Brazil nut

Συζήτηση με θέμα Brazil nut, που ξεκίνησε από jk21, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 22 Φεβ 2009.

1. jk21

jk21 PB Member Article Writer

το Brazil_nut ειναι η μεγαλυτερη πηγη σε τροφη σεληνιου στον κοσμο <<;;containing as much as 1180% of the USRDA ..απο την Brazil nut - Wikipedia, the free encyclopedia >>

Reference Daily Intake - Wikipedia, the free encyclopedia

Selenium

θα μπορουσε να προστεθει τριμμενο σε μικρες δοσεις(τριμμενο με λιγο φρυγανια στο μουλτι για να μην λασοπωσει) στην αυγοτροφη, αφου τα λιπαρα του ειναι αρκετα και 3-4 καρποι αν δουμε την πιο πανω σελιδα εχουν ήδη 272μg οταν το αναγκαιο ημερησιο στον ανθρωπο (οχι το ανωτατο) ειναι 70μg

([URL="https://en.wikipedia.org/wiki/Reference_Daily_Intake]Reference Daily Intake - Wikipedia, the free encyclopedia[/URL])

Μαζι με την βιταμινη Ε παιζουν σημαντικο ρόλο στην γονιμότητα του ζευγαριού ;))

2. PRO

PRO PB New Member

Νομιζω οτι αν προστεθει στην αυγοτροφη οπως ειπες Δημητρη μαζι με βλαστημενους σπορους θα εχουμε μιας πολυ καλης διατροφικης αξιας τροφη για την προετοιμασια του ζευγαριου αφου:
    βλαστημενοι σποροι= βιταμινη Ε
    βραζιλ νατς= Σεληνιο

3. jk21

πολυ σωστα !
    εγω επισης για φυσικη Ε χρησιμοποιω σιτελαιο στην αυγοτροφη,
    την υψηλοτερη φυσικη πηγη Ε οπως βλεπεις και εδω

Wheat germ oil - Wikipedia, the free encyclopedia

μεταφραση google
    http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Wheat_germ_oil&ei=QVyhSaH9KYS-0AXzrsmhDQ&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&pre/search%3Fq%3Dhttps://en.wikipedia.org/wiki/Wheat_germ_oil%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:elfficial%26hs%3DEcu

http://nutritiondata.com/facts/fats-and-oils/505/2

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πληροφοριακά να προσθέσω οτι τα συγκεκριμένα φυστίκια υπάρχουν στο μείγμα της Verselle - Laga ''exotic fruit mix'' αλλά και στο ''nut mix''. Δυστηχώς όμως το μείγμα απευθύνεται στους παπαγάλους. Δημήτρη υπάρχουν στην αγορά σε μεμονομένες συσκευασίες?

Συνημμένα Αρχεία:

• nut.jpg
      nut.jpg
      File size:
      50,3 KB
      Προβολές:
      124
  5. jk21

θα το ψαξω σε κεντρικο ξηροκαρπαδικο στο περιστερι.μοιαζουν με τα macademia που υπαρχουν σιγουρα αλλα δεν ειναι.θα ψαξω και για την δικια τους συταση

6. jk21

τελικα ψαχνοντας για το macademia διαπιστωσα οτι εκεινος ειναι στρογγυλος ξηρος καρπος ,δεν μοιαζουν με τη φωτο του βραζιλιανικου φιστικιου.αρα αυτο που εχω δει στο ξηροκαρπαδικο ειναι αυτο που θελουμε.επιφυλλασομαι ως προς τη θρεπτικη του αξια να ειναι ψημενο αλλα για τα ιχνοστοιχεια που μας ενδιαφερει εδω (σεληνιο) μαλλον δεν χανονται.σιγουρα παντως θα υπαρχει πιστευω και σε βιλογικα ειδη και υγιεινης διατροφης:confused:

7. jk21

τον καρπο αυτο τον βρηκα ,τουλαχιστον εδω στο περιστερι,εχει αυτο το ονομα και εδω στην ελλαδα,και κοστιζει σχεδον 10 ευρο το κιλο αψητος.αν αναλογιστουμε οτι 1-2 καρποι ειναι υπεραρκετοι για ενα μπολακι αυγοτροφη ακομα και το κοστος ειναι ασημαντο αλλα η διατροφικη του σημασια μεγιστη;))

8. το σιτελαιο τι ακριβως ειναι?λαδι απο σιταρι?αν δεν κανω λαθος και το ελαιολαδο εχει βιταμινη Ε.

