Περιβάλλον Aττικό Ζωολογικό Πάρκο

Συζήτηση με θέμα Aττικό Ζωολογικό Πάρκο, που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 16 Δεκ 2007.

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Μέσα σε μια κατάφυτη έκταση, λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αθήνα, σε ένα πολύ προσεγμένο περιβάλλον στεγάζονται και φιλοξενούνται ένα πλήθος αγρίων ζώων και πουλιών που αξίζει να επισκεφτείτε για να τα γνωρίσετε από κοντά, μιας και το 30% των ειδών που θα δείτε αφορούν ζώα υπό εξαφάνιση.

Το ΑΖΠ δημιουργήθηκε πριν αρκετά χρόνια με πολύ μεράκι και αγάπη για τα ζώα, από τον ιδιοκτήτη του, τον κ. Jean Jack Leseuer. Θεωρείται ευρωπαϊκού επιπέδου όσον αφορά τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων και των πουλιών, μιας και έχει γίνει προσπάθεια για το κάθε είδος ξεχωριστά να πλησιάζει τις φυσικές συνθήκες διαβίωσης τους.

Κάθε χρόνο προστίθενται καινούριες συλλογές ζώων και πουλιών, που κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον των επισκεπτών. Η αχανής έκταση των 120 στρεμμάτων, που χρειάζεται τουλάχιστον 4 ώρες για να περιπλανηθεί κανείς ανάμεσά της, είναι κατάφυτη από δέντρα και θάμνους όλων των ειδών, για να βρίσκουν εκεί καταφύγιο εκτός από τα φιλοξενούμενα είδη, και πολλά άλλα είδη, κυρίως άγριων ωδικών πουλιών .

Υπάρχει άρτια οργάνωση και καθαριότητα σε όλους τους χώρους, που αξίζει να αναφερθεί ότι σε μεγάλο ποσοστό οφείλεται στην προσφορά των εθελοντών. Σε έναν πολύ φροντισμένο χώρο οργανώνονται εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία , για να γνωρίσουν τα παιδιά τα διάφορα είδη ζώων και πουλιών.Παράλληλα οργανώνονται ξεναγήσεις για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού. Επίσης στεγάζεται εκεί το ιατρείο των ζώων μιας και το Πάρκο συμμετέχει σε προγράμματα αναπαραγωγής για ζώα σε αιχμαλωσία. Πρόσφατα γεννήθηκαν εκεί δύο χαριτωμένα αρκουδάκια, ένα πυγμαίο ιπποποταμάκι και μικρά τιγράκια.

Ο επισκέπτης κατά την περιπλάνησή του δεν ξέρει πραγματικά τι να πρωτοθαυμάσει: Τα άγρια ζώα της σαβάνας, καμηλοπαρδάλεις, ζέβρες που βόσκουν αμέριμνα με μια μεγάλη έκταση, τα αιλουροειδή με τα σπάνια λευκά λιοντάρια, τους μαύρους πάνθηρες,τις τίγρεις και τις λεοπαρδάλεις που καθηλώνουν τον περιηγητή ακούγοντας τις κραυγές τους,τα ζώα της ελληνικής πανίδας ελάφια, λύκοι, αγριογούρουνα, αλεπούδες, τα παιχνιδιάρικα μαϊμουδάκια που σκαρφίζονται ένα σωρό σκανταλιές για τα τραβήξουν το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων, τις αρκούδες,ή τα σπάνια είδη ερπετών που ζουν σε συνθήκες θερμοκηπίου, κροκόδειλος, φίδια όλων των μεγεθών, σαύρες, χελώνες.

