4η ημέρα χωρίς φαγητό το κοκατίλ μου

Συζήτηση με θέμα 4η ημέρα χωρίς φαγητό το κοκατίλ μου, που ξεκίνησε από leon cupra, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 15 Νοε 2015.

maria p
Best Answer maria p, 16 Νοε 2015
Άλλαξε το φαγητό στην ταΐστρα με φρέσκο. Πρώτον μπορεί να έχει φάει και να βλέπεις τσόφλια όπως ένα δύστυχο καναρινάκι σε ένα άλλο θέμα. Δεύτερον 4... Ολόκληρο το Post
  1. leon cupra

leon cupra PB New Member

4η ημερα χωρίς φαγητό το κοκατιλ μου.. δύο σπόρους έχει φάει όλους και όλους ...τόσο στρες ρε παιδί μου.. όλα τα καλά του παραδείσου του εχω..τι έχουν σε αυτό το κεφάλι τους ήθελα να ηξερα

2. Best Answer:
    Post #294711 by maria p, 16 Νοε 2015
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ίσως κάτι τρώει όταν δεν το βλέπεις. Ξέρεις την ηλικία του; Φοράει δαχτυλίδι; Σε τι σημείο του δωματίου έχεις τοποθετήσει το κλουβί;

4. leon cupra

leon cupra PB New Member

Μαρια ηλικία δεν ξέρω ούτε δαχτυλιδι έχει πέρασα από pet city μια μερα μου άρεσε πολύ και το πηρα εννοείτε οι πωλητές δεν ήξεραν την τυφλά τους...το έχω στο μπαλκόνι την μέρα και μόλις νυχτώνει μέσα στο σαλόνι μαζι μας

5. George98

George98 PB Active Member

αυτό το στρεσάρει αρκετά καλύτερα να έχει ένα σταθερό μέρος χωρίς αλλαγές μέχρι να συνηθίσει

6. jim23

jim23 PB New Member

Έχεις δοκιμάσει λαχανικά αυγό και τέτοια???? Τα δικά μου τρελαίνονται για το μαρούλι και το αυγό. Τα άλλα δεν τα Πολύ ακουμπάνε.

Συμφωνώ. Πιστεύω πως το κλουβί άμα ειναι σε σταθερό και γωνιακό σημείο τα βοηθάει να νιώσουν ασφάλεια.

7. leon cupra

leon cupra PB New Member

Θα το κάνω αυτό που λέτε θα το έχω συνέχεια μέσα στο σπίτι και βλέπουμε ..μπορεί να έχω πέσει και σε μυστήριο πουλί ...τυχερά είναι αυτά..

8. jim23

jim23 PB New Member

Ναι κατά προτίμηση κοντά σε παράθυρο για το φως. Εγώ τουλάχιστον έτσι τα έχω.

9. leon cupra

leon cupra PB New Member

Jim23 τι να δοκιμάσω αυγό και λαχανικα λίγο μήλο του έβαλα και δεν το έβλεπε καν ...Αλλά πουλιά στη φυση πεθαίνουν από την πείνα και αυτο του έχεις τα πάντα και δεν τρώει τίποτα

10. jim23

jim23 PB New Member

Κι εμένα το μήλο ούτε να το δουν

Αλλά το μαρούλι και το αυγό κύριος τον κρόκο το πάνε μαρούλι.

Αλλά δώστου χρόνο και εμένα στην αρχή κάθονταν στον πιο ψηλό ξύλο και δεν κουνιοντουσαν καθόλου.

11. leon cupra

leon cupra PB New Member

Μια χαζή ερώτηση τώρα..... Χωρίς φαγητό πόσο ζουν?

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλύτερα να μη δοκιμάσουμε να μάθουμε τις αντοχές τους στην ασιτία...

Αλλά αν κάποιος εγκυκλοπαιδικά και μόνο μπορεί να μας ενημερώσει, ας το κάνει... να μας φύγει και η απορία.

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα γραψω μια θεωρητικουρα... ο ανθρωπος λενε αντεχει εως και 40 ημερες.

