Budgerigar με αναπνευστικό πρόβλημα

Συζήτηση με θέμα Budgerigar με αναπνευστικό πρόβλημα, που ξεκίνησε από frozed, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Φεβ 2014.

1. frozed

frozed PB New Member

Καλησπέρα!

Ειμαι κατοχος 2 Budgerigars και τελευταια εχω ανησυχισει λιγο κυριως για τον αρσενικο μου...

Αρχικα να πω πως εχω κλουβι χωρις σχαρα κατω, απευθειας υπαρχει το πλαστικο με την αμμο τους...πλαστικες πατηθρες και σαν τροφη χρησιμοποιω σπορους για παπαγαλακια απο την εταιρια friskies..

Στο κυριως πιατο τωρα...

Πριν καποιες μερες ακουσα τον αρσενικο να ανασαινει και να κανει εναν ηχο σαν τα "γατακια" που παρουσιαζει ο ανθρωπος...τον αφησα 2 μερες καθως ηταν ευχαριστος με διαθεση και αυτο το παρουσιαζε μονο την νυχτα στον υπνο του..

Μετα απο λιγες μερες, συγκεκριμενα την περασμενη βδομαδα , ειχα δυστυχως ξεχασει να τα καθαρισω μιας και ελειψα απο το σπιτι και δεν αλλαξε καποιος το κλουβι..

Το επομενο πρωι που γυρισα βγηκα εξω και ειδα τον αρσενικο να καθεται κατω και να μην σηκωνεται που τους μιλουσα...πλησιασα και ανεβηκε στην πατηθρα και ηταν φουσκωμενος στα φτερα του και του ελειπαν και πουπουλα ιδιως στο κεφαλι...Αφου εσπευσα να τα ταισω , καπως συνηλθε ο αρσενικος, αλλα παρεμεινε φουσκωμενος το βραδυ ανασαινοντας βαρια...πιστεψα οτι δε θα τα καταφερνε...

Την αλλη μερα το πρωι σηκωθηκα και τα πηγα στο πετ σοπ...Ο αρσενικος ειχε ξεφουσκωσει , ηταν καλυτερα αρκετα και μιλουσε , η θυληκια οπως παντα ευδιαθετη και "τσαουσα" οπως την εχω συνηθισει...

Ο ανθρωπος απο το πετσοπ τα ειδε και μ ειπε οτι ειναι οκ, μου εδωσε και την sivotine την αντιβιωση και βρισκομαι στην 4η μερα της χρησης της...

Διαβαζοντας αρκετα αρθρα γιατι θορυβηθηκα, φοβαμαι οτι τα παπαγαλακια μου ισως εχουν ακαρεα..Κανουν ηχους με το στομα λες και σπανε σπορια, ενω εχτες ο αρσενικος εκανε σαν να ηθελε να κανει εμετο...κατα τα αλλα το φτερωμα και των 2 ειναι καλο και οι μυτες τους φαινονται φυσιολογικες...ρωτησα τον ανθρωπο του πετσοπ αν υπηρχε περιπτωση να εχουν ακαρεα, γιατι το χρωμα του ανω μερους της μυτης της θηλυκιας ειναι καφεγκρι, αλλα μ ειπε οτι ειναι γιατι ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει σε αυτο το χρωμα...

Τωρα που γραφω , και ενω τα παπαγαλακια μου μιλανε και δε δειχνουν καποια αδιαθεσια, ακουω ξανα τον θορυβο του σπασιμου σπορου που ανεφερα πριν...

Η αντιβιωση που χρησιμοποιω με καλυπτει απο αυτο?

Βρισκομαι στην 4η μερα και εχω αλλες 6 οπως μ ειπαν...

Τελος, τους πηρα και ξυλινη φωλιτσα για να ζευγαρωσουν!

Περιμενω τις συμβουλες σας ! Δμητρης..

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου καλώς ήρθες! :)
    Ελπίζω πως σύντομα θα είναι όλα καλά με τα παπαγαλάκια σου .
    Το φάρμακο που σου έδωσε το κατάστημα κάνει για τα συμπτώματα που έχεις δες κι εδώ το σχετικό άρθρο του φόρουμ. Sivotine - Bogena - Beaphar
    Ωστόσο αν είναι ακάρεα της τραχείας καθώς φαίνεται, θα χρειαστείς και Pulmosan είναι της ίδιας εταιρείας, μάλιστα έπρεπε πρώτα να χορηγήσεις την πρώτη δόση του Pulmosan αλλά εντάξει μπορείς και τώρα Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar . Το κόστος του είναι περίπου 12 ευρώ.
    Δεν είναι καλό βέβαια που δεν έχει σχαράκι το κλουβί αλλά δεν ξέρω αν αυτό ευθύνεται για τα ακάρεα.
    Θα σου έλεγα στην φάση που είναι τα πουλιά να μην βάλεις την φωλιά και να μην σκέφτεσαι για γέννα πριν περάσει κανένα δίμηνο. Δεν χάθηκε ο κόσμος, να είναι υγιή και δυνατά και ζευγαρώνουν αργότερα. Άσε που αν έχουν ακάρεα, πολύ πιθανό θα αποκτήσουν και τα παιδιά τους όπως ίσως έχει γίνει και μ' αυτά.
    Ό,τι άλλο θέλεις και δεν σκέφτηκα να σου πω, ρώτησε ελεύθερα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...