Αξιοσημείωτη είναι η τεράστια ποικιλία σε πουλιά που ξεπερνάει τα 1500 πουλιά σε 300 διαφορετικά είδη. Μια μεγάλη συλλογή από αρπακτικά, γύπες,γεράκια, αετούς, κορακοειδή, πουλιά εδάφους όπως φασιανοί,πέρδικες, υδρόβια πτηνά όπως αβοκέτες, σπάνιοι μαύροι κύκνοι,νανοβουτηχτάρια, χαλκόκοτες, χηνόμορφα πτηνά, διαφόρων άλλων ειδών πουλιά όπως πελαργοί, φλαμίγκο, πιγκουίνοι, παγώνια, στρουθοκάμηλοι, νυκτόβια πουλιά, κουκουβάγιες, μπούφοι χουχουριστές, γκιώνηδες, σε μεγάλη ποικιλομορφία ειδών, χρωμάτων μιας και αρκετά είδη προέρχονται από διάφορες χώρες όλου του κόσμου.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα 3 μεγάλα κλουβιά που είναι αναπαράσταση του φυσικού τοπίου των πουλιών 3 διαφορετικών ηπείρων (Ασία, Αφρική και Αμερική), μέσα στα οποία ο επισκέπτης μπορεί να περιπλανηθεί ελεύθερα ανάμεσά τους θαυμάζοντας τα από κοντά.

Από τις πιο αγαπημένες συλλογές πουλιών είναι οι παπαγάλοι οι οποίοι ενθουσιάζουν μικρούς και μεγάλους. Πανέμορφοι ,πολύχρωμοι , ομιλούντες εξωτικοί παπαγάλοι όλων των μεγεθών κερδίζουν το ενδιαφέρον όλων. African grey, Amazon, Rossela, Cockatoos, Electus, Senegal parrots, Ring neck, Maximilian Parrots, Love birds, Sun conure, Budgerigan, Golden-winged parakeet, Cocatyl είναι μόνο μερικά από τα είδη που μπορεί κανείς να απολαύσει.

Ένα πλήθος μικρών και μεγάλων εξωτικών παραδείσιων ωδικών πουλιών κερδίζουν το ενδιαφέρον των περιηγητών .Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία πλήθος ελεύθερων άγριων ωδικών πουλιών που βρίσκουν καταφύγιο στα δέντρα και στην πυκνή βλάστηση του Πάρκου. Σουσουράδες, σπίνοι, φλώροι, κοτσύφια, καλόγεροι, φυλλοσκόποι, κοκκινολαίμηδες πετούν ανάμεσα στους ανθρώπους με μεγάλη εξοικείωση.

Το Πάρκο για να συντηρήσει όλα αυτά τα ζώα έχει προγράμματα υιοθεσίας αγρίων ζώων και πουλιών και όποιος θέλει μπορεί να εκδηλώσει το ενδιαφέρον του. Ιδιαίτερη προσοχή απαιτείτε από τους επισκέπτες για να μην προσφέρουν ανεξέλεγκτα τροφή στα διάφορα ζώα, καθώς ενδέχεται να πεθάνουν από την μη κατάλληλη χορήγηση τροφής.

Οι φωτογραφίες που θα δείτε είναι από τα είδη που φιλοξενούνται εκεί. Να ευχαριστήσω θερμά τον καλό μου φίλο Φώτη Α. για την διάθεση του υλικού.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Katerina

Katerina PB Member

Καλα αυτο το "καστορακι" στην πρωτη φωτο ειναι τελειο:D

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εμενα μου κανανε πολυ εντυπωση οι hawk headed parrots στη τεταρτη φωτο. Τα φτερα στον αυχενα , λαιμο και κεφαλι διεγειρονται απο τα συναισθηματα του πουλιου και τα ανοιγει σε βενταλια και μοιαζει με γερακι! Ειναι εντυπωσιακοτατοι και πανακριβοι παπαγαλοι! Νομιζω για να αγορασεις εναν εκτροφειου παντα στην Αμερικη κανει κοντα στα 8000 δολαρια :eek:

4. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

οι τελευταιοι ,οι στρατιωτκοί άρα ειναι φοβεροι.εχει και αλλα ειδη παπαγαλών???

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Στο ΑΖΠ φιλοξενούνται πάρα πολλά είδη παπαγάλων, κάποια από τα οποία αναφέρονται στο άρθρο. Είναι από τις πτέρυγες που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού, μιας και όλοι διασκεδάζουν με τα καμώματά τους!

