Eleonora cockatoo με nanday conure;

Συζήτηση με θέμα Eleonora cockatoo με nanday conure;, που ξεκίνησε από ΠΑΝΟΣ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 12 Μαρ 2009.

1. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Καλησπέρα σας παιδιά.Όπως ξέρετε το καλοκαίρι θα έχω ένα eleonora cockatoo μωρό.Ήδη έχω ένα nanday conure στο σπίτι μου.Θα τα πάνε καλά αυτοί οι δύο?Επίσης το κονουράκι μου δαγκώνει και φωνάζει πολύ.Μπορεί να επηρεάσει το cockatoo στην συμπεριφορά του?

2. mvdm213

mvdm213 PB New Member

mvdm213

σιγουρα η κονιουρα φωναζει περισσοτερο απο τα cocatoo αλλα φοβαμαι οτι θα τον παρασερνει και θα γινεται χαμος!εμενα παντως ο δικος μου cocatoo φωναζε μονο οταν μιλουσα στο τηλεφωνο και οταν ακουγε ομιλιες απο αλλο δωματιο καλο θα ηταν να του παρεις ενα σταντ και να τον εχεις συνεχεια κοντα στο χωρο που βρισκεσαι ειναι πολυ αξιαγαπητα και τους αρεσουν τα χαδια κατω απο τα φτερα προσεξε πολυ να ναι καλοντυμενα τα φτερα του

3. Sofia P

Sofia P Banned

γιατι φωνάζει και δαγκώνει? αγριο είναι?

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μιας και έχω και κοκατου αλλά και κονιούρα η συμβίωση είναι αρμονική χωρίς παρατράγουδα. Θα διαφωνήσω με το παραπάνω μύνημα του φίλου που λέει οτι η κονιούρα φωνάζει περισσότερο απο τον κοκάτου, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Ο κοκάτου μπορεί να παρασύρει την κονιούρα σε κραυγές. Μιας και ο κοκάτου όταν μπει στο νέο χώρο θα είναι μικρότερης ηλικίας θα διεκδικίσει χώρο, και χρειάζεται σωστή προσαρμογή με τους νέους του συγκάτοικους. Στην προκειμένη περίπτωση το πρόβλημα θα το έχει το κονιουράκι και όχι ο κοκάτου μιας και στην αρχή θέλοντας και μη θα δώσεις περισσότερο βάρος στον κοκάτου με αποτέλεσμα το κονιουράκι να βρεθεί σε μια κατάσταση παραμέλησης, δεν εννοώ οτι θα το παραμελήσεις σε καμία περίπτωση, αλλά θα το νοιώσει. Χρειάζεται σωστή τακτική για να συμβιώσουν σωστά και τα δυο, κάτι που θέλει αρκετή υπομονή και αρκετή ενασχόληση.

5. Sofia P

Sofia P Banned

ναι αλλά γιατι δαγκώνει το πουλί είναι αγριο? κακομαθημένο? πως μεγάλωσε?

οι παπαγάλοι δεν δαγκώνουν έτσι για πλάκα..κάτι συμβαίνει.

6. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Δεν είναι άγριο απλώς ρίχνει δαγκωματιές που και που

7. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Τον έχουμε κακομάθει

8. Sofia P

Sofia P Banned

γιατί τον έχετε κακομάθει?

9. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Το θέμα μας δεν είναι αυτο.Εάν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε π.μ

10. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Πώς μπορώ να τους κάνω φίλους?Υπάρχει καμια τακτική που πρέπει να ακολουθήσω?

11. Sofia P

Sofia P Banned

Συγνώμη αν ήμουν off topic..δεν το συνεχίζω.

12. Sofia P

Sofia P Banned

τα κακατούα είναι πολύπλευρες και δύσκολες ''προσωπικότητες''.Τα είδη galerita σε γενικές γραμμές είναι πολύ ήπια σαν μωρά κάτι σαν φτερωτές μπάλες που θέλουν συνέχεια χάδια.Στο Hand-feeding είναι αρκετά δύσκολα γιατί καταπίνουν πολύ γρήγορα και κ μπορεί να πάθουν aspitration αν αυτός που τα ταιζει δεν είναι έμπειρος..υπάρχει ένα tipaki για να το αποφ΄θγει κάποιος αυτό.Αργότερα το πρόβλημα εμφανίζεται με την απίστευτη επιμονή τους να συνεχίσουν να τρώνε ζεστή κρέμα.Κλαίνε συνέχεια και τεντώνουν το δέρμα τους για να προκαλέσουν τον ταιστή να τους δώσει τροφή.Ξέρω κακατούα που τρώγανε 1 χρόνο κρέμα!Ο τρόπος που θα περάσει από την κρέμα στην κανονική τροφή παίζει τεράστιο ρόλο στην ψυχολογία του πουλιού και στη μετέπειτα στάση του απέναντι στους ανθρώπους.Αν κοπεί απότομα τότε μάλλον το πουλί θα αρχίσει να δαγκώνει.Οι κακατούες δεν αστειεύονται όταν δαγκώνουν...αντίθετα με άλλα είδη παπαγάλων δεν προειδοποιούν καθόλου με τη γλώσσα του σώματος για επικείμενο δάγκωμα...απλά στη φοράνε κανονικά.Προσκολλώνται πολύ στους ανθρώπους με συνέπεια αν δεν υπάρχει πολύς χρόνος για one to one interaction ή φωνάζουν ή/και δαηκώνουν δυνατά.Η φωνή μιας γκαλέριτα είναι σαν να σφάζεις γουρούνι! δεν είναι τόσο παπαγαλίσια...και τέλος το σκοτάδι δεν τις επηρεαζει καθόλου..φωνάζουν κ με κλειστα φώτα κ με ανοιχτα..με λίγα λόγια..κακατούα χωρίς ειδικούς χώρους,foraging toys, σωστή εκπαίδευση από μηνών και κοινωνικοποίηση σημαίνει απλά...Καταστροφή..ένας φίλος έχει δει με τα μάτια του Μoluccan πεταγμένο στα σκουπίδια!

13. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Καλά παίζει ρόλο η προσωπικότητα του κάθε πουλιού.Εξάλου οι μόλουκαν δεν κάνουν για κατοικίδιο

14. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Ας μην βγάνουμε off topic όμως.Ας μιλήσουμε για την συμβίωση του conure με τον cockatoo.Μπορείτε να μου πείτε τρόπους για να τους κάνω φίλους ή να κάνω πιο ήπια την συμβίωσή τους?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...