Bogena multi-vit για παπαγάλους

Συζήτηση με θέμα Bogena multi-vit για παπαγάλους, που ξεκίνησε από nasosKE_30, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 4 Αυγ 2008.

1. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

bogena multi-vit για μικρους και μεγαλους παπαγαλους

υπηρχε το αντιστοιχο για καναρινια και επειδη ειδα οτι αρκετοι το χρησιμοποιουν και για παπαγαλακια ,μαλλον δε θα ξερουν οτι υπαρχει και για παπαγαλους ειδικα,γιαυτο και το βαζω εδω σαν παρουσιαση ωστε να υπαρχει για μελλοντικες αναζητησεις.
    αν ο σταυρος κρινει να το μεταφερει αλλου ας το κανει.

λοιπον τι περιεχει
    απο βιταμινες :Α,C,D3,E,K,B1,B2,B6,B12,
    επιπλεον περιεχει παντοθενικό ασβέστιο,νιασίνη,φολικό οξύ ,γαλακτωματοποιητές Ε484,και αρωματα και αντιοξειδωτικά.

δοσολογία:
    μικροι και μεσαίοι παπαγάλοι: 3-5 σταγόνες στο νερό η στην αυγοτροφή
    μεγάλοι παπαγάλοι :5-7 σταγόνες
    για πολλά πουλιά : 2 κουταλακια του τσαγιού σε 1 λιτρο νερό

θελω να ρωτησω τα εξης.
    δινω αυτη την πολυβιταμινη στα Lovebirds μου εδω και μια βδομαδα.
    ποτε να σταματησω?ποιο ειναι δηλ το απαιτουμενο διαστημα χωριγησης για να πουμε οτι καναμε κατι?
    γιατι αμα τη δινω μεχρι να τελειωσει το μπουκαλακι θα παρει 2-3 μηνες πιστευω.
    δεν εχουν καποιο προβλημα απλα ειπα να τα τονωσω γιατι προς το τελος αυγουστου θα τα βαλω για αναπαραγωγή και επειδη φρουτα δεν τρωνε γιαυτο.

μετα το υπολοιπο το μπουκαλακι μπορει να διατηρηθει για το μελλον η πεταμα αφου εχει ανοιχτει???

Συνημμένα Αρχεία:

• bogena.JPG
      bogena.JPG
      File size:
      12,4 KB
      Προβολές:
      122
  2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Επειδή δίνω και γω την ίδια πολυβιταμίνη και στους δικούς μου παπαγάλους κάνω το εξής. Την δίνω για μια εβδομάδα το μήνα και τις υπόλοιπες 3 εβδομάδες την σταματάω. Το μπουκαλάκι τώρα το καλοκαίρι με τη ζέστη το διατηρώ στο ψυγείο

3. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

και συνεχιζεις δηλ μεχρι να τελειωσει το μπουκαλακι?
    καθε μηνα δηλ απο 1 βδομαδα?

στοπε κανενας γιατρος αυτο η κανενας πετσοπας?

4. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ο γιατρός μου το είπε. Για να παίρνουν τις βιταμίνες που χρειάζονται. Το κάνω εδω και καιρό και εχω δει διαφορά. Στα pet δεν έχω εμπιστοσύνη...

5. Stefan

Stefan PB New Member

Παιδια εγω ηθελα να δινω βιταμηνες στο κοκατιλ μου ομως ο πτηνιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι απαρετητες .Εσεις τι λετε?

6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Πόσο μάλλον οι δικοι΄σου που δεν τρώνε και καθόλου φρουτα...

7. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Στέφανε άμα τρώει φρούτα και λαχανικά οκ δεν είναι και τόσο απαραίτητες. Αμα δεν τρώει όμως; Καλό είναι να του δίνεις. Ειδικά οι παπαγάλοι που έχουν ανάγκη απο βιατμίνη Α:)

8. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

ναι απλα το θεμα που με προβληματιζε ειναι αν κραταει η βιταμινη η θα ξεθυμανει που λενε, γιαυτο σκεφτηκα να την δωσω ολη τωρα αλλα μαλλον θα κανω αυτο που μου ειπες,δηλ 1 βδομαδα καθε μηνα.
    τεσπα σευχαριστώ!

