Eλαφρόπετρα αντι για σουπιοκόκαλο;

Συζήτηση με θέμα Eλαφρόπετρα αντι για σουπιοκόκαλο;, που ξεκίνησε από magnet1, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Ιαν 2009.

1. magnet1

magnet1 PB New Member

συχνα στα καναρινια μου βαζω ελαφροπετρα για να ''ακονιζουν'' το ραμφος τους. θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωρισει κατα ποσο θα μπορουσε η ελαφροπετρα να χρησιμοποιηθει αντι για σουπιοκοκαλο. περιεχει ασβεστιο και αλλα χρησιμα για τα πουλια συστατικα η δεν τους προσφερει τιποτα απολυτως?

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Με μια αναζήτηση που έκανα είδα ότι τα χαρακτηριστικά της είναι αυτά...Οξείδιο του Πυριτίου, Οξείδιο του Αργιλίου, Τριοξείδιο του Σιδήρου, Οξείδιο του Ασβεστίου, Οξείδιο του Μαγνησίου, Τριοξείδιο του θείου, Οξείδιο του Καλίου, Οξείδιο του Νατρίου, Απώλεια Πυρώσεως, Απροσδιόριστα.

"http://www.dalkafoukis.gr/dalkafoukis_gr/characteristics.html"

Δεν ξέρω κατά πόσο επαρκές είναιγια να το καθιστά ίσο με το σουπιοκόκαλο αλλά γιατί να μην πάρεις ένα σουπιοκόκαλο και να δίνεις ελαφρόπετρα; Το σουπιοκόκαλο είναι φθηνό προϊόν και μπορείς να το βρεις σε κάποιο pet shop, e-shop ή και σε κάποιο ιχθυοπωλείο πολύ εύκολα.

3. magnet1

magnet1 PB New Member

σουπιοκοκαλα μου φερνει ενας φιλος απο κρητη η απο Αθήνα καμια φορα. δε βρισκω πλεων στα πετσοπ στη σαντορινη οπος παλια, και για να μην υποχρεωνομαι συνεχεια σε αλλους σκεφτηκα να ρωτησω μηπως γνωριζει καποιος αν θα γινοταν να το αντικαταστησουμε.

4. ShadyLady

Στα ιχθυοπωλεία δεν βρίσκεις; Αν σου είναι αδύνατον να προμηθευτείς από κάπου συνέχισε να χρησιμοποιείς κάτι εκτός του σουπιοκόκαλου, όπως διάφορα blocks (τέτοια δεν μπορεί να μην έχει το pet shop)...αν και πιστεύω ότι σε ιχθυοπωλεία θα βρεις σουπιοκόκαλο.

5. magnet1

magnet1 PB New Member

αυτα τα blocks τα βρισκω. ολα τα πετσοπ τετοια εχουν.
    απλα δεν τα προτιμω. εχω συνηθησει το σουπιοκοκαλο. η αλλη λυση ειναι τα e-shop απλα θα πρεπει να παρω αρκετα πραγματα για να αξιζει γιατι τα μεταφορικα ειναι... φωτια.

6. ShadyLady

Αν τελικά δεν βρεις σε κάποιο ιχθυοπωλείο τότε ναι...η τελευταία σου επιλογή είναι το e-shop. Απλά μπορείς όταν σου τελειώσουν κάποια πράγματα να ψωνίσεις από εκεί και να πάρεις 2-3 σουπιοκόκαλα για να έχεις...)

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αναστασία τα στοιχεία που παραθέτεις αναφέρονται σε δομικά υλικά και όχι στην "πέτρα" που βάζουμε στα κλουβιά. :)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Η ελαφροπετρα ειναι δομικο υλικο;

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτή στην οποία παραπέμπει το λινκ, είναι.

10. melagio80

melagio80 PB Member

Κατα τη γνωμη μου ειναι το ιδιο,τι να την παρεις ετσι ολοκληρη τι να την κανεις κοκκους για να γινει αναμιξη με αλλα δομικα υλικα.
    Δεν ειναι απο μονη της καποιο δομικο υλικο.

11. ShadyLady

Ωχ! Συγνώμη! .

12. Kingdiamond

Kingdiamond Πρώην κουτζας μοσχονας

το σουπιοκοκκαλο απο ιχθυοπωλειο χρειαζεται να το πληνουμε ή το βαζουμε μεσα ετσι οπως μασ το δωσανε?
    η αλμυρα ειναι εντονη

13. ShadyLady

Θα πάρεις το σουπιοκόκαλο και θα το βάλεις σε μια λεκανίτσα με νερό για 1-2 μέρες, με συχνές αλλαγές στο νερό. Καλό θα ήταν και ένα βράσιμο...θα το αφήσεις να στεγνώσει καλά καλά και όταν στεγνώσει θα μπορείς να τους το δώσεις.

14. Kingdiamond

εχεις δει στα petshop κατι σουπιοκόκκαλα με χρωμα και γευσεις?αυτα προσφερουν τιποτα ή ειναι απλως <γυαλιστερα καθρεπτακια>? προσωπικα παιρνω απο ιχθυοπωλειο αλλα μεχρι τωρα δεν τα εχω πλυνει.

15. ShadyLady

Σουπιοκόκαλο χρωματιστό και με γεύση δεν νομίζω να υπάρχει...μάλλον αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο [x]

Η photo είναι από εδώ: https://petbirds.gr/threads/6903/

Κακώς. Δεν κάνει να δίνουμε αλάτι στα πουλιά...;) Καλό είναι να το ξεπλένουμε για να φύγει η αλμύρα αλλά και να το βράζουμε για να αποστειρώνεται.

16. Kingdiamond

υπαρχει,ισως να μην εχει τυχει να το δεις. ρωτησα και μου ειπαν οτι περνουν το σουπιοκοκκαλο και το βουτανε καπου και υστερα εχει γευση λεμονι ή πορτοκάλι ή κακαο. καθωσ και αναλογο χρωμα με τη γευση.

17. ShadyLady

Ναι ε; Όχι δεν έτυχε να συναντήσω κάτι παρόμοιο...αλλά για πες μου...οι υπεύθυνοι του pet shop τα βουτάνε στο ανάλογο "υγρό" ας πούμε ή τα παίρνουν έτοιμα (συσκευασμένα);

18. Kingdiamond

συσκευασμενο ειναι.βεβαια δεν εχει επωνυμια επανω.οποτε δεν ξερεις απο που προερχεται.παντως κυκλοφορει στην αγορα.

19. ShadyLady

Συσκευασμένο μπορεί να είναι...από εταιρεία δεν ξέρεις αν είναι. Γιατί αν η δήθεν συσκευασία είναι η κλασική διάφανη δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί μπορεί να το έχει "συσκευάσει" ο οποιοσδήποτε. Αν δεν το δω από κοντά δεν μπορώ να κρίνω...

20. Kingdiamond

ακριβως αυτο λεω.απλως ρωτησα αν καποιος το εχει υποψιν του και αν γνωριζει περι τινος προκειτε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...