Τι γινεται ομως πραγματικα οταν κοψουμε το φαι? (Και στις αυστηρες εξτριμ διαιτες ισχυει αυτο)
    Ο οργανισμος μας παθαινει αυτοματως σοκ. Μη εχοντας προσληψη των συστατικων που χρειαζεται, αυτοματως απορροφα οτι εχει διαθεσιμο και το αποθηκευει ως λιπος για τις δυσκολες μερες. Αν φυσικα ξαναβρει τροφη σταδιακα αποκαθισταται η σωστη λειτουργια. Αν ομως η στερηση συνεχισει για καποιο διαστημα παραμενει με σταθερο λιπος και αδιαφορες καυσεις. (Εξ ου και το κολλημα τις ζυγαριας που κλαιγονται αι κυριαι). Μετα απο λιγο καιρο σταδιακα το λιπος αρχισει να καιγεται ως καυσιμο στον οργανισμο, επερχεται αδυνατισμα,νευρικη ανορεξια κτλ κτλ. Η ταχυτητα της πτωσης του οργανισμου εξαρταται απο τα αποθεματα λιπους και τη φυσικη του κατασταση.

Αν το αναγουμε σε οργανισμο πουλιου αυτο παλι παιζει ρολο το ποσο λιπος εχει το πουλι. Αλλα η διαρκεια της ασιτιας απο την αρχη ως το θανατο υπολογιζω ειναι εξαιρετικα μικρη, ας πουμε σε ενα φυσιολογικο πουλι με λιγο λιπος 2 με 3 μερες μεγιστο. Υποθεσεις κανω βεβαια δεν εχω μελετη.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Βρε Δημήτρη μη σκέφτεσαι έτσι.. σποράκια σπασμένα είσαι σίγουρος πως δεν έχεις δει??

15. leon cupra

leon cupra PB New Member

Έχει φάει δύο σπορακια όλα και όλα. Το κοιτάω συνέχεια...κάθεται σαν άγαλμα στην πατηθρα όλη μέρα..οικονομικό πουλι πάντως

Έμενα είναι 4 μέρες χωρίς φαί..Μην λέω και ψέμματα δύο σπορακια έχει φάει

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εννοείς πως δεν τρώει ενώ έχει φαγητό στη διάθεσή του? Τι ταίστρες του έχεις?

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αρα κατι τρωει αλλιως θα βλεπε ηδη τα ραδικια απο κατω... απλα δεν τ βλεπεις.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχαχαχα μήπως επειδή το κοιτάς συνέχεια δεν τρώει?? Μήπως να πας σε άλλο δωμάτιο??

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Άλλαξε το φαγητό στην ταΐστρα με φρέσκο. Πρώτον μπορεί να έχει φάει και να βλέπεις τσόφλια όπως ένα δύστυχο καναρινάκι σε ένα άλλο θέμα. Δεύτερον 4 μέρες ακούνητο το γεύμα, μπορεί να έχει αλλοιωθεί κατά τι και να μην το ακουμπάει. Πες μας για τις ταΐστρες όπως σε ρώτησε ο Ανέστης. Αν όντως δεν έχει φάει 4 μέρες, το θέμα έχει γίνει επείγον. Να απαντάς άμεσα, μην αντιμετωπίσει πρόβλημα το πουλάκι.

maria p, 16 Νοε 2015
    Best Answer
  20. leon cupra

leon cupra PB New Member

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Μαρια...τροφή έχω την πρεμιουμ της βερσαλε λαγκα ειδικά για κοκατιλ δεν ήξερα ότι πρέπει να αλλαζονται και οι σπόροι...επίσης του έχω αυγοτροφη και τώρα του έβαλα μήλο...το παρακολουθώ χωρίς να με βλέπει και κάθετε μαρμαροκωλονα πάντως δεν ειναι αρρωστο ούτε φουσκώνει ούτε τίποτα άλλο οι αντιδράσεις του είναι κανονικές

Τις πλαστικές τις μεγάλες όχι εξωτερικές εσωτερικές κάνει μπαμ ή τροφή

21. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορούμε να δούμε φώτο του κλουβιού και τις διαρρύθμισής του (πατήθρες-ταίστρες κτλ)?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...