9. jk21

ναι το λαδι του σιταριου .το σιτελαιο φιλε μου εχει 220-250 mg βιταμινη ε ανα 100γρ οταν τα αλλες πηγες οπως βλεπεις εδω

WikiAnswers - What is vitamin E

εχουν πολυ λιγοτερο .το ελαιολαδο συγκεκριμενα 12mg /100γρ

(αν θελεις να σχολιασεις κατι για το σιτελαιο καντο στο δικο του ποστ https://petbirds.gr/threads/Σιτελαιο-βιταμινη-Ε.2497/ αν θες;)))

10. GIANNHS AKSELOS

GIANNHS AKSELOS PB New Member

για σου δημητρη βλεπω εισαι πολυ ψαγμενος με αναλογιες βραβο σου πηστευω οτι ειναι ετσι που τα λες για της αναλογιες για την αυγοτροφη και τα εκξτρα σιτελαιο brazil ... θα ειθελα να μου πης αν αρεση στα καναρινια σου οσο για τα αποτελεσματα θα ερθουν συντομα πατριωτακι περημενω νεα σου φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ

11. jk21

γιαννη το brazil nut τωρα θα το εισαγω στην αυγοτροφη.σημερα που εφαγα για να δω τη γευση τους που θυμισε κατι απο κολοκυθοσπορο:rolleyes: (αψητος καθαρισμενος πασατεμπος).το σιτελαιο το χρησιμοποιω απο περυσι κυριως και λιγο προπερσι.δεν ξερω αν αυτο εχει σχεση αλλα πχ ο παλιοτερος μου καναρος (περυσι ηταν 8) ειχε 5 στα 6 βατεμενα αυγα στην πρωτη γεννα .δεν το συνεχισα μετα για να μην μου ειναι φουντωμενα καλοκαιριατικα(τα εχω εξω και ξεκιναω ανοιξη)
    αλλα εφτιαξε αλλα 2 ή 3 δεν θυμαμαι ακριβως στη δευτερη γεννα.

το σεληνιο ,για να ερθουμε και στο παρον θεμα,ειναι απαραιτητο να συνοδευει την Ε για να αλληλοαπορροφιουνται πιο σωστα.αν και οι σποροι που τα πουλακια τρωνε εχουν αρκετο(ειδικα οι λιπαροι) το βραζιλιανικο nut ειναι ιδανικη <<εξτρα>> πηγη

12. Καλησπερα.εαν στην ετοιμη αυγοτροφη εμποριου προσθεσουμε brazil nut σε σκονη και το δωσουμε στα πουλια κανει?Η μπορουμε να το δινουμε σκετο σε σκονη σε μια αυγοθηκη?

13. jk21

φυσικα και κανει .θα ελεγα νικο απλα (ετσι κιαλλιως το προτεινουν οι συσκευασιες) αν προκειται για ξηρη οχι πατε ,να την εκανες με καποιο τροπο (χυμο ή νερομελο) καπως πιο αφρατη ωστε να δεσει μαζι της καλυτερα.πρωτα να το εχεις κανει οσο γινεται σκονη (βαζοντας στο μουλτι και λιγο ξηρη αυγοτροφη ή φρυγανια για να μην κολλησει απο τα λιπαρα του ο ξηρος καρπος)

14. cvrak

cvrak PB New Member

Φιλε Δημήτρη, στο Περιστέρι που ακριβως βρηκες το Brazil Nut?

Χρήστος

15. jk21

συγνωμη που αργησα να σου απαντησω τωρα το ειδα

:) ΤΟ ΚΕΛΑΡΙΚάβες ποτών - ξηροι καρποί
    Εθν. Αντιστάσεως 2, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    τηλ.: 2105778611

16. cvrak

cvrak PB New Member

Ευχαριστώ Δημήτρη,
    Θα το δοκιμάσω, όχι μονο για τα καναρίνια μου,αλλά και για μένα.

Χρήστος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...