8 μηνες να κελαηδησει το καναρινι

Συζήτηση με θέμα 8 μηνες να κελαηδησει το καναρινι, που ξεκίνησε από Aetos_80, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 10 Απρ 2009.

1. Aetos_80

Aetos_80 PB New Member

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα καναρίνι από τον Απρίλιο του 2008. Το κελάηδημά του στην αρχή ήταν φοβερό. Μελωδικό και δυνατό.
    Τον Ιούλιο του 2008 άρχισε να χάνει φτερά (πτερόρροια) και σταμάτησε να κελαηδάει. Από τότε δεν έχει κελαηδήσει ακόμη.
    *Δεν έχει γίνει κάποιο γεγονός που να το σοκάρει.
    *Τρέφεται και ποτίζεται κανονικά.
    *Χάνει ακόμη κάποια λίγα φτερά.
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην αιτία αυτού του περίεργου συμβάντος;

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Γρηγόρη είχε άσχημη πτερόρροια, και για κάποιους λόγους δεν
    επανήλθε στα φυσιολογικά του.
    Αν του δώσεις Muta-vit (Orlux)
    και ταυτόχρονα βάλεις το κλουβί του σ' ένα φωτεινό σημείο, θα έβλεπες
    σύντομα αποτελέσματα.Μη παραλήπεις να του δίνεις καθημερινά
    μπάνιο με την προσθήκη Bio-bad (Orlux).
    Πρέπει όμως, ούτως ή άλλως, να βρείς τους λόγους που του δημιούργησαν
    αυτήν την συνεχή πτερόρροια.

3. Aetos_80

Aetos_80 PB New Member

Σ' ευχαριστώ Μάκη.
    Αν πάρω ένα καναρίνι ακόμη και το βάλω σε σημείο που δεν θα έχει οπτική επαφή, απλά δηλαδή να ακούει το κελάηδημα, υπάρχει περίπτωση να βοηθηθεί;

4. vasileia

vasileia PB New Member

εγω πηστεύω θα βοηθηθεί αν τα βάλεις μαζί,πρέπει όμως πρώτα να το ελένξεις μήπως έχει τπτ μεταδωτικό,μήπως είναι ακάρεα της τραχείας,δεν ξέρω:confused:

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οταν είναι καλά, δεν έχει ανάγκη απο παρέα για να κελαηδήσει. :)

6. υδροχοος 14-02

υδροχοος 14-02 PB New Member

Συμφωνω με τον Μακη,οταν ειναι καλα θα κελαηδησει απο μονο του.Μου ειχαν χαρισει 1 κιτρινο αρσενικο που ενω ετρωγε(και μαλιστα αρκετα)ηταν δραστηριο και φαινοταν μια χαρα,εκανε μονο κανα τσιου.Αφου ειχα φτασει σε σημειο να πιστευω οτι ειναι θυληκο,οταν καποια μερα(μετα απο 7 μηνες) αρχισε να κελαηδαει απιστευτα.

7. ΗΡΩ

ΗΡΩ PB New Member

πολύ φοβάμαι μήπως το καναρινάκι σου έχει ακάρεα της τραχείας ή ακόμη και άσθμα και εμένα ο δικός μου χάλαγε το κόσμο στο κελάηδημα,μέχρι που
    σταμάτησε μια ωραία πρωία και τελικά είχε ακάρεα και μαδιοτανέ πολύ όλο το διάστημα,τώρα του γύρισε σε άσθμα.κάντου θεραπεία το συντομότερο και απευθύνσου σε έναν κτηνίατρο ή σε ενα έμπειρο pet shop για βοήθεια.

8. Vagos

Vagos PB New Member

Μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο περιστατικό με τον Γρηγόρη.Ανεξήγητη πτερόρροια σε,όχι φυσιολογική εποχή,και σταμάτημα κελαηδίσματος.Έχει αρχίσει να κελαηδάει δειλά δειλά ακούγοντας τα άλλα αρσενικά

Μοιραστείτε

Φόρτωση...