bird spray kai virusol

Συζήτηση με θέμα bird spray kai virusol, που ξεκίνησε από astrapogiannos, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 17 Δεκ 2007.

1. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μακη αυτα τα 2 σκευασματα ποσο αποτελεσματικα ειναι??τα εχεις χρησιμοποιησει?{τα ειδα στο αλμπουμ σου} που τα βρισκει κανεις?και ποσο κοστιζουν περιπου ευχαριστω

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν τα έχω δοκιμάσει Λευτέρη,
    αλλά είναι απο καλή εταιρία και τα δύο.(Bogena-beaphar)
    Δεν θα αλλάξω όμως το chevi-tren kai το Pulmosan.

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το σεβι τρεν ειναι για εηωπαρασιτα το πουλμοσαν για τι πραγμα ειναι μακη???

4. mgerom

Για ακάρεα της τραχείας, και εκείνα των ποδιών
    που προκαλούν υπερκεράτωση

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το chevi rhin δεν κανει για τα ακαρεα της τραχειας???

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εξωπαράσιτα= ψείρες, τσιμπούρια, άκαρι του πτερώματος. Το https://petbirds.gr/articles/chevi-tren-chevita.11/ κάνει για αυτά, το https://petbirds.gr/articles/chevi-rhin-chevita.324/ όχι. Κανένα από τα δύο δεν κάνει για τα ακάρεα της τραχείας.

Τελευταία επεξεργασία: 13 Ιουλ 2016
  7. Smokie

Smokie PB Member

Το Bird Spray της Bogena το χρησιμοποιώ προληπτικά στα πουλάκια μου και θεωρείται από τα καλύτερα !
    Απο αποτελέσματα δεν ξέρω να σου πώ διότι το χρησιμοποιώ προληπτικά σε καθαρά πουλάκια !

Αν θες κατι αλλο για το συγκεκριμένο μπορώ να σου σκανάρω την ετικέτα και τις οδηγίες για περισσότερες πληροφορίες !

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν μου επιτρέπετε να κάνω μια ερώτηση: είναι σωστό να χρησιμοποιούμε προληπτικά τέτοιου ειδους σκευάσματα, ή πρέπει να τα χρησιμοποιούμε αν και όταν εμφανιστεί το "πρόβλημα"??? Σιγουρα δεν είναι αντιβίωση, αλλά είναι σκόπιμη η προληπτική εφαρμογή τους?:confused:

9. mgerom

ΑΠΟΛΥΤΩΣ
    - Σ' αυτήν την περίπτωση είναι απαραίτητη η πρόληψη.
    Αμα γεμίσεις ψείρα τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
    Εξ άλλου αυτά τα σκευάσματα έχουν γίνει έτσι,
    ώστε να μπορείς να ψεκάσεις χωρίς να καλύψεις τις τροφές,
    ακόμη και επάνω στους νεοσσούς απευθείας.

10. Smokie

Smokie PB Member

Συμφωνώ απόλυτα με τον Μάκη στην συγκεκριμένη περίπτωση ( βασικά είμαι κατά της προληπτικής χορήγησης φαρμάκων) όσο αφορά την καθαριότητα και την υγιεινή η πρόληψη είναι η καλύτερη λύση..

11. georgekouk

georgekouk PB New Member

Καλημέρα κι από μένα.
    Θεωρώ πώς πρέπει να κάνουμε προληπτικά κάποιες εργασίες, έτσι ώστε να είμαστε σίγουροι 100% ότι δεν θα έχουμε ποτέ προβλήματα.
    Όπως λέει και ο Μάκης, και συμπληρώνω και αυτές που έχουν σχέση με την καθαριότητα, την απολύμανση και σίγουρα αυτές που προφυλάσουν τα πουλιά μας από έξω- αλλά και έσω- παράσιτα.
    Ο κτηνίατρός μου και φίλος μου, μου έχει πεί και τον βλέπω συνεχώς και αδιαλλείπτως να λέει και στους υπόλοιπους πελάτες του, πώς το σημαντικότερο όλων είναι η πρόληψη των ζώων από τα έξω και έσω παράσιτα, γιατί είναι ικανά να δημιουργήσουν πολλαπλά προβλήματα υγείας σε όλα τα ζώα. (Σκύλους, γάτες, πτηνά, βοοειδή, αιγοπρόβατα, χοίρους κλπ. Σε όλα!)
    Π.χ. Δεν λειτουργεί το οποιοδήποτε εμβόλιο στα ζώα, αν δεν είναι καθαρά από εξω- και περισσότερο από τα έσω-παράσιτα.

