Aρσενικο ή θηλυκο;

Συζήτηση με θέμα Aρσενικο ή θηλυκο;, που ξεκίνησε από morpheas, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Απρ 2008.

1. morpheas

morpheas PB New Member

Εδω και καποιο διαστημα οπως εχω αναφερει σε σχετικο ποστ φιλοξενω καναρινι φιλου το οποιο ειναι αρρωστο. Μου εχει κανει αισθηση ομως το οτι ενω ο ιδιος υποστηριζει οτι το καναρινι του παρα την ασθενεια του κελαηδα καταπληκτικα, εδω στο σπιτι μου παρολο που διατρεφεται παρα πολυ καλυτερα και ενω ακουει τον λουγαρο μου να κελαηδα συνεχεια δεν εχει κελαηδησει ποτε. Αν δεν κανω λαθος τον εχω σπιτι γιατι ειναι αρσενικο, 2 εβδομαδες. Αυτο με βαζει σε υποψιες οτι το πουλακι ειναι θυληκο. Λενε οτι ο διαχωρισμος του φιλου στα καναρινια ειναι δυσκολος και γινεται με βαση την οψη της αμαρας. Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει? Εχω επισυναψει σχετικες φωτογραφιες.
    Ευχαριστω!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μαρία αυτό που φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία αν και δεν αποκαλύπτονται πολλά, είναι ότι το πουλάκι είναι αρσενικό.

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά και στο άρθρο Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια μήπως βοηθηθείς περισσότερο. :)

3. lizard

lizard PB Member Article Writer

πραγματικα μονο απο την δευτερη φωτο δειχνει οτι το πουλακι σου ειναι αρσενικο αν και δεν το λεω με σιγουρια.(ετσι δειχνει ομως).διαβασε το ποστ που σου εβαλε ο σταυρος και σιγουρα θα παρεις την απαντηση που ψαχνεις.

4. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Το καναρινακι σου μπορει απλα να μην κελαιδαει..επειδη δεν μπορει να "ακολουθησει" το λουγαρο.Δοκιμασε να τον αφησεις μοναχο του.Δεν συνηθιζετε η συνηπαρξη διαφορετικων ειδων στον ιδιο χωρο ...ακομα και πουλια οπως (μαλινουα με τιμπραντο)δηλ. της ιδιας οικογενειας αλλα διαφορετικης ρατσας.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Διακρήνω στην 1η φωτό υπερκεράτωση των ποδιών
    και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο.Ισως να προέρχεται
    απο άκαρη των ποδιών,αλλά υπάρχει πιθανότης να έχει
    σαν αιτία τα ακάρεα της τραχείας.Αυτό θα εξηγούσε
    και την διακοπή του κελαηδήματος του πουλιού.

6. Katerina

Katerina PB Member

Α ρε Μάκη,καλά λενε λοιπον,ο " Μακης ξερει!"

7. morpheas

morpheas PB New Member

Για οτι μου αναφερεις στο πουλακι εχει γινει η θεραπεια και αναμενεται τωρα να κανω επαναληπτικη δοση φαρμακων με βαση παντα καθοδηγηση κτηνιατρου. Ειναι κριμα διοτι ειναι μολις 3 ετων και εχει παρα πολλα προβληματα. Εχω υποψιαστει μεχρι και προβλημα στις φωνητικες χορδες ασχετα απο οτι λεει ο ιδιοκτητης του (για το εκπληκτικο κελαηδημα).

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ωραία ,αφού το γνωρίζεις το θέμα, είμαι σίγουρος οτι κάνεις το καλύτερο.
    Να σου πώ κι' εγώ απλώς την γνώμη μου.Το πουλάκι είναι αρσενικό

9. Φως φανάρι αρσενικό.

10. morpheas

morpheas PB New Member

Σε ευχαριστω Μακη. Μακαρι η θεραπεια που του κανω να αποδοσει. Εχω καταλαβει οτι ουσιαστικα το πουλι το πεταξαν δινοντας το στο συγκεκριμενο ατομο διοτι ακριβως ειχε τα προβληματα που εχει (αντι να το κανουν καλα). Αν ειναι αρσενικο, τοτε μαλλον δεν εχει προσαρμοστει ακομα εδω αλλα και η κατασταση του ειναι πολυ σοβαρη με αποτελεσμα απλα να μου μιλα και οχι να κελαηδα.:(

11. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Έρώτηση

Εχω παρατηρήση οτι οταν είναι ενα αρσενικό η αρσενικά και θηλυκό μαζί χωρίς να είναι δίπλα αλλά να βρίσκονται στον ίδιο χώρο, το αρσενικό μου και μιλώ για αυτό που κελαιδάει καλά σταματάει το κελάιδισμα? μπορεί να μου πει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?
    και κάτι ακόμα επειδη πρόκειται να τα αφήσω λόγω Πάσχα στην κουζίνα της μητέρας μου επειδή δεν έχει πατζούρι και έχει αρκετό φως θα είναι και τα τρία μαζί στον ίδιο χώρο, υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η φωνή του αρσενικού μου που με τόσο κόπο απέκτησα? και ξέρεται πόσο τρέλα εχω με την φωνή αν θυμηθήτε πόσο σας είχα ζαλίσει
    με την φώνη του πρώτου αρσενικού μου.

12. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Ερώτηση αναπαραγωγής

Την προηγούμενη εβδομάδα που καθάρισα τα πουλιά μου παρατήρησα στο πρώτο μου αρσενικό και στο θηλυκό μου οτι είχαν σχίσει και γεμίσει τον πάτο του κλουβιού με χαρτάκια απο αυτά που τους βάζω στον πάτο του κλουβιού. Σημαίνει κάτι αυτό η οχι?

13. Katerina

Katerina PB Member

Αλεξια,αν βαλεις φωλιτσα και τ αμεταφερουν στη φωλιτσα τα χαρτακια,ισως να σημαινει οτι θελουν να κανουν οικογενεια

Μαρια, οσο για την υπερκερατωση,θα βοηθουσε μετα το περας της αγωγης μια επαλειψη με βαζελινη η καποια κρεμουλα

14. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

παιδια, δεν ξερω πολλα απο καναρινια αλλα εγω βλεπω οτι ειναι θηλυκο απο οτι βλεπω στην φωτο

15. gioko

gioko PB New Member

Αρσενικο το βλεπω και εγω απο την δευτερη φωτο αλλα βγαλε μια φωτογραφια φυσωντας το απο κατω για να φανει καλυτερα.

16. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

παιδια μη παιδευεστε το πουλι ειναι θηλυκο δεν το βλεπετε

17. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

παιδια με σιγουρια και στοιχημα αν θελει ο κατοχος με στοιχημα ενα πουλι οταν γεννηση οτι ειναι θηλυκο
    ευχαριστω:)

18. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Για στοίχημα δεν ξέρω, αλλά μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο αν ανέφερες πως το κατάλαβες;;) Πιστεύω ότι θα μαθαίναμε κάτι για την αναγνώριση του φύλου και οι υπόλοιποι. Για να βγάλουμε και κανένα συμπέρασμα και να μάθουμε και κάτι.
    Αυτό ισχύει φυσικά για όλους όσους συμπεραίνουμε κάτι από μια φωτό. Ώστε να βοηθάμε και όσους διαβάζουν το θέμα.

19. Mikrosektrofeas

Mikrosektrofeas PB New Member

αν λεει ο φιλος σου οτι καλαηδουσε πολυ ειναι αρσενικο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...