3πατο κλουβί με κουνελόσυρμα

Συζήτηση με θέμα 3πατο κλουβί με κουνελόσυρμα, που ξεκίνησε από Pegasos1982, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 2 Μαϊ 2008.

1. Pegasos1982

Pegasos1982 PB New Member

Πριν 1 χρόνο αποφάσισα να σηκώσω και εγώ μία πολυκατοικία, όχι για μένα αλλά για τους μικρούς μου φίλους. Τα υλικά ήταν απλά και αρκετά οικονομικά, μόνο που μου πήρε πολλές ώρες αλλά το ρητό λέει ότι το καλό πράγμα αργεί να γίνει και εγώ είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας. Τα υλικά είναι τα εξής: κουνελόσυρμα, ελατήρια μικρά (για τις ταιστρες), κόληση με φλόγιστρο (προαιρετικά .Εγώ το έκανα για να είναι πιο γερό), λαμαρίνα ή αλουμίνιο για συρτάρια και σπρέι για την τελευταία πινελιά . Ιδού τα αποτελέσματα.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Πολύ όμορφο, μπράβο Αντώνη.Υπέροχη δουλειά με πολύ μεράκι συγχαρητήρια.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολύ καλή δουλειά Αντώνη!

Μπορείς να μας πεις τις διαστάσεις των κλουβιών. Ρωτάω για να ξέρουμε αν μπορούμε να τις συγκρίνουμε και με αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο γνωστές ως κινεζικές ζευγαρώστρες. Αν συμφέρουν δηλαδή από άποψη, χρόνου και χρήματος.

Μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις… μπορείς να πάρεις από ένα κατάστημα σιδερικών τέσσερα πλαστικά πόδια από αυτά που μπαίνουν στη βάση των ξύλινων κουζινών και να τις προσαρμόσεις στη βάση της "πολυκατοικίας" σου :)

4. pasx79

pasx79 PB New Member

φιλε εισαι μερακλης!

5. Pegasos1982

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Οι διαστάσεις είναι 110Χ65Χ30 αλλά μπορείς να τις κάνεις ανάλογα τα μέτρα σου. εγώ το έκανα λόγω ότι δεν έχω μεγάλο μπαλκόνι. Τον πάτο τον έκανα έτσι για να πατάει με μεγαλύτερη επιφάνεια κάτω.

6. mortal1

mortal1 PB New Member

Πολύ καλό,μπράβο σου!

7. Smokie

Smokie PB Member

Πολύ καλή δουλειά Αντώνη !

8. lazikos

lazikos PB New Member

Πολυ ωραια ρε φιλε μπραβο.
    Θελω να σε ρωτησω που βρηκες τα ελλατηρια για τα πορτακια.
    Εχω φτιαξει κ εγω 3 κλουβες αλλα τις εχω με συρματακια γιατι δεν μπορω να βρω ελλατηρια πουθενα.

9. Αντώνη αν κατάλαβα καλά επλεξές ένα ένα τα σύρματα;Αν ναι σου βγάζω το καπέλο φίλε!Τρελή υπομονή!Μόνο μπράβο!Τα ελατηριάκια εγώ τα φτιάχνω μόνος μου,αν θέλει κάποιος του λέω πως,είναι εύκολο.

10. Kostas21

Kostas21 PB Member

Πολυ καλη δουλεια.Μπραβο σου

11. cvrak

cvrak PB New Member

Μπραβο Αντωνη, πολυ καλη δουλεια.
    Εχω μια ερωτηση. Εκτος περιοδου αναπαραγωγης, οταν τα αρσενικα ειναι πχ στο πανω κλουβι, και τα θηλυκα στο κατω αυτο ειναι σωστο? Θα τραγουδανε τα αρσενικα, ή επειδη ειναι πολυ κοντα με τα θηλυκα δεν θα τραγουδανε?
    Μπορουμε να εχουμε 2 αρσενικα στο ιδιο τμημα, με συρματινο χωρισμα στη μεση?
    Ποσο περιπου κοστισε ? (δεν ειμαι εφορια, απλως για να παρω μια ιδεα)

