Budgie αρνειται να επιστρεψει στο κλουβι μετα την εξοδο

Συζήτηση με θέμα Budgie αρνειται να επιστρεψει στο κλουβι μετα την εξοδο, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Μαρ 2015.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ο παπαγαλος μου, μετα την πολυωρη εξοδο του απο το κλουβι, αρνειται να επιστρεψει σε αυτο..Γατζωνεται πανω μου και οταν παω να τον πιασω απο την πλατη για να τον παω στο κλουβι πεταει στο κεφαλι μου και σε οποιο αλλο μερος βρει..Σπανια μπορω να τον παω στο κλουβι του ενω καθεται στο χερι μου, χωρις να χρειαστει να τον πιασω..Ειναι πολυ ημερος γενικως και με αφηνει κανονικα να τον πιανω, οταν ομως καταλαβαινει οτι ηρθε η ωρα να γυρισει στο κλουβι με δυσκολευει πολυ..Τι μπορω να κανω;

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

H σχέση μου με τα παπαγαλοειδή, είναι όπως με τους αλλιγάτορες...αλλά αν του βάλεις μια ''λιχουδιά'' στο κλουβί η αν πεινάσει δεν θα μπεί ?..Σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να το κάνεις βίαια, γιατί θα το καταγράψει και μετά δεν θα μπαίνει με τίποτα.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Παρ' όλο που ο Νίκος λέει πως δεν έχει σχέση με παπαγάλους, η σκέψη του είναι σωστή. Όταν το βγάζεις έξω από το κλουβί του δίνεις και τσιμπολογάει; Αν ναι να μην του δίνεις, ώστε να έχει ανάγκη να μπει για να φάει. Επίσης πως είναι η οργάνωση του κλουβιού του; Έχει πράγματα να ασχολείται , παιχνίδια κτλ; Επίσης να δημιουργείς συνθήκες φωτισμού δύσης, δηλαδή να μην υπάρχει φωταψία στο δωμάτιο και παίρνει το μήνυμα είναι ώρα δράσης, αλλά σιγά σιγά να ατονεί και να χτυπάει το καμπανάκι , τρώμε-κοιμόμαστε. Γιατί όλα τα πουλιά λίγο πριν κοιμηθούν τρώνε το τελευταίο γεύμα της ημέρας τους και μετά κουρνιάζουν.

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σας ευχαριστω και τους δυο, θα δοκιμασω οσα μου ειπατε!
    Να πω οτι οση ωρα ειναι εξω δεν τρωει κατι και, Μαρια, ναι το κλουβι του ειναι γεματο παιχνιδια..Βεβαια για εξω του εχω φτιαξει παιχνιδοτοπους και μαλιστα δυο, αλλα δε πολυδινει σημασια, καθεται ολη την ωρα πανω μου οσο ειναι εκτος κλουβιου και με ακολουθει:confused:

5. maria p

Κάτι είχαμε συζητήσει και παλαιότερα και σκεφτόσουν να του πάρεις ταίρι ή το μπερδεύω με άλλο θέμα;

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ειχα ανοιξει ενα θεμα πιο παλια για το υπερβολικο δεσιμο που ειχε μαζι μου και καποια μελη μου ειχανε προτεινει να του παρω μια παρεα του ειδους του αλλα τελικα δεν το εκανα..

7. maria p

Δεν το σκέφτεσαι ή απλά το αναβάλλεις;

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Προς το παρον δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο.Του αφιερωνω οσο χρονο χρειαζεται και τις υπολοιπες ωρες απασχολειται με χιλια δυο πραγματα, πιστευω πως ειμαστε ενταξει ετσι :)

9. Giannis_kl

Giannis_kl PB New Member

Ειρήνη δοκίμασε να ετοιμάσεις μαζί του κάποιο γεύμα πχ μια φρουτοσαλάτα ή να γεμίσεις μαζί του το μπόλ με τους σπόρους του. Όταν λέω μαζί του εννοώ να βλέπει τις κινήσεις σου. Στα δύσκολά κάνε πως τσιμπάς και κάτι.. ;) Από τη μία η περιέργεια από την άλλη η ζήλια νομίζω ότι μόλις το βάλεις στο κλουβί του θα το ακολουθήσει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...