Budgie λερωνεται με κουτσουλιες

Συζήτηση με θέμα Budgie λερωνεται με κουτσουλιες, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Ιουν 2015.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σημερα πηρα ενα κοινο παπαγαλακι,μικρο σε ηλικια.Παρατηρησα πως οταν κουτσουλαει,οι κουτσουλιες μενουν εκει και κολλανε στον..πωπο του με αποτελεσμα τα φτερακια του εκει κατω να λερωνονται.Τον κουρεψα λιγο απο κατω αλλα δεν αλλαξε κατι..Δεν εχει κιολας πουπουλα σε εκεινη την περιοχη,δεν ξερω γιατι τα περιτωματα του κολλανε εκει..Τι να κανω για να σταματησει να λερωνεται;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ειρήνη να σου ζήσει!
    Θα πω... στο είχα πει να το κοιτάξεις αυτό. :confused:
    Όταν είναι λερωμένη η αμάρα, πάντα το μυαλό μας πηγαίνει σε διάρροια. Καθάρισέ του αύριο το πρωί προσεκτικά με μία μπατονέτα την αμάρα από τις κολλημένες κουτσουλιές, ελπίζοντας πως ίσως αυτές δυσκολεύουν την καθαριότητα της περιοχής.
    Μόνο σποράκια για τις πρώτες επτά ημέρες και παρακολούθησε την μορφή των κουτσουλιών.
    Να μας πεις άμεσα, πως πάει. Κρατάς καραντίνα εννοείται έτσι; Αν θα συνεχίσει και αύριο, θα έλεγα να του δώσεις λίγο ρυζόνερο αντί νερού.
    Για πες πως είναι κατά τα λοιπά η συμπεριφορά του.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Μαρια,μια διευκρινιση,ποια ακριβως περιοχη ειναι η αμαρα; :p
    Ο μικρουλης λερωνεται μονο γυρω απο τον πωπο του.:rolleyes:
    Του καθαρισα προ λιγου την περιοχη απο τις κουτσουλιες,μηπως να του βαλω να κανει κανα μπανακι να καθαριστει και μονος του;
    Οι κουτσουλιες του επισης ειναι κανονικες.Καραντινα κραταω φυσικα,ειναι μονος του σε διαφορετικο δωματιο απο τα αλλα.

Οσο αφορα τη γενικη συμπεριφορα του,φαινεται να μην αντιμετωπιζει ιδιαιτερο προβλημα προσαρμογης,με το που τον εφερα εφαγε κανονικα.Νερο δεν ξερω αν εχει πιει ακομα.Να προσθεσω οτι κοιμαται πολυ,ειναι λογικο λογω της ηλικιας,ετσι;( ειναι 60ημερων) Κατα τ'αλλα πολυ ζωηρος,μου φαινεται μια χαρα!:)

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αυτη ειναι η αμαρα, ο πωπουλης :)

Μπανακι οχι τετοια ωρα,απο αυριο ξεκινα να του βαζεις τακτικα!60 ημερων ναι πρεπει να κοιμαται αλλα οχι και συνεχεια..Ξερεις εσυ!

5. maria p

Η αμάρα είναι ο πωπός του :)
    Αύριο το πρωί βάλε του μπανιερίτσα. Δεν ξέρω αν θα πάει βέβαια, βάλε και δυο τρεις σταγόνες ξύδι στο νερό του μπάνιου.
    Είναι πολύ μικρούλι, τρώει μόνο του σποράκια;
    Το να κοιμάται περισσότερο είναι φυσικό σαν μωράκι που είναι.
    Θύμισέ μου ηλικία του θηλυκού σου. Μήπως πρέπει να αργήσεις να τα ενώσεις επειδή είναι πολύ μικρό αυτό.
    Βέβαια και μετά την καραντίνα που θα τα βάλεις στο ίδιο δωμάτιο, θα κάνεις κανένα μήνα και να τα ενώσεις. Θα τα αφήσεις πρώτα να γνωριστούν ηχητικά και οπτικά και μετά, θα πλησιάζεις τα κλουβιά σιγά-σιγά.

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ναι,σπορακια τρωει μονο του!
    Μαρια μου,μαλλον μπερδευεσαι,δεν εχω θηλυκο:p
    Δεν τον πηρα με σκοπο να δημιουργησω ζευγαρακι,ο μικρουλης ειναι ημερος,ξεχασα να το πω:D

7. maria p

Χα χα και επιμόνως κιόλας χα χα
    Ωραία, αφού περάσουν οι πρώτες δυο τρεις μέρες, μπορείς να του δώσεις και αυγοτροφή. Του συνεχίζεις τα σπόρια που έτρωγε και στο εκτροφείο ή μαγαζί;

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Παπαγαλινη μου ειπαν του εδιναν,οποτε του εβαλα κι εγω παπαγαλινη!

