Birdman of Alcatraz, Αληθινη ιστορια

Συζήτηση με θέμα Birdman of Alcatraz, Αληθινη ιστορια, που ξεκίνησε από lee, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 28 Φεβ 2008.

1. lee

lee PB New Member

καταπληκτικη ταινια! η υποθεση με βαση μια αληθινη ιστορια ο βαρυποινιτης ρομπερτ στραουντ για φονους υστερα απο 43 χρονια μοναξιας στο αλκατραζ βλεπει τη ζωη του να αλλαζει οταν θεραπευει ενα αρρωστο καναρινακι επισκεπτη στο κελι του απο τοτε θα ξεκινησει κυκλο σπουδων και θα γινει αυθευντια στα πουλια! με παγκοσμια φημη!

2. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Καλημέρα που μπορείς να την ταινία? και πως λέγεται?
    :) Αλεξία

3. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Συγνώμη τώρα είδα τον τίτλο
    :) Αλεξία

4. ThomasD

ThomasD PB New Member

Δεν την ήξερα την ταινία. Βέβαια είναι πολύ παλιά για μένα.
    Αφού είναι καλή θα την δω σήμερα. Ευχαριστώ

5. lancashire

lancashire PB New Member

Το βιβλίο που εχει γραψει ο αληθινος ρομπερτ στραουντ
    για τις ασθενειες των καναρινιών θεωρειται η βιβλος

ΜΦΧ
    Πανος

Συνημμένα Αρχεία:

• stroud.jpg
      stroud.jpg
      File size:
      8,9 KB
      Προβολές:
      35
  6. Isidoros

Isidoros PB New Member

Το έργο το έχω δει.Πραγματικά καλό.Ένας σκληρός και αμετανόητος άνθρωπος που μέσα από τα πουλιά ανακαλύπτει ευαίσθητες πτυχές του εαυτού του.
    Ήταν ο πρώτος που αχολήθηκε σοβαρά μα τις ασθένειες των πουλιών.Ακόμα και σήμερα πολλά φάρμακα στηρίζονται σε μελέτες που έκανε ο ίδιος μέσα στην φυλακή.Ήταν η αφορμή πολλοί κρατούμενοι να ασχολούνται με καναρίνια αφού εξαιτίας του επιτράπηκε να έχουν καναρίνια στο κελί τους.

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

φοβερη η ιστορια του ρομπερτ στραουντ δεν ειχα ιδεα για αυτον.

8. gardeline

gardeline PB New Member

Οντως καταπληκτικο ενας ανθρωπος στην φυλακη ο οποιος εχει διαπραξει φονους να δενεται τοσο πολυ με του μικρους φτερωτους μας φιλους.Απιστευτο!

9. Pigaki

Pigaki PB New Member

Που μπορουμε να τη βρουμε αυτη την ταινια? Εχω σκασει τωρα, μου φαινεται τρομερα ενδιαφερουσα, θελω οπωσδηποτε να τη δω!:13:

10. lee

lee PB New Member

Η ταινια προβληθηκε το μαη του 2006 απο την ΝΕΤ σε μεταμεσονυχτια προβολη σε dvd δεν γνωριζω αν κυκλοφορη θα με ενδιεφεραι και μενα η αγορα της! ειμαι στο ψαξιμο:D

11. Pigaki

Pigaki PB New Member

Λοιπον, βρηκα το εξης στο Amazon για αγορα: Birdman of Alcatraz Books and Film Products - Birdman of Alcatraz :D
    Επισης διαβασα οτι ο πρωταγωνιστης ηταν υποψηφιος για Οσκαρ Α' αντρικου ρολου κ οτι επαιζε και ο Τ.Σαβαλας ο οποιος ηταν υποψηφιος για Οσκαρ Β' αντρικου.

12. Frania

Frania PB Member

Φιλε Ισιδωρε πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες για το βιβλιο. Το εχεις μηπως διαβασει ή γνωριζεις αν μπορουμε να το προμηθευτουμε ?

13. lee

lee PB New Member

Εχουμε προβλημα δεν εχει ελληνικους υποτιτλους απο αγγλικα αστα να πανε!

14. Isidoros

Isidoros PB New Member

Παιδιά το έργο το έχω δει τρεις φορές.Την τελευταί φορά από την ΝΕΤ.Δεν το έχω διαβάσει και δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποιο βιβλιοπωλείο.
    Στο έργο όντως έπαιζε και ο Τέλης Σαβάλας.Ήταν ένας βαρυποινίτης και ο πρωτογωνιστής του έχει χαρίσει ένα ζευγάρι καναρινάκια.Αν θυμάμαι καλά το ένα το έχασε(του)πέθανε και έλεγε στον πρωταγωνονιστή μας ότι αν χάσει και το άλλο θα του βγάλει το μάτι.Το ωραίο είναι ότι από τα πουλιά του τέλη βρίκε το αντίδοτο για την ευλογιά.
    Το εντυπωσιακό είναι ότι την περίοδο αναπαραγωγής όλοι οι κρατούμενοι περίμεναν να σκάσουν τα αυγουλάκια και ρώταγαν συνέχεια.

15. Isidoros

Isidoros PB New Member

Να σημειώσω ακόμα ότι όλα ξεκίνησαν από ένα σπουργιτάκι που έπεσε από την φωλιά μία βροχερή μέρα.Αυτό το πουλάκι του άλαξε την ζωή.

16. epo

epo PB New Member

οντως εντυπωσιακο ακουγεται...ηδη αρχισα να ψαχνω να το βρω...να το κατεβασω...δεν ηξερα παιδια οτι υπαρχει τετοια ταινια!

17. epo

epo PB New Member

18. lee

lee PB New Member

19. skytiger

skytiger PB New Member

Καλα μιλαμε ο ανθρωπος εκανε μεγαλη στροφη εξαιτιας ενος μικρου φτεροτου αγγελου εντος του κελιου του! :)

20. lee

lee PB New Member

O Robert Stroud

Μοιραστείτε

Φόρτωση...