Χαριζονται γατακια

Συζήτηση στο Forum 'Αγορά Πουλιών και Εξοπλισμού - Χαρίζω, Ανταλλάσσω', που ξεκίνησε από Katerina, 12 Ιουν 2008.

1. Katerina

Katerina Μέλος

1.048
    181
    78
    Απευθυνομαι στους φιλοζωους που εκτος απο πτηνα μπορουν να υιοθετησουν και γατακια...
    εχω βρει 3 γατακια στο χωρο της δουλειας μου,και μια και ειναι χωραφια εδω-ειμαι σε βιοτεχνικο παρκο- η κατασταση ειναι δυσκολη για την επιβιωση τους.προς το παρον τα εχω μαζεψει σε ενα μπαλκονι,αλλα δεν μπορω να τα κρατησω γιατι εχω σκυλια και κινδυνευουν αμεσα!απλα τους εχω ενα φελιζολ με αμμο υγιεινης,νερακι και 1 φορα την ημερα τους δινω φαγητο και φευγω,δεν καθομαι μαζι τους δε θελω να δεθω. ειναι 3 το μαυρο ειναι σιγουρα γατος,πρεπει να ειναι 1,5 -2 μηνων,ειναι εξυπνα και χρειαζονται σπιτι,δεν ειναι χτυπημενα και φαινονται υγιη.

2. Katerina

Katerina Μέλος

1.048
    181
    78
    τα 2 γατακια χτυπηθηκαν απο αμαξι μαλλον, και δε ζουν πια...τα βρηκα εξω απο το κτημα,με μια εβδομαδα διαφορα.Ζει μονο ο μαυρος ειναι γατος και θα τον κρατησω...μεχρι να θελησει να ζευγαρωσει που θ αμου φυγει...ηταν ο πιο απομακρος αλλα απο τοτε που εχασε τα αδερφια το με βλεπει κι ερχεται και τριβεται...τι να τον κανω...:D

3. marianna2384

marianna2384 Νέο Μέλος

397
    25
    28
    Έλεος πια με όλα τα πατημένα ζωάκια κ ειδικά τα γατάκια! πολύ κριμα...εγω εχω κ γατάκια κ κάθε φορα που τα βλέπω πατημένα στην ασφαλτο κ να μένουν εκει μέχρι να μην απομείνει τίποτα απο αυτα με πιάνει τρέλλα! ελπίζω τουλάχιστον το μαύρο να έχει καλύτερη τύχη απο τα αδερφάκια του. Άν του δίνει φαγητό κ δεθεί μαζί σου δεν πρόκειται να φύγει. και να φύγει (για να ζευγαρώσει θα ξαναγυρίσει) επίσης μπορείς να το στειρώσεις ωστε να μην θέλει να φύγει κ για πολλόυς άλλους λόγους.

4. Maya the Bee

Maya the Bee Νέο Μέλος

205
    40
    18
    Κατερινα μου αν μπορεις κρατησε το, το μαυρακι!Ειναι γλυκας:)

5. Ryu

Ryu Νέο Μέλος

214
    28
    18
    σε περιοδο ζευγαρωματος θα φηγει,η θα τον πνηξει αλλος γατος,αν φυγει μπορει να γυρισει,αλλα το ποιο πυθανο ειναι να μην γυρισει(γυρισε γατος μου μετα απο ενα χρονο,ηρθε,εκατσε καμια ωρα και ξαναφυγε)η θα ειναι κομματια απο αλλους γατους...αν τον στειρωσεις ομως τα αποφευγεις ολλα αυτα!και δεν θα το κουναει απο το σπιτι...

6. Katerina

Katerina Μέλος

1.048
    181
    78
    Δεν τον εχω σπιτι ,τον εχω σε κτημα,στη δουλεια μου,οι κινδυνοι ειναι πολλοι...:(

7. skopos

skopos Νέο Μέλος

84
    4
    0
    Οι γάτες είναι ανεξάρτητα ζώα και μπορεί να φεύγει και να ξαναγυρνά σε εσένα αλλά μην το στειρώσεις κρίμα είναι να στειρώνουμε τα ζώα κατά την δική μου άποψη πάντα

8. Μαιρη

Μαιρη Μέλος

1.746
    155
    78
    Κατά τη δική μου γνώμη πρέπει να στειρώνουμε τα ζώα μας. Και αυτό γιατί αν όλοι τα στειρώνανε δεν θα υπήρχαν αδέσποτα να λιμοκτονούν για φαι και να ψάχνουν για νερό, έρμαια του κάθε άρρωστου να τα βασανίζει. Και ένας άλλος λόγος είναι ότι στειρώνοντας το ζώο μας, στα αρσενικά μειώνονται η πιθανότητες προστάτη και στα θηλυκά καρκίνος της μήτρας, του στήθους, ποίον στη μήτρα και χίλιες δυο άλλες σοβαρές ασθένειες. Η μη στείρωση του ζώου μας, για μένα δείχνει μη φιλοζωία και ανευθηνότητα...