9. maria p

Τι εννοείς παπαγαλίνη; Σκέτο χύμα βόρι; Καλύτερα να διαλέξεις μια καλή μάρκα για το μικρό. Εγώ μέχρι τώρα έπαιρνα την prestige versele laga αλλά πρόσφατα δοκίμασα την quiko και την βρήκα πιο ποικίλη και χωρίς χρωματιστά μπισκότα.
    Διάβασε το άρθρο για την διατροφή https://petbirds.gr/articles/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-απο-τον-tony-silva.125/ , τα περισσότερα ισχύουν και για τους μικρούς παπαγάλους.
    Επειδή είναι βρέφος ακόμα, θα ακολουθήσεις τεστ στις τροφές, δηλαδή εισαγωγή μία-μία στο διαιτολόγιο, ποτέ δύο νέες τροφές μαζί και τρεις επαναλήψεις σε κάθε νέα τροφή. Και μετά ένα διάλειμμα, εισαγωγή νέου τροφίμου. Και φυσικά παρατήρηση στις κουτσουλιές πάντα.
    Α και μην ξεχνιόμαστε.... φωτογραφίες :)

10. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλημερα!Παλι τον βρηκα λερωμενο σημερα αν και καποιες φορες ειχε κουτσουλησει κανονικα.Του κολλανε ολοκληρες οι κουτσουλιες στον πωπο,παρολο που δεν εχει φτερα στην περιοχη:confused:
    Διορθωνεται αυτο ή θα τον εχω μια ζωη βρωμιαρη; :p
    Θα τον καθαρισω τωρα,τι αλλο μπορω να κανω;
    Κατι μου ειπατε για ρυζονερο,θα βοηθησει λετε;Πως παρασκευαζεται;

11. Myra

Βραζεις ρυζακι και κρατας το νερο :)

Του εβαλες μπανιο και δεν βελτιωθηκε?Συνηθως λερωνονται λογω διαρροιας, γι'αυτο ισως με το ρυζονερο "σφιξει" λιγο και διορθωθει.Και ειπαμε, μονο σπορους για να μπορεις να το παρακολουθησεις.

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Για ποσες ωρες αφηνω το ρυζι στο νερο;

Μπανακι δεν του εβαλα ακομη,τωρα θα του βαλω.Μονο τον καθαρισα στην περιοχη απ τις κουτσουλιες.

13. Myra

Βραστο,σουρωσε το και κρατησε το νερο, και φαε το ρυζι.

14. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Χαχαχα ευχαριστω Μιραντα μου,καταλαβα :p
    Μου ηρθε μια φλασια τωρα..Θα μπορουσε να συμβαινει αυτο λογω του στρες του; (ο εκτροφεας που μου το εδωσε το εφερε απο την Χαλκιδα) Επισης χθες μου φανηκε πως ειδα ενα ασπρο μκροσκοπικο πραγματακι να περπαταει πανω του.Μηπως ηταν καμοια ψειρα;Αυτο μπορει να του εχει προκαλεσει το προβλημα με τις κουτσουλιες;:confused:

15. Myra

Η ψειρα ειναι εξωτερικη,δεν νομιζω να σχετιζεται. Επισης,ψειρες κλασσικες νομιζω ειναι μαυρη και κοκκινη...Μηπως αφου ηρεμησει λιγο να το ψαξεις? Δεν ξερω,μπορει και απο το στρες να προκληθηκε αλλα το θεμα ειναι και να αντιμετωπιστει,οχι μον το γιατι εγινε :)

16. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σαφως!Δεν ειναι κατι ανησυχιτικο παντως ετσι;:oops:

17. Myra

Εξαρταται την σοβαροτητα της καταστασης. Δοκιμασε να δεις τι θα γινει με το ρυζονερο και θα δουμε πως θα εξελιχθει το θεμα :)

18. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ωραια του βραζω τωρα το ρυζακι του μικρου και θα σας πω.Τωρα που τον εχω εξω παρατηρω οτι κανει εναν ηχο σα να σπαει σπορια,αυτο κατι θυμαμαι οτι ειναι,κατι με ψειρα ή ακαρεα νομιζω,αλλα δε μπορω να βρω σχετικο θεμα στο φορουμ:confused:

19. Myra

Καλα θυμασαι :) Υπαρχει ενα παλιο θεμα για την ιδια συμπεριφορα και αναφερονται σε ακαρεα.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  20. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Διαβασα μολις το θεματα..Ειναι σωστο ομως να του χορηγησω φαρμακο χωρις να γνωριζω τι και αν εχει;Ή αυτα τα φαρμακα χορηγουνται και προληπτικα;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...