6 νεοσσοί σε μια φωλιά

Συζήτηση με θέμα 6 νεοσσοί σε μια φωλιά, που ξεκίνησε από GimDim, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Μαρ 2015.

1. GimDim

GimDim PB New Member

Ένα ζευγάρι (το αγαπημένο μου), έχει 6 καλοταισμένους νεοσσούς 11 ημερών, στη φωλιά (εξωτερική) γίνεται το <<έλα να δεις>> από τον συνωστισμό, κυριολεκτικά το ένα πάνω στο άλλο, στριμωγμένα στα κάγκελα.
    Τι μπορώ να κάνω για να πάρουν μια ανάσα που λέμε από το πολύ στριμωξίδι, και θέλουμε μέρες ακόμα για να εγκαταλείψουν τη φωλιά. Αν βέβαια πάνε όλα..... καλά.

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Η φωλιά είναι όπως την έφτιαξε αρχικά ?
    ..Αν ναι, αφαίρεσε το νήμα και βάλε μια τσόχα ..θα μεγαλώσει αρκετά ο χώρος.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπέροχα... πω πω έξι? ... και στο κλαρί....μπράβο σας...
    Μια δυο φωτογραφίες από αυτή τη φωλιά ελπίζω πως θα μας χαρίσεις.
    Καλή συνέχεια.

Νίκο νομίζω πως χρησιμοποιεί πολύ μεγάλες φωλιές.

4. GimDim

GimDim PB New Member

Νίκο είχα τσόχα από την αρχή λόγω του κρύου για καλύτερα, άρα βγάζω το νήμα ή να βάλω μια δεύτερη φωλιά με τσόχα ακριβώς δίπλα εσωτερικά και να μοιράσω κατά κάποιο τρόπο τους νεοσσούς.
    Γιάννη 13άρες χρησιμοποιώ.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ναι ναι το θυμάμαι....μερικά πράγματα δεν τα ξεχνώ εύκολα...
    Κι εσύ μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες...θα είναι πολύ όμορφα.

6. pkstar

pkstar PB New Member

Εχω βρει στο εμποριο εξωτερικες μπανιερες κλειστου τυπου στο μεγεθος της φωλιας.
    Μπορεις να παρεις μια τετοια να βαλει λιγο νημα απο κατω και θα εισαι μια χαρα.
    Το εχω δικαμασει σε εναν φιλο μου και δεν ειχε κανενα προβλημα!

http://www.antemisaris.gr/Uploads/Images/15090/Μπανιερα-Εξωτερικη-enlarge.jpg

σαν αυτη!

7. GimDim

GimDim PB New Member

Γιάννη ευχαριστώ για τις ευχές, φέτος συμβαίνουν περίεργα πράγματα και όσο για τις φωτογραφίες με τη πρώτη ευκαίρια, αναμένω εξωτερική βοήθεια λόγω δυσκολίας όπως σου είπα με την τεχνολογία.

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν θα πρότεινα να τα χωρίσεις...Φοβάμαι μην μπερδευτεί η μάνα και μείνει κάποιο η κάποια ατάιστα.

9. GimDim

GimDim PB New Member

Γιώργο (καλησπέρα στη Λαμία) προς το παρόν, θα κάνω αυτό που μου πρότεινε ο Νίκος θα αφήσω μόνο τη τσόχα και βλέπουμε....... .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...