Eπεσε το αυγο απο την φωλια και το ξαναεβαλα μεσα

Συζήτηση με θέμα Eπεσε το αυγο απο την φωλια και το ξαναεβαλα μεσα, που ξεκίνησε από stelios8977, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Μαρ 2016.

1. stelios8977

stelios8977 PB New Member

Καταρχας η καναρα μου γεννησε 1 αυγο προχθες και μεχρι σημερα κανενα αλλο αυγο. Σημερα επεσε το αυγο και το ξαναεβαλα στην φωλια .

1.τι εχει και δεν κανει κανενα αλλο αυγο
    2.υπαρχει περιπτωση το αυγο να παθει κατι αφου επεσε παντως δεν εχει σπασει
    Ζηταω βοηθεια

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι απίθανα δύσκολο να πέσει το αυγό των καναρινιών από τη φωλιά κάτω χωρίς να σπάσει...
    Παρόλα αυτά... αν όντως δεν έσπασε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Πεποίθησή μου όμως είναι πως το αυγό γεννήθηκε κάτω στον πάτο του κλουβιού.
    Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε αρκετά "σενάρια" όπως σε περιπτώσεις αδιαθεσίας ή αδυναμίας ή δυστοκίας του πουλιού.
    Θα πρότεινα άμεσα μερικές σταγόνες ασβεστίου στο νερό της ποτίστρας σήμερα και αύριο.
    Μια μόνο ερώτηση... μέσα έχεις τα πουλιά ή έξω?

3. stelios8977

Τα εχω μεσα. Το αυγο το γεννησε κανονικα αλλα ετσι οπως βγηκε η καναρα να φαει επεσε κατω(γιατι ειχαν κουνηθει λιγο το νημα) . Στην αρχη τρομαξα αλλα ειδα οτι ηταν καλα το αυγο . Oμως γιατι δεν κανει αλλο αυγο

Να χαλασω την φωλια και να ξεκινησουμε παλι απο την αρχη

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Γνωμη μου ειναι να μην χαλασεις την φωλια.
    Ασε την να κανει τον κυκλο της.Δινε της ασβεστιο οπως σου ειπε ο Γιαννης, και οταν ειναι να κανει επομενο αυγο θα κανει.
    Προς το παρον μην επεμβεις και τα αναστατωσεις.

5. stelios8977

Το σαββατο γεννησε το πρωτο αυγο ποτε θα γεννησει το αλλο
    Επισης αν ειχει σπασει το αυγο τι κανω (δεν ειμαι σιγουρος)

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβη ημερομηνια γεννησης του επομενου αυγου.Λογικα αμα το προβλημα ειναι η ελλειψη ασβεστιου οταν της το χορηγησεις για μια δυο μερες επειτα θα συνεχισει κανονικα τη γεννα με ενα αυγο τη μερα.
    Οσο για το αυγο, παρατηρησε το καλα και με προσοχη μην το σπασεις ο ιδιος.Το αναμενομενο ειναι να ειναι εστω ραγισμενο, απ τη στιγμη που επεσε απο την φωλια.
    Αν εχει σπασει-ραγισει το αφαιρεις.

7. stelios8977

Τελικα εσπασε και πως θα τις δωσω ασβεστιο γιατι απο το νερο με το ασβεστιο που της εδινα δεν επεινε ποτε

Και κατι αλλο πως θα βγαλω το αυγο αφου καθεται και το κλωσσα η καημενη μου

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν γινεται να μην πινει νερο..Πινει απλα δεν την βλεπεις εκεινη την ωρα.Σουπιοκοκκαλο εχεις στο κλουβι;
    Οταν σηκωθει για να φαει βγαλε με προσοχη και ηρεμες κινησεις το αυγο.Μην το αφησεις να το κλωσσαει γιατι θα σπασει τελειως και θα λερωσει ολη την φωλια.
    Μπορεις ισως οταν το βγαλεις να βαλεις στη θεση του ενα πλαστικο αυγο για να μην αναστατωθει η θηλυκια.

9. stelios8977

Δεν της εχω δωσει ποτε σουπιοκοκκαλο
    Απο που θα βρω ψευτικο αυγο
    Μια ερωτηση αν το αυγο ειναι σπασμενο ενοωω οτι εχει κανει μια τρυπα μπορει να βγει νεοσσος οσο και για το σουπιοκοκκαλο εχει στα πετσοπ

10. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σουπιοκοκκαλο μπορεις να βρεις σιγουρα στα πετ σοπ, το καλυτερο θα ηταν βεβαια να ζητησεις ενα απο κανα ψαραδικο στη γειτονια σου, σιγουρα εχουν.Σε αυτη την περιπτωση να το καθαρισεις καλα απο το μελανι να το βρασεις και να το αφησεις να στεγνωσει φυσικα.
    Οπωσδηποτε σουπιοκοκκαλο, για τα θηλυκα μας ειναι απαραιτητο.
    Δυστυχως αμα το αυγο εχει σπασει δεν υπαρχει περιπτωση να βγει νεοσσος,θα πρεπει να το αποσυρεις.
    Ψευτικα πλαστικα αυγα εχει στα πετ.