Άσχετο Υ.Γ. : Μάκη δεν σε είδα στην έκθεση και λυπήθηκα πολύ γι αυτό αλλά το φταίξιμο είναι δικό μου. Πολλές "πασαλειμένες" υποχρεώσεις. Μόνο την πρώτη μέρα του εγκλωβισμού ήμουν για 4-5 ώρες. Και την Κυριακή πήγα πήρα τα 2 πουλάκια μου και έφυγα πάλι τρέχοντας.
    Φιλικά,

12. evaluieva

evaluieva PB Member

γεια σας!
    να ρωτήσω τον Μάκη κ όποιον άλλον μπορεί να ξέρει,
    έβαλα πρόσφατα στα πουλιά μου Pulmosan,στο σβέρκο.
    μέσα στο φυλαδιο γράφει οτι ενδείκνυται και για ακαρεα ποδιων.
    αλλα δεν γραφει πως χορηγειται.
    ισως μεν,
    με τη σταγονα στο σβερκο καλυπτεται ταυτοχρονα κ το σημειο των ποδιων,μια που το φαρμακο περναει στο αιμα.
    ξερει σιγουρα κανεις?

αλλα με προβληματιζει κ η δοσολογια στην περιπτωση που θελει ξεχωρα εφαρμογη.
    οπως επισης κ με ποση διαφορα ημερων μπορεις να καλυψεις ποδια -αναπνευστικο...

13. mgerom

Δεν χρειάζεται άλλη εφαρμογή,είναι καλυμένα με την σταγώνα στην πλάτη.

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και ποτε ειναι η καλυτερη εποχη για να κανουμε αυτην την σταγονα μακη???ή δεν υπαρχει καταλληλη εποχη???

15. mgerom

-Εγώ δεν δίδω προληπτικά. Μόνον σε περίπτωση εκδήλωσης συμπτωμάτων.

Η εταιρεία (bogena) συστήνει προληπτική χορήγηση στην αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου.

-Χρειάζεται προσοχή στην δοσολογία γιατί η ιβερμεκτίνη που περιέχει
    δεν είναι ΑΘΩΑ.

16. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

δηλαδη τι ,μπορει να προκαλεσει μακη?ειναι πολυ επικινδυνη???

17. evaluieva

evaluieva PB Member

ευχαριστω πολυ τον Μακη :)

αλλα εχω κ δευτερη ερωτηση...:rolleyes:

πριν βαλω το Pulmosan
    (ακολουθησα τελικα τις οδηγιες του φυλαδιου..),
    ειχα δει εδω στο φορουμ,
    απο καποιον που ειχε παει τα πουλια του σε πτηνιατρο,
    οτι του ειχε συστησει επαναληψη μεσα στο πρωτο δεκαημερο,πανω στις 3 ή 4 μερες αν θυμαμαι καλα...
    σε μενα το φυλαδιο γραφει επαναληψη σε 4 βδομαδες μηπως ξεφυγε καποιο πουλι κλπ...

η απορια μου ειναι ομως ,
    γιατι εδω στο αρθρο του forum,λεει:

[...Όλα τα πουλιά που βρισκόταν στο ίδιο κλουβί με ένα προσβεβλημένο από ακάρεα αερόσακων πουλί, πρέπει να θεραπευθούν σε διαστήματα 10 ημερών με τουλάχιστον σε τρεις δόσεις.]
    τι γινεται με την δοσολογια του Pulmosan?

υπαρχει περιπτωση ν αναφερεται στο αλλο φαρμακο στην πιο κατω παραγραφο?
    Συχνά, τα ακάρεα αεροσάκων εντοπίζονται στη νεκροψία. Η αντιμετώπιση από έναν ειδικευμένο στα πτηνά κτηνίατρο, μπορεί να πραγματοποιηθεί χρησιμοποιώντας invermectin, στη σωστή δόση. Εντούτοις, εάν ένας μεγάλος αριθμός ακάρεων σκοτωθούν συγχρόνως, αυτό μπορεί να προκαλέσει μια μοιραία αντίδραση στο προσβεβλημένο πουλί. Μια παλαιότερη θεραπεία εφαρμοζόταν με την παραγωγή ενός ελαφριού σύννεφου 5% carbaryl, το οποίο εισέπνεε το πουλί. Όλα τα πουλιά που βρισκόταν στο ίδιο κλουβί με ένα προσβεβλημένο από ακάρεα αερόσακων πουλί, πρέπει να θεραπευθούν σε διαστήματα 10 ημερών με τουλάχιστον σε τρεις δόσεις. Ένα κλουβί που περιέχει προσβεβλημένα πουλιά, πρέπει να απολυμανθεί λεπτομερώς.
    επισης λεει:
    Εντούτοις, εάν ένας μεγάλος αριθμός ακάρεων σκοτωθούν συγχρόνως, αυτό μπορεί να προκαλέσει μια μοιραία αντίδραση στο προσβεβλημένο πουλί.

? ? ? ?:confused:
    h e l p ~!~...

18. mgerom

evaluieva
    Ξέχασέτα όλα και ακολούθησε την θεραπεία που διάβασες στις οδηγίες
    χρήσεως τoυ Pulmosan.

19. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μακη γιατι δεν χρησιμοποιεις το vetermec???δεν μπορεις να το βρεις η δεν σε ενδιαφερει αφου εισαι καλυμμενος με το πουλμοσαν???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...