Cockatiel και ταξιδι

Συζήτηση με θέμα Cockatiel και ταξιδι, που ξεκίνησε από nofearbat, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Σεπ 2008.

1. nofearbat

nofearbat PB New Member

Καλησπέρα σας παιδιά...
    Αγόρασα ένα αξιαγάπητο αρσενικό cockatiel 6 μηνών προχτές…!
    Βέβαια είναι θηρίο… μου κοπάνησε 2 πολύ δυνατές δαγκωνιές στην προσπάθεια μου να το βάλω από το κουτί στο κλουβί του… αλλά είμαι διατεθειμένος να περάσω ατέλειωτες ώρες μαζί του για να γίνουμε οι καλύτεροι φίλοι…;;
    Έχω όμως ένα πρόβλημα. Προέκυψε κάτι και πρέπει να ταξιδέψω από το νησί μου για Πειραιά 5 ώρες με το καράβι την Δευτέρα…!
    Φοβάμαι πάρα πολύ όμως για τον ‘’Τσούι’’ μου γιατί δεν θα έχει κλείσει καλά καλά ούτε εβδομάδα στο σπίτι… ξαφνικά να τρέχει σε ταξίδια;;
    Και θα τρομάξει πιστεύω και όσες προσπάθειες κάνω κάθε μέρα να τον φέρνω πιο κοντά μου θα πέσουν στο μηδέν και πάλι…! Επίσης φοβάμαι για ασθένειες μέσα στα καράβια και την ταλαιπωρία του με τον κόσμο και τα δρομολόγια…!
    Πρέπει όμως να πάω για 2 εβδομάδες… δεν μπορώ να τον αφήσω σε κανέναν εδώ να τον προσέχει Γιατί πραγματικά έχω δεθεί τρομερά μαζί του…. Κάθομαι και τον κοιτάζω για πάρα πολύ ώρα όλη μέρα και χαζεύω με όσα κάνει…!
    Φεύγω από το σπίτι και βιάζομαι να γυρίσω να τον ξαναδώ!
    Δεν αντέχω να φύγω 2 εβδομάδες και να μην τον βλέπω…;;
    Και επίσης θέλω να περνάω πολύ χρόνο μαζί του Γιατί περιμένω πώς και πώς την μέρα που θα με αφήσει να τον χαϊδέψω και να τον βγάλω από το κλουβί του…
    Αν τον αφήσω θα πάμε 2 εβδομάδες και μια αυτή, 3 εβδομάδες πίσω…!
    Δεν ξέρω τι να κάνω…;;
    Ποια είναι η γνώμη σας;
    Μπορεί να τα ταξιδέψει μαζί μου;
    Ή να ακυρώσω το ταξίδι;; Γιατί μου είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να φύγω χωρίς αυτόν…;;
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων…!

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δεν θα εχει προβλημα,αν ταξιδεψει: σε καμπινα η΄στο σαλονι επιβατων, να τον εχεις προστατευμενο απο τα ρευματα, να τον εχεις σκεπασμενο κατα την μεταφορα του με ενα λεπτο κομματι υφασματος (αυτο θα τον κρατησει ηρεμο και θα τον κανει να νιωσει προστατευμενος)Προσπαθησε να εχεις κατα την διαρκεια του ταξιδιου το κλουβι του καπου, που να εχει πλατη, σε μια ακρη, ωστε να αισθανεται ασφαλης, εχε του το νερο και την τροφη του σε βαθυ μπωλ.

3. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

εχει δικιο η σισσυ! αφου δεν γινεται να τον αφησεις σε καποιον αλλον,φροντισε να τον εχεις σκεπασμενο στην διαρκεια του ταξιδιου

4. nofearbat

nofearbat PB New Member

Δοκίμασα να τον σκεπάσω μια φορά με ένα σεντόνι γιατί διάβασα κάπου πως είναι καλό το βράδυ να τον σκεπάζεις για να έχει πιο ήσυχο ύπνο...
    Αλλα με το που τέντοσα το σεντόνι στον αέρα δίπλα απο το κλουβί του κόντεψε να τρελαθεί...
    Το πήρα αμέσως μην χτυπήσει...