στεφαν ετσι χωρις λογο δεν οφελει σε κατι, εμενα περασαν και αλλαγη φτερωματος και θελω να τα τονωσω και για αναπαραγωγή γιατι εξαντλουνται γιαυτο τους πηρα τη βιταμινη.

ενα απλο πουλι αμα δεν ειναι αδυναμο η ταλαιπωρημενο δεν ειναι απαραιτητη η βιταμινη οπωτε μην ανυσηχεις.δινε εσυ φρουτα και λαχανικα και εισαι οκ.

9. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

παιδια εχω παρει κι εγω τις ιδιες βιταμινες για την παπαγαλινα μου αλλα στο πετ σοπ μου ειπαν να της δινω καθε δυο μηνες...για να μην παθει υπερβιταμινωση.:rolleyes:

10. Dinita

Dinita PB New Member

Να θυμάστε να αλλάζετε καθημερινά το νερό στο οποίο βάλατε την βιταμίνη. Οχι μόνο εξυπακούεται, αλλά επειδή ξινίζει το νερό.

11. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Αυτη την βιταμινη για να την δωσουμε πρεπει να εχει καποια ασθενεια η την δινουμε λογω καλης θρεπτικης αξιας?

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι, δεν είναι απαραίτητο. Είναι το ίδιο πράγμα με τις πολυβιταμίνες που παίρνουμε εμείς.

13. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Δηλαδη σε ενα υγιες μπαντζι ειτε τα δωσω ειτε οχι το ιδιο ειναι;

14. Stavros

Δεν θα παρατηρήσεις κάτι διαφορετικό. Οι πολυβιταμίνες είναι συμπληρώματα διατροφής και δίνουμε όταν πιστεύουμε ότι για κάποιο λόγο η διατροφή τους είναι ελλιπής.

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και επίσης όταν δεν τα βλέπει αρκετά ο ήλιος, περνούν πτερόρροια, μετά από αντιβίωση ή και απλή ασθένεια.

16. fox

fox PB New Member

Εγώ αυτή την βιταμίνη την βάζω στο νερο για 3 μήνες και σταματάω για άλλους 3 έτσι μου είπαν για τα κοκατιλ στον Monk την έβαζαν ανά 2 μήνες κάτι τέτοιο τι από όλα αυτά να κάνω ?

17. Stavros

Ποιος σου το είπε αυτό; Οι βιταμίνες δίνονται για να ενισχυθεί ο οργανισμούς σε περιόδους διατροφικών ελλείψεων. Είτε αυτό συμβαίνει λόγω κάποιας ασθένειας, είτε επειδή η διατροφή τους δεν είναι πλήρης για ένα σχετικά μικρό διάστημα.

Όποιος από αυτούς και να είναι ο λόγος, οι βιταμίνες δεν μπορούν να δίνονται για περισσότερο από 1-2 εβδομάδες, μέχρι να αποκατασταθεί και η αιτία, ο λόγος για τον οποίο χρειάστηκαν διατροφική ενίσχυση.

18. sdc

sdc PB Member

Μόνο σε μια τέλεια δίαιτα δεν θα χρειάζεται συμπλήρωμα βιταμινών, όποιος νομίζει ότι την προσφέρει δεν χορηγεί, το θέμα είναι ποιες πραγματικά λείπουν από την συγκεκριμένη δίαιτα ώστε να χορηγούνται με πρόσθετα.

19. Stavros

Ποιος είπε ότι δεν χρειάζονται τα πολυβιταμινούχα σκευάσματα στη διατροφή των πουλιών που ζουν σε αιχμαλωσία; Αυτό κατάλαβες από το μήνυμά μου; Εκτός αν η απάντηση σου αφορά στο μήνυμα του fox, που κάποιος του είπε δίνει επί τρεις μήνες βιταμίνες και θέλεις να τον καθησυχάσεις λέγοντας ότι δεν έγινε και τίποτα, καμία δίαιτα δεν είναι τέλεια.

20. sdc

sdc PB Member

Ναι αυτό λέω, ότι καμία δίαιτα δεν είναι τέλεια……

Μοιραστείτε

Φόρτωση...