεψη στο πολύ καλό βρετανικό birding site Deanbirders που μας γνώρισε προσφατα ο abscanary και όπου θα βρειτε θαυμάσιες φωτογραφίες από τα περισσότερα είδη που ακούγονται στο δίσκο.
    Αν αντιμετωπισετε τεχνικό προβλημα, πείτε μου.

ΥΓ. Και αυτό το έργο προστατεύεται απο τη νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν οι ιδιοκτήτες/διαχειριστές του petbirds.gr δε συμφωνούν με την επιθυμία μου να το διαδώσω μεσα απο αυτόν το χώρο, θα αποσύρω το λινκ και αν υπαρχει ενδιαφερομενος, θα βρεθεί τρόπος να το πάρει :rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...