Τελικα ειχα περισσοτερες απο μια ερωτηση :rolleyes:

Φιλικα
    Χρηστος

12. Pegasos1982

Ευχαριστώ πολύ. Τα ελατήρια τα αγόρασα από τον Πειραιά από μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά μόνο ελατήρια. Αλλά ο Γιώργος με το nickname ΑΡΧΑΡΙΟΣ ξέρει να φτιάχνει. μου στοίχισε περίπου 50 με 60 ευρώ αλλά θα μπορούσα και φθηνότερα γιατί έκανα λεπτομερείς δουλεία ακόμα και με αντισκουριακή βαφή για να μην σκουριάσει.

13. cvrak

cvrak PB New Member

Ευχαριστω Αντωνη για την απαντηση.
    Στη μη αναπαραγωγικη περιοδο, πως τα εχεις χωρισμενα?

χρηστος

14. Pegasos1982

Εξαρτάτε στο πολύ κρύο για παράδειγμα τα βάζω όλα σε ένα κλουβί και μέσα στο σπίτι.

15. cvrak

cvrak PB New Member

Αρσενικα, θηλυκα ολα σε ενα?
    Μηπως δεν ειναι σωστο?

Χρηστος

16. cvrak

cvrak PB New Member

Συμπληρωνω στο προηγουμενο μου post:

Το μεσα-εξω δεν ειναι πολυ καλο λόγω της αλλαγης θερμοκρασιας. Εγω ολο το χειμωνα τα ειχα εξω και τα σκεπαζα το βραδυ με ναϋλον. Μονο τις 2 μερες με το πολυ χιονι τα εβαλα στο κλιμακοστασιο. Μενω Αθηνα, Πετρουπολη.

Χρηστος

17. Pegasos1982

Βασικά δεν είναι απόλυτα σωστό όλα μαζί αλλά τα προσέχω λίγο παραπάνω. Μένω Α.Πατήσια και λόγο δουλείας δεν μπορώ να τα σκεπάζω και ξεσκεπάζω έτσι τα έχω παρεούλα μέσα μαζι μου. τα κοκκινα τι τους δίνεις γαι να δυναμώσεις το χρώμα τους;

18. cvrak

cvrak PB New Member

Κοκκινη βιταμινη συσκευασμενη, καροτο τριμμενο (το τσακιζουν) και ειδικη σκονη που την βαζω πανω στο αυγο και το ψωμι. Σκεφτομαι να τους δωσω και πατζαρι.

19. Pegasos1982

Ευχαριστώ πολύ . Σε ρωτάω γιατι εχω ενα ποτροκαλι και καποια στιγμη περσυ του ειχα δωσει κατι βιταμινες του εμποριου για κοκκινο χρωμα. και ειχε γινει κατακοκκινος. Οταν οπως γνωριζεις τα εβαλα Μέσα ολα μαζι το χειμωνα του εκοψα τις βιταμινες για να μην χαλασουν τα αλλα και ετσι μου ξαναεγινε ανοιχτο πορτοκαλι. η μια ειναι της φρισκις την αλλη δεν την βρισκω ξανα. το καροτο ο δικος μου δεν το τρωει. Τι ειδικη σκόνη ειναι αυτή; Ειναι μια ροζ που μυρίζει γλυκανισο; Οι Φραουλες θα κανουν;

20. cvrak

cvrak PB New Member

Η βιταμινη ειναι η Bogena Intensief της Beaphar.
    Αν τη δεις, ειναι κιτρινη! Μην κολλησεις (εγω την επαθα), μολις διαλυθει σε υγρο γινεται κοκκινη.
    Προσεξε την ημ/νια ληξης.
    Για τις φραουλες δεν ξερω, ισως τα σπορακια να τους πεσουν βαριά.
    Δοκιμασε πατζαρι, ψιλοτριμμενο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...