11. stelios8977

Σας ευχαριστω πολυ δεν υπαρχει περιπτωση αν δεν της δωσω σουπιοκοκκαλο να κανειβαλλο αυγο γιατιβο παππους μου δεν τους δινει ουτε ασβεστιο στο νερο και κανουν παντα αυγα

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ναι υπαρχει περιπτωση να κανει επομενο αυγο, ωστοσο το ασβεστιο δεν χορηγειται μονο για να κανουν τα θηλυκα αυγα.Η ελλειψη ασβεστιου μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στη γεννα.Το να σταματησει η ωοτοκια ειναι το λιγοτερο, εχουν πεθανει θηλυκα απο δυστοκια λογω ελλειψης ασβεστιου και δεν νομιζω να θελεις να συμβει κατι τετοιο.
    Δεν κοστιζει τιποτα, ειναι οχι απλα χρησιμο αλλα απαραιτητο.

13. stelios8977

Η οωτοκια δεν κρατα 7ημερες?
    Αν της δωσω τωραωασβαστιο θα κανει αλλο αυγουλακι

14. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Για τη διαρκεια της ωοτοκιας πανω κατω ναι, δεν ειναι ακριβες αυτο ομως, εξαρταται απο το ποσα αυγα θα κανει το καθε θηλυκο.

Και ναι αφου αρχισε τη γεννα θα ακολουθησουν κι αλλα αυγα, μπορει μεθαυριο μπορει και απ την επομενη βδομαδα,δεν μπορουμε να ξερουμε.Χορηγησε της ασβεστιο βαλε σουπιοκοκκαλο στο κλουβι και τα υπολοιπα θα γινουν απο μονα τους.Προσπαθησε να μην τα πολυενοχλεις, σε αυτη την φαση θελουν απολυτη ηρεμια.
    Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να καμαρωσεις συντομα νεοσσους :)

15. stelios8977

Ευυχαριστω μονό μια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να εχει κατι ωστε να μην κανει απο το σαββατο που εκανε το πρωτο αυγο αλλο

Και κατι ακομα τωρα που βγηκε για να φαει κουνουσε συναιχεια πανω κατω την "ουρα" της

16. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Το βλεπεις φουσκωμενο ή νωθρο ;
    Αν οχι,μην ανησυχεις δεν ειναι κατι, το κανουν πολλα καναρινια αυτο.

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οταν τα πουλια ετοιμαζονται για ωοτοκια χρειαζονται τεραστιες ποσοτητες ασβεστιου. Αν δεν τις παρεχουμε εμεις, πιθανοτατα θα τα χασουμε τα πουλια.
    Σουπιοκοκκαλο, οστρακα σπασμενα, τσοφλι απο καλα βρασμενο αυγο, ωμο σουσαμι στο φαγητο -λιγο γιατι παχαινει, και απο το 2ο αυγο υγρο ασβεστιο στο νερο. Αν το πουλακι κανει μονο ενα μπορει να ειναι ορμονικο θεμα, ή να μην ηταν ετοιμος ο οργανισμος για πληρη ωοτοκια. Μπορει να σημαινει κατι, μπορει και οχι. Εσυ για να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχει θεμα δυστοκιας, βαλε οσα σου ειπα πιο πανω και θα εισαι σιγουρος.
    Ακομα και να μην κανει αλλο αυγο, αφησε ενα δυο πλααστικα αυγα στη φωλια να τα κλωσσησει μια εβδομαδα, και μετα τη χαλας.
    Απο σπασμενο αυγο δεν προκειται να βγει τιποτα, παρα μονο λερωμα της φωλιας.

18. stelios8977

Ευχαριστω παρα πολυ θα τα εφαρμοσω ολα οσα μου ειπατε

19. billoss1

billoss1 PB New Member

Το ενδεχομενο να το εριξε μονη της γτ ηταν ασπορο υπαρχει;

20. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εχω ακουσει και γω οτι πολλες φορες τα θηλυκα καταλαβαινουν ποιο αυγο ειναι ασπορο και το αποσυρουν, πολυ πιο πιθανο ομως μου φαινεται να επεσε καταλαθος,οπως πηγε η καναρα να βγει απ τη φωλια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...