Aσχημη εμπερία

Συζήτηση με θέμα Aσχημη εμπερία, που ξεκίνησε από ealaloum, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 26 Μαϊ 2008.

1. ealaloum

ealaloum PB New Member

Ένα από τα χειρότερα μου είναι να μετανοιώνω για πράγματα που έχω κάνει.
    Δυστηχώς σε αυτήν την κοινωνία που ζούμε οι περισσότεροι άνθρωποι κοιτούν μόνο το δικό τους όφελος χωωρίς να υπολογίζουν ανθρώπους με φιλότιμο αρπάζοντας την ευκαιρία να τους εκμεταλευτούν κάθε φορά που θα δείξουν εμπιστοσύνη.

Για να μην σας κουράσω παραπάνω θα σας πω την ιστορία μου που από εχτές με έχει χαλάσει πάρα πολύ και μου έχει γίνει βάρος στην συνειδηση μου.
    ¨εχω εδώ και 14 χρόνια ένα παπαγαλάκι Mayer τον οποίο όταν τον αγόρασα (παιδί ήμουν) μου είπαν ότι είναι από ράτσα που γίνετε μεγάλο πουλί και μιλάει.
    Φυσικά κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο καημός ενός μεγάλου παπαγάλου μου έχει μείνει ακόμα.
    Μια μέρα λοιπό ππερναει ενας τύπος με την κορούλα του και μου ΄ζητησε να αγοράσει τον παπαγάλο μου.
    Εγώ του πάντησα ότι τα ζωα μου δεν ειναι για πούλημα και ότι αν κάποια στιγμή δεν τον ήθελα τότε θα τον ΄χαριζα σε κάποιον που θα το φρόντιζε.
    Τον ρώτησα γιατί ενδιαφερετε να το αγορασει και μου είπε ότι είναι εκτροφέας και επειδή είχε και αυτός ένα το ήθελε για να τα ζευγαρώσει.
    Το σκ΄φτηκα και του είπα να γνωριστούμε λίγο καλύτερα να δω και τι κάνει και να του έδινα τον παπαγάλο για ένα διάστημα προκειμένου να ζευγαρώσει και μετά να τον έπαιρνα πίσω.
    Τώρα εγώ τι θα κέρδιζα από την ιστορία ?
    Είχαμε πει ότι αν καταφέρει να τα ζευγαρώσει θα έπαιρνα ένα μωρό του και τον παπαγάλο μου ή θα τον κράταγε και θα έπαιρνα ένα μωρό από African Grey .
    Τελικά του τον έδωσα και τον είχα επισκευτεί 2-3 φορές στον χωρο του.
    Όμως το πράγμα τράβηξε περίπου 16 μήνες λεγοντάς μου ότι έκανε αυγά (δηλαδη το πουλί ήταν θυληκό) αλλά ήταν κλουβια και αν ήθελα να συνεχίσουμε την προσπάθεια και δεν θα έμενε παραπονεμένος.
    Εγώ συμφώνησα με αποτέλεσμα να μείνει το πουλι 16 μήνες και το πήρα με ένα δάχτυλο λιγότερο μαδημένος στην κοιλά (μου είπε ότι ηταν από το κλόσησμα)
    Τέλος πάντων από όλη την ιστορία έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ το κυριότερο γιατί το πουλί ταλαιπωρήθηκε απίστευτα έχασε το ένα δαχτυλό του (ανεπιστερπτή ζημιά) και δευτερον εγώ από όλη την ιστορία το μόνο που πηρα ήταν το πάθημα έγινε μάθημα. Τώρα τον έχω στο μαγαζί και θέλω να κάνω το καλύτερο για αυτόν.

Έτσι ψάχνω να του βρω ένα αρσενικό για να έχει παρέα.Αργότερα θα ανεβάσω και καμιά φωτο για να σας τον δείξω.

2. Λυπάμαι πολύ.Δεν έπρεπε να δώσεις το πουλι.Εχεις μεγάλο φταίξιμο και εσύ.Δεν τον ήξερες τον κύριο αυτον και τόσο καλα ώστε να τον εμπιστευτείς. Συγνώμη που μιλάω ετσι αλλα δεν δίνουμε μια ψυχούλα σε έναν ξένο.Ελπίζω ο εκτροφέας να ζήτησε και μια συγνώμη γιατί μάλλον το ταλαιπώρησε πολύ.

3. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Kaimeno poulaki...pos kai edoses ton filo sou etsi se kapoion kseno pou exeis dei 2-3 fores?! Lipame poli... :(

4. epo

epo PB New Member

16 μηνες???μιλαμε για πολυ χρονικο διαστημα...
    αλλα οπως κ να χει δεν ειχες δεθει καθολου μαζι του ολα αυτα τα χρονια που τον ειχες...ωστε να τον ''δανεισεις'' τοσο ευκολα???
    ευχομαι απο δω κ περα να ειναι ολα καλυτερα για το πουλι κ για σενα ενα μαθημα!
    βαλε κ τις φωτο να τη δουμε!