Εκτός που κάποια είδη είναι πολύ ήμερα και επιζητούν το χάδι των επισκεπτών, κάποια άλλα ομιλώντα είδη πειράζουν τους επισκέπτες με πειράγματα του τυπου: "γεια σου μωρο!", " τι κάνεις?" "Εισαι καλά?", " αντε γειά!":D

Αν εισαι στη Αθήνα αξιζει να επισκεφτείς το ΑΖΠ . Ντύσου με άνετα παπούτσια , εξοπολίσου με φωτογραφική μηχανή, διέθεσε τουλαχιστον 3 ωρες το λιγότερο και ...καλή διασκέδαση!

6. Marielena

Marielena PB New Member

Δεν περιμενα να υπαρχει ζωολογικο παρκο μεγαλο κι οργανωμενο στην Ελλαδα κι ενω εχω περασει απ'εξω δεν μου εκανε αισθηση να μπω.
    Σιγουρα μας κινησες την περιεργεια.:)

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Φωτογραφίες με παπαγάλους από το Aττικό Ζωολογικό Πάρκο

Μερικοί παπαγάλοι ακόμα, από το Αττικό ζωολογικό πάρκο :)

Συνημμένα Αρχεία:

8. BISBA

BISBA PB New Member

Το πιό απίθανο πού έχει το ΑΖΠ είναι ένα είδος τρωκτικού που ζυγίζει 40 κιλά.
    Είναι σαν σκύλος με κεφάλι από ποντίκι.
    Σταύρο δεν ξέρω αν μπωρείς να βρείς φωτογραφία.

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό είναι το ποντικόσκυλο Μπάμπη; :D

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι της Γεωργίας, εγώ απλά τυγχάνει να τις έχω στο pc μου λόγο μιας μικρής βοήθειας που χρειάστηκε να παράσχω στην προσαρμογή του άρθρου.

Συνημμένα Αρχεία:

10. BISBA

BISBA PB New Member

Μου φαίνεται λίγο μικρό αυτό αλλά του μοιάζει πάρα πολυ

11. τονυ

τονυ PB New Member

παιδια ειναι τελεια το καλοκαιρι που ειχα παει ειδα ζευγαρι λευκα λιονταρια αρκουδες με πολλα μωρα μα πολλα ομως ολα τα λεφτα ειναι η ασπρη κουκουβαγια και οι πιγκουινοι και φυσικα οι τιγρης

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τους ειχα δει τους παπαγαλους σε μια εκπομπη στην τηλεοραση οπως και αλλα υπεροχα ζωα που εχει. Θελω παρα πολυ να παω! Ειστε να οργανωσουμε μια συναντηση ολο το φορουμ και να μαζευτουμε να παμε?

13. τονυ

τονυ PB New Member

αν ειναι για κυριακη εγω ειμαι πρωτος αλλα σε κανα μηνα γιατι εχει ψωφοκρυο τετοια εποχη

14. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Συμφωνώ μαζί σου .Θα είναι μια ευκαιρία να τα πούμε και από κοντά όλοι.

15. ΡΟΖΙ

ΡΟΖΙ PB New Member

παιδια ειναι τελεια στο αττικο ζωολογικο παρκο.αζιξει οποιος παει εκει.

16. teo2

teo2 PB New Member

Τι λέτε??? πάμε καμιά βολτα όλλοι μαζί κανένα σαβατοκύριακο??? πόσο € κάνει το εισητήριο???

17. τονυ

τονυ PB New Member

το 2006 που ειχα παει 11 για τους μεγαλους και μαλλον 7 για τα παιδια

18. skytiger

skytiger PB New Member

Εμενα μου αρεσε πολυ το μαιμουδακι (μου μοιαζει γμτ) ολα παντως ειναι πανεμορφα και αξια να τα θαυμαζει κανει:agree

19. marie

marie PB New Member

ειχα παει περσι τον απριλιο!εχω φωτο!θα τις βαλω συντομα!και εχω προγραμματισει να παω και μεσα στο 10ημερο!θα τραβηξω οσες μπορω θα ενημερωθω για νεα και θα ξαναποσταρω να τα μοιραστω μαζι σας

20. lancashire

lancashire PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...