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

:)Σημασια και εχει το τροπος που προσπαθουμε να 'κανουμε' κατι.Βαλε με ηρεμες κινησεις κοντα στο κλουβι του το πανι, να το βλεπει για καποιο διαστημα,βαλε αργοτερα το πανι σιγα σιγα να κρεμεται σε μια πλευρα του κλουβιου του (μην το σκεπασεις)οσο το συνηθιζει τοσο να καλυπτεις και μεγαλυτερη επιφανεια.Δεν ξερω αν θα προλαβεις μεχρι να φυγεις για το ταξιδι σου, προσπαθησε παντως στην μεταφορα του το κλουβι, να εχει την μια πλευρα του τουλαχιστον καλυμενη (στερεωσε ενα μομματι χαρτονι ισως) πιστευω πως αυτο θα τον κανει να αισθανεται πιο ασφαλης.

6. Frania

Frania PB Member

Εχει απολυτο δικιο η Σισσυ!Ωστοσο πιστευω πως παρα την ταλαιπωρια πρεπει να τον παρεις μαζι σου!Και θα εχει εσενα που τον αγαπας να σε βλεπει και να τον φροντιζεις και θα εισαι ησυχος πραγμα αδυνατον σε περιπτωση που τον αφησεις πισω..οποιος και ναναι ο βοηθος!Θα τα καταφερετε!

7. nofearbat

nofearbat PB New Member

Έχεται απόλυτο δίκιο...
    Τα κατάφερα και σκεπάζω κανονικά όλο το κλουβί. Απλά νευριάζει λιγάκι αλλα του περνάει σε δευτερόλεπτα...
    Αύριο θα πάμε μαζί ταξιδάκι λοιπόν...
    Να σται καλά!
    Ευχαριστώ πολύ!

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Όλα θα πάνε καλά. Αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες αυτές. Και εγω έχω ταξιδέψει με τον δικό μου. Καλό σας ταξίδι λοιπόν :D

9. anastasios

anastasios PB New Member

Καλο ταξιδι και να προσεχετε,απλως επειδη και εγω με το ζεμπρακι μου ειχα ενα σορο ταξιδια και δεν με ηξερ κιολας απλα μπορει να ειναι λιγο νευρικος και να ειναι εξω απο τα νερα του!

10. nofearbat

nofearbat PB New Member

Να στε καλά παιδιά!
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους...
    Ελπίζω να δεθούμε και περισσότερο με αυτό το ταξίδι...
    Είμαι πολύ κοντά στο να με αφήσει να τον ακουμπίσω...
    Ε4ύχομαι να μην πάμε πίσω...

11. thanasis76

thanasis76 PB New Member

οπως σου ειπα και στο αλλο φορουμ το κοκατιλ σου ειναι ομορφο και σχετικα ηρεμο...

12. nofearbat

nofearbat PB New Member

Ναι Θανάση... ειναι πραγματικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!
    Δεν είναι και πολύ ήρεμο, αλλα σε αφήνει εύκολα να το πλησιάσεις πιστεύω σχετικά με άλλα που διαβάζω...
    Έφερε κι άλλα ο Ηλίας???

13. thanasis76

thanasis76 PB New Member

εγω οταν το ειχε στο μαγαζι πηγαινα κοντα και εβαζα το δαχτυλο μου στα καγκελα και δεν εφευγε οπως αλλα...
    ναι εφερε κι αλλα...
    του ειχα παραγγειλει για εμενα ενα ζευγαρι και εφερε 3 ζευγαρια για να εχει κι εκεινος...
    να στειλουμε κανενα... χαχαχαχαχα

14. nofearbat

nofearbat PB New Member

Mήπως είναι ώρα να του πάρω γυναίκα;;;
    ΧΑΧΑΧΑ
    Τα πάνε πιο καλά 2 μαζί;
    Παίζουνε; Αυτός πχ παίζει αλλα μια με δυο φορές την ημέρα απο κανενα 10 λεπτο...
    Αν είναι 2 δεν είναι πιο δύσκολο να τα εξημερώσεις;;

15. thanasis76

thanasis76 PB New Member

ειναι πιο δυσκολο να το κανεις κολλητο σου αλλα παλι θα σε μαθει...
    αλλα εγω τα εχω 2 μερες και ειναι πολυ στρεσαρισμενα απο το ταξιδι και φαντασου οτι μιλανε και επαιξαν και λιγο ... πιστευω οτι δυο ειναι πιο ομορφα για εκεινα...

16. nofearbat

nofearbat PB New Member

Λέω να τον αφήσω μόνο του να γίνουμε πρώτα φιλαράκια και μετά θα του πάρω και γυναίκα...

17. thanasis76

thanasis76 PB New Member

οτι θελεις... δικος σου ειναι... απλα μετα μπορει να μη δεχθει την κυρια... παιζει και αυτο...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...