5. ealaloum

ealaloum PB New Member

Παιδιά έχετε δίκιο είμαι ο πρώτος που δικάζω τον εαυτό μου και με στήνω τον τοίχο όμως με το πουλί είμαι πολύ δεμένος και γι αυτό με πειραξε τόσο πολύ !
    Και δεν είναι ότι τον δάνεισα τόσο εύκολα αλλά στην πραγματικότητα πίστεψα ότι πάει κάπου καλά σε χέρια και που ξέρουν τι κάνουν αλλά και ότι θα ολοκλήρωνε ένα σημαντικό κύκλο στην ζωή του (το ζευγάρωμα) και ίσως να κατάφερνα να αποκτήσω και ένα παπαγάλο(φίλο) ακόμα.
    Τέλος πάντων το έχω μετανοιώσει και πήρα μάθημα.

NA KAI MERIKES ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
    [​IMG][​IMG][​IMG]

6. annouk313

annouk313 PB New Member

Νια πολυ ασχημη εμπειρια για το νπαπαγαλο φανταζομαι αλλα τουλαχιστον το παθημα εγινε μαθημα που λες κεσυ.Ευτυχως που το μοιραζεσαι κ μαζι μας ωστε να τα διαβαζουμε κεμεις κ ναμαστε πολυ περισσοτερο επιφυλακτικοι με αγνωστους.Σημασια παντως εχει οτι το καταλαβες το λαθος σου κ οτι τωρα πια εινια σε καλα χερια αυτος.Πως ειναι τωρα η συμπεριφορα του παπαγαλου?τον βλεπεις επιθετικο?ειναι μελαγχολικος?σημασια για μενα εχει τουλαχιστον να μην του εχεουν μεινει τραυματα η κουσουρια κ να μπορει να απολαυσει το υπολοιπο της ζωης του με εσενα.

7. ealaloum

ealaloum PB New Member

όχι ευτυχώς δεν ειναι μελαγχολικός ούτε επιθετικός μου δείχνει ότι είναι καλά στην αρχη ήταν λιγο δυστακτικός που με εκανε να αμφιβάλω αν είναι και ο δικός μου,ήρθε όμως σχεδόν αμέσως κοντά μου και έσκυψε για χάδι, αλλά μόλις ήρθαμε στο μαγαζί αρχισε να μου δειχνει οτι τα θυμάται όλα.
    Ερχετε κοντά να τον χαιδέψω μου σφυρίζει και γενικώς δείχνουν όλα καλά αλλά το δάχτυλο θα μου θυμίζει πάντα τι έγινε.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Για εμενα το δαχτυλο ειναι σιγουρα κατι αλλα ειναι λιγο μπροστα στα ψυχολογικα που θα μπορουσε να εχει παθει το πουλι... :( Τι κανει εναν African Grey καλυτερο απο τον παπαγαλο σου? Οτι ισως μιλησει? :confused:
    Δεν σε κρινω διοτι ολοι κανουμε λαθη, το καλο ειναι οπως εσυ να μαθαινουμε απο αυτα!;)

Να την χαιρεσαι ειναι πανεμορφο πουλι!

9. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

παντος ρε παιδια οκ ο ανθρωπος δεν τοδωσε και οπου νανε,ακουσε εκτροφεας ,για αναπαραγωγή οκ δεν ειναι και τοσο χοντρο!
    και τουπε και για λιγο καιρο!εγω δε σε κρινω τοσο αυστηρα παντος!
    τεσπα λοιπον το πουλί μπορει να εχασε φτερα απο αγχος η στρες που εχασε την επαφή μαζι σου!και μπορει και γιαυτο να μην ηταν καλη η αναπαραγωγή.
    το γεγονος να εβγαλε κανονικα μικρα και απλα να μην στο ειπε το εχεις αποκλεισει?
    για το δαχτυλο πως στο δικαιολογησε?γιατι αυτο ειναι λιγο αδικαιολογητο και για καποιον που ξέρει υποτίθεται!

10. ealaloum

ealaloum PB New Member

λοιπόν δεν το έχω αποκλείσει ότι έβγαλε μωρά ισα ισα που εγω αυτό πιστευω γιατί γενικότερα μου είπε πολλά ψέμματα τα οποία τα ανακάλυψα στην πορεία.
    Για το δάχτυλο μου είπε ότι σε κάποιο από τα ταξίδια που έλειπε γιατί κάνει και αλλη δουλειά ένας πιτσιρικάς του τα φροντίζε και είδε τον πάπαγάλο μου τραυματισμένο από την σκάλα που είχαν φτιαξει και δεν του το είχε πει .

