Aναγνώριση φύλου στα καναρίνια από την ουρά τους

Συζήτηση με θέμα Aναγνώριση φύλου στα καναρίνια από την ουρά τους, που ξεκίνησε από apollong1, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Νοε 2015.

1. apollong1

apollong1 PB New Member

Έχω δη video και έχω ακούσει σχετικά πως μπορείς να καταλάβεις το φύλο ενός καναρινιού με την ουρά τους ισχίοι? :thumbsdown:

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Και αμα πεσει η ουρα τι θα ειναι, αμφιλεγομενο??

Πλακιτσα! Δεν νομιζω οτι ισχυει. Παρολα αυτα θα ηθελα να δω αυτο το βιντεακι.

3. apollong1

apollong1 PB New Member

αφτο ειναι..:)

4. George98

George98 PB Active Member

το έχω δει και εγω αυτό δεν ξέρω αν ισχύει.... αλλά ο τύπος στο βίντεο.... έλεος πάει να ανεβάσει βίντεο στο youtube και δεν βάζει ούτε μπλούζα ! και να είχε και κανένα σιξπακ να πω εντάξει...

5. ianos

ianos Daily Active Member

άμα τον γυρίσουμε κι αυτόν ανάποδα ... θα κρύψει το όργανό του. πολύ ντροπαλά καναρίνια έχει ο τύπος

6. pyroferus

pyroferus PB New Member

Για δοκιμασμένα αποτελέσματα στην αναγνώριση φύλου,κοίταγμα από κάτω στην γενετήσια περιοχή.
    Στο λέω γιατί όταν το δοκίμασα σε αρσενικά πουλιά,κάποια την κράταγαν σε ευθεία.

7. apollong1

apollong1 PB New Member

Το έχω δοκιμάσει όντος της κινάρας πιγενη κάτω υπα να ρώτησα και εσάς αν έχετε καμιάν ιδέα:thumbsdown:

Ναι όντος πηγαίνουν εφθία τα περισσότερα τα δικά μου και προς τα πάνα αν ισχίου είναι όλα αρσενικά o_O

αφτο με τα όργανα δυσκολεύουμε δεν καταλαβαίνω τι διάφορα έχουν αρσενικά απτά θηλυκά:thumbsdown::faceplm

Μπορεί :p:thumbsup:

χαχαχαχ ωραίος!!! ρώτησα ένα εξάδελφο και μου είπε ότι ισχύει αλλά βλέπει τα όργανα τούς για να είναι σίγουρος αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω απτά όργανα

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ευχαριστω που το παρεθεσες!

Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει αποκλειστικα με θεμα ισορροπιας. Η ουρα γι αυτο ειναι νομιζω. Αν προσεξεις οταν τα κουναει την κανουν προς τα πανω.

Αν το δοκιμασω θα σου πω παντως!

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Η αναγνώριση φίλου στα καναρίνια με βάση την ουρά είναι μια παλιά μέθοδος. Δεν είναι σίγουρη μέθοδος, αλλά μία ένδειξή.
    Τα αρσενικά τείνουν να κρατάνε την ουρά μαζεμένη προς την κοιλιά τους ενώ τα θηλυκά προς την πλάτη τους.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σεξιστικά στερεότυπα μάλλον. :)

11. George98

Θέλω να αναφέρω στο θέμα ότι αυτή η μέθοδος δεν ισχύει γιατί εμένα και το αρσενικό μου αλλά και το θηλυκό κάνουν το ίδιο όταν τα πιάνω(βάζουν την ουρά μέσα)

12. Vkr

Vkr PB New Member

Παρομοίως. Το δοκίμασα κι εγώ και δεν ισχύει. Όλα την ουρά την διπλώνουν.

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

14. George98

όχι οτι το πιστεύουμε αλλά έτσι για το 100% σιγουριάς :)

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το μόνο σίγουρο είναι πως αν δε δεις αυγό δεν ξέρεις αν είναι θηλυκό... κι αν το αυγό δεν είναι ένσπερμο δεν ξέρεις αν το ζευγάρι του είναι αρσενικό.
    Εντάξει το δέχομαι ... υπερβάλω λίγο!

16. boukefalas

boukefalas PB New Member

μετα απο 20 χρονια καναρινια Ημαρτον η μεθοδος ειναι μπακαλιστικη και μη εγκυρη

ο τροπος που το κρατα(κλιση παλαμης, πιεση λαιμου) δε φερνει αυτο το αποτελεσμα?
    θηλυκο γιατι δεν εχει το βιντεο?
    ποσο δικαιο ειχες Αινσταιν

17. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχαχα μα πόσο ισχύει!! θα ξεχάσω εγώ που πέρσι είχα εάν μικρό να τσιλιμπουρδίζει από 3 μηνών.. είπα και εγώ αρσενίκαρος αυτός!!! Τον άφησα με τα μικρά αρσενικά μες την κλούβα και την άνοιξη όχι μόνο έκανε αυγά αλλά μεγάλωσε και 2 μικρά! Τι να πεις... :p

18. Vkr

Vkr PB New Member

Το Γιασοφάκι τους τον κάνανε..:p

19. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

τι να σας πω..τα δικά μου πάντως όλα την σηκώνουν την ουρίτσα τους!! περί ορέξεως..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...