¨οταν του το είπα μου είπε ότι επεσε από τα συνεφα και ότι στεναχωρέθηκε κα αυτός πολύ.Και μου είπε ότι για να μην αισθάνομαι ριγμένος θα με πάρει μόλις εχει κάποια γέννα έτοιμη.

Τωρα για να δούμε το εννοεί η αποφεύγει καταστάσεις?

11. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Φίλε λυπάμαι πολύ για την κακή εμπειρία σου. Καμιά φορά κάνουμε αδιανόητα πράγματα και όλοι πάντα δίνουμε μια καλή δικαιολογία στον εαυτο μας. Κανένας δεν μπορεί να σε κρίνει πιο αυστηρά από τον εαυτο σου. Να χαίρεσαι τον φίλο σου που φάινεται να σ΄αγαπάει πολύ.

12. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Πολύ λυπάμαι.Εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν.Τι καλό πουλάκι που φαίνεται η ψυχούλα μου.Η αγάπη που θα μας μας δώσει ένα τέτοιο πλάσμα δε μετριέται με το μέγεθος ούτε με την ικανότητα ομιλίας.

13. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Δεν θα σε κρίνω καθόλου, γιατι κατα βάθος εσύ ξέρεις τι προθέσεις σου και το πόσο αγάπας τον παπαγάλο σου. Όπως είπε και ο Νάσος δεν ήταν και τόσο κακές, αν και ίσως έπρεπε να τον είχες πάρει πίσω νωρίτερα.
    Αυτό όμως που θα σου έλεγα είναι να θεωρήσεις το γεγονός ένα λάθος και να μην ασχοληθείς άλλο με αυτόν τον "εκτροφέα". Είτε έκανε είτε δεν έκανε μικρά.
    Αν σε ικανοποιεί το φιλαράκι σου πιστεύω είναι αρκετό!

14. ealaloum

ealaloum PB New Member

λυπάμαι πάρα πολύ που δεν είχα ανακαλύψει αυτήν την παρέα νωρίτερα είστε όλοι πολύ εντάξει.
    Τα φτερά στις φοτο δεν τα έχω κόψει και φυσικά προσέχω να μην βρεθεί εκτεθειμένος έξω.
    Τώρα δεν θέλω να περιαυτολογήσω αλλά γενικότερα με τα ζώα έχω άριστες σχέσεις και προθέσεις και έχω βοηθήσει αδέσποτα , πληγωμένα και με γνωρίζουν και στο ΕΚΠΑΖ από τις τόσες φορές που τους έχω στείλει ζώα.Μάλιστα τελευταία τους έστειλα ένα μικρό γεράκι το οποίο το μάζεψα από τον Υμητό σε μία καφετέρια όταν έκανε μία αποτυχημένη πτήση, για το οποίο έχασα και τον πελάτη μου (καφετέρια) επειδή ήθελε να το κρατήσει μέχρι και να μου το πλήρωνε.
    Όλο αυτό το λέω επειδή θέλω να σας πω ότι δεν είμαι άπληστος ούτε θα χρησιμοποιούσα οποιοδήποτε τρόπο για να αποκτήσω ένα μεγάλο παπαγάλο.
    Έχω μετανοιώσει για το ότι έχει συμβεί και ναι ο καιρός ήταν πολύς που έμεινε εκεί αλλά στην ζωή μας τρέχουν πολλά πράγματα παράλληλα και κάποιες φορές οι προτεραιότητες άλλων πραγμάτων (επαγγελματικά ,παιδιά, γονείς κλπ) μπορεί να συνηγορήσουν να χάσεις την μπάλα για λίγο.
    Όπως και να έχει πλέον είμαι πολύ χαρούμενος που τον έχω πίσω :)

15. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

λυπαμαι πολυ για την ασχημη εμπειρια του παπαγαλου σου αλλα οπως και εσυ σιγουρα στενοχωρηθηκες πολυ!

πολυ ωραιες φωτογραφιες...πολυ ομορφο!

16. Stefan

Stefan PB New Member

Λυπαμαι πολυ.Αλλα τωρα περασμενα ξεχασμενα!Αγαπατον και φροντιζετον οσο πιο καλα μπορεις!:DΠαρτου και κατι καινουριο(κλουβα,παιχνιδια...)

17. aggel

aggel PB New Member

συμφωνω wind-sa! λυπαμαι ειλικρινα:(

18. valantis1

valantis1 PB New Member

Κριμα ρε φιλε αλλα το παθημα εγινε μαθημα. Ελπιζω να γινει καλα ο παπαγαλο σου.

19. ealaloum

ealaloum PB New Member

ευχαριστω όλους σας

Μοιραστείτε